داغ ترینها: ....
پیام قالیباف خطاب به جوانان خلاق حوزه‌ی فناوری اطلاعات:

هرگونه سیاست ورزی، مقررات گذاری و سامان دهی فضای مجازی باید با اراده قاطبه مردم هم سو باشد

هرگونه سیاست ورزی، مقررات گذاری و سامان دهی فضای مجازی باید با اراده قاطبه مردم هم سو باشد

کمیاب آنلاین: رئیس مجلس شورای اسلامی، طی پیامی با تبریک «روز ملی فنّاوری اطلاعات»گفت: باور دارم که «فضای مجازی» هم اکنون به یکی از فضاهای مهم زیست اجتماعی، تعامل فرهنگی و کارآفرینی و اشتغال تبدیل گشته است. ازاین رو هرگونه سیاست ورزی، مقررات گذاری و سامان دهی این فضا از جانب حاکمیت بایستی با خواست و اراده قاطبه مردم هم سو و هم گام باشد تا مصالح همه ذی نفعان، توامان تأمین گردد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، متن پیام محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامیبه جوانان خلاق حوزه‌ی فناوری اطلاعات به مناسبت روز ملی فناوری اطلاعات به شرح زیر است:
«باور دارم که «فضای مجازی» هم اکنون به یکی از فضاهای مهم زیست اجتماعی، تعامل فرهنگی و کارآفرینی و اشتغال تبدیل گشته است. ازاین رو هرگونه سیاست ورزی، مقررات گذاری و سامان دهی این فضا از جانب حاکمیت بایستی با خواست و ارادهٔ قاطبهٔ مردم هم سو و هم گام باشد تا مصالح همهٔ ذی نفعان، توامان تأمین گردد. در پیام دکتر قالیباف خطاب به جوانان خلاق حوزه‌ی فناوری اطلاعات به مناسبت روز ملی فناوری اطلاعات آمده است:
صمیمانه ترین سلام و درود خویش را به تمامی خواهران و برادران جوان، پرتلاش، پرانگیزه و نخبه‌ی کشور در حوزه‌ی فناوری اطلاعات می فرستم و با افتخار از این فرصت، برای بیان اقداماتی که در راه اعتلای ایران عزیزمان ضروری می دانم، استفاده می کنم.
دشوار می باشد که در عصر حاضر، از اقتصاد، فرهنگ، رفاه، جامعه و سیاست صحبت نماییم و نقش و تاثیر بی بدیل فنّاوری اطلاعات را در آنها نادیده بگیریم. اگر در هر کدام از این بخش ها کارآمدی وجود دارد، اصلی ترین دلیل آن، کاربست رویکردها و ابزارهای فنّاوری اطلاعات در حکمرانی است و اگر خلل و نقصانی هست، ردپای کم توجهی و غفلت از حضور و بکارگیری فنّاوری اطلاعات را در آن عرصه مشاهده می نماییم.
امروزه فناوری اطلاعات، به عرصه‌ی گسترده ای که ساحت های مختلفی از شئون زندگی فردی و اجتماعی آحاد جامعه را در بر می گیرد تبدیل گشته و استفاده از ابزارها و راه کارهای فناورانه، جزء لاینفکی از سبک زندگی امروزه‌ی جوامع بشری شده و اساسا با استفاده‌ی صحیح از طریق کارهای برپایه فناوری اطلاعات و ارتباطات، میتوان راه طولانی توسعه را کوتاه کرد. چنان که بارها به این نکته اشاره کرده ام و مجدداً در این فرصت بدان تاکید می کنم؛ تحول در حکمرانی و توسعهٔ اصول و مؤلفه های آن همچون «هوشمندسازی»، «شفاف سازی»، «مردمی سازی» و «کارآمدسازی» برای نیل به «حکمرانی خوب»، پایهٔ ارتقاء و سرعت گرفتن پیشرفت کشور و کلید رشد و توسعهٔ همه جانبه است، این همه جز با الکترونیکی شدن دولت و تلاش ها، اقدامات و نوآوری های فعّالان این حوزه برای نیل به اهداف و پیاده سازی خدمات «دولت الکترونیک» حاصل نمی گردد.
حل مشکلات امروز کشور، خصوصاً در عرصهٔ اقتصاد وابسته به فنّاوری اطلاعات و حضور پای کار دانشمندان و فعّالان این حوزه است، چون که این حوزه از فناوری های روزگار ما، بعنوان عامل تحرّک و پیشران سایر حوزه ها شناخته می شود. اما این موتور قدرتمند هنوز در کشور ما، منشأ ایجاد تحول چشم گیر در بخش تجارت و اقتصاد و کاهش هزینه های بخش تولید عمل نکرده و دستیابی به این مهم را در پرتو فضاسازی مناسب برای حضور فعّالانه‌ی بخش خصوصی و هدایت مراکز تحقیقاتی، علمی و دانشگاه های کشور با رویکرد کاربردی کردن دستاوردهای علمی-پژوهشی، قابل تحقق می دانم، به آن شرط که دولت در جایگاه سیاستگذاری و تنظیم گری و تثبیت راه کارهای حفظ نیروهای کارآمد و متخصص، نقش آفرینی کند و فرصت را برای این جامعه‌ی تخصصی ارزشمند، بیشتر از پیش فراهم سازد.
مبحث بسیار مهم دیگر، بحث امنیت زیرساخت ها، سامانه ها و پایگاه های داده ای بعنوان دارائی ها و سرمایه های پرارزش کشور است که در روزهای اخیر، بعضی از آنها مورد هجمهٔ دشمنان این مرز و بوم قرار گرفته. ازاین رو، توجه به امن سازی زیرساخت ها و خدمات مبتنی بر فنّاوری اطلاعات، خصوصاً تسریع در تکمیل و راه اندازی «شبکهٔ ملی اطلاعات» همچون انتظارات مهم از دستگاههای اجرایی کشور، خصوصاً وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات بعنوان معمار این شبکه و بخش خصوصی بعنوان مجری و تأمین کنندهٔ زیرساخت، خدمات و محتوای آن است.
به جدّ معتقدم که مزیت ما در حوزهٔ فنّاوری اطلاعات کشور، جوانان و دانشمندان فعّال این حوزه است. حضور آنان را باید قدر دانست و از دانش و مهارت آنان بهره برد و اجازه نداد سرمایه هایی را که به بهای گزاف برای این ملت ذخیره شده اند، شرکت ها، سازمان ها و مراکز تحقیقاتی اروپایی و آمریکائی به تاراج برند. ازاین رو، پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان حوزهٔ فنّاوری اطلاعات و توسعهٔ همکاری مراکز تولیدی و صنعتی با مراکز دانشگاهی عرضه کنندهٔ رشته های در ارتباط با فنّاوری اطلاعات بایستی با جدیت مورد توجه و توسعه قرار گیرد.
این جانب بعنوان نمایندهٔ مردم و رئیس مجلس شورای اسلامی، باور دارم که «فضای مجازی» هم اکنون به یکی از فضاهای مهم زیست اجتماعی، تعامل فرهنگی و کارآفرینی و اشتغال تبدیل گشته است. ازاین رو هرگونه سیاست ورزی، مقررات گذاری و سامان دهی این فضا از جانب حاکمیت بایستی با خواست و ارادهٔ قاطبهٔ مردم هم سو و هم گام باشد تا مصالح همهٔ ذی نفعان، توامان تأمین گردد.
مجلس شورای اسلامی با قریب به دو سال بررسی های کارشناسی و جلسه با متخصصان و کارآفرینان حوزه‌ی دانش بنیان، سال قبل قانون جهش تولید دانش بنیان را به تصویب رساند تا با در نظر گرفتن بودجه‌ی ۱۱ هزار میلیارد تومانی امسال و با رفع موانع پیش روی خلق و توسعه این کسب و کارها، خدمتی تاریخ ساز به زیست بوم فناوری کشور عرضه شده باشد؛ در این قانون، کمک به استارتاپ ها و توسعه فعالیتهای دانش بنیان و همینطور فراهم کردن زمینه‌ی فعالیت نخبگان در کشور به تصویب رسیده است؛ در این قانون، حمایت هایی نظیر تسریع در پرداخت تعهدات مالی معوق دستگاههای اجرائی به شرکتهای دانش بنیان، افزایش سرمایه‌ی صندوق نوآوری و شکوفایی و توسعه فعالیت بانکها در این عرصه، واگذاری دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها و دستگاههای اجرائی به شرکتهای دانش بنیان و تخصیص فضای مازاد دستگاههای اجرائی به استقرار شرکتهای دانش بنیان، خرید خارج از فرایند قانون مناقصات محصولات دانش بنیان در مواردی که برای نخستین بار در کشور ساخته شده اند و همینطور مشوق های مالیاتی لازم پیشبینی شده است و رسیدگی به اختلافاتِ در ارتباط با شرکتهای دانش بنیان در شعب تخصصی دادگاه ها با راهبری قوه‌ی قضاییه هم به تصویب رسیده است. با عنایت به اهتمام ویژه‌ی دولت محترم بر محقق ساختن تمامی بندهای این قانون، امیدوارم در آینده ای نزدیک شاهد دستیابی به اهداف این قانون، در کشور باشیم.
مجلس شورای اسلامی و نمایندگان پرکار این دوره نیز، با درک اهمیت این حوزه‌ی اثرگذار، آمادگی دارند تا با تصویب قوانین مترقی و رفع موانعی که با اصلاح در قوانین جاری کشور امکان پذیر است، زمینه‌ی رشد بالنده و دستیابی به قله های پیشرفت در این حوزه را فراهم سازند.
من به همه‌ی شما فعّالان جوان، خلاق و توانمند عرصه‌ی فناوری عرض می کنم، ما همه‌ی توان خویش را برای زمینه سازی فعالیت مؤثر شما به کار گرفته ایم و به کار خواهیم گرفت، حالا نوبت شما است که با جدیت و تلاش، همه‌ی ظرفیت بالای خویش را به کار گیرید تا بتوانیم عقب ماندگی ها را جبران کرده و پیشرفت ایران عزیزمان را شاهد باشیم. ایران قوی را شما جوانان می توانید بسازید و وظیفه‌ی ما مسؤلان صرفاً، هموار کردن مسیر فعالیت شما است. ما را هم در کنار خود ببینید.
با یادبود و بزرگ داشت دانشمند بزرگ ایرانی، ابوجعفر محمدبن موسی خوارزمی، «روز ملی فنّاوری اطلاعات» را به دانشمندان، فعالان و کارشناسان فنّاوری اطلاعات و ارتباطات کشور تبریک می گویم و از خداوند متعال برای تمامی شما عزیزان، توفیق خدمت پرثمر و مستمر در راه اعتلای ایران عزیزمان را مسئلت دارم.
محمدباقر قالیباف
رئیس مجلس شورای اسلامی»
منبع:

1401/04/23
23:38:51
5.0 / 5
501
تگهای خبر: ابزار , اجرا , الكترونیك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین