داغ ترینها: ....
رئیس مركز ملی فضای مجازی:

خلا توسعه امنیتی باعث جذب نیروهای متخصص ایرانی شده است

خلا توسعه امنیتی باعث جذب نیروهای متخصص ایرانی شده است

کمیاب آنلاین: رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: لطمات سایبری در کشورهای توسعه یافته چیزی حدود100 میلیارد دلار در سال است و این خلا توسعه امنیتی در جهان سبب شده که کشورهای توسعه یافته مبادرت به جذب نیروهای متخصص دیگر کشورها همچون کشور ایران کنند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، پنجمین کنفرانس ظرفیت امنیت شبکه ملی اطلاعات با هدف آشنایی حاکمیت با توانمندی های شرکت های خصوصی در زمینه امنیت شبکه ملی اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات روزهای پنجم و ششم مرداد ماه اجرا شد. دومین روز از کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات با موضوع «امنیت، تاب آوری و پایداری» امروز پایان یافت.
در این مراسم، سیدابوالحسن فیروز آبادی -دبیر شورای عالی فضای مجازی- ضمن مهم شمردن بحث فضای امنیت در جامعه، بیان کرد: در تمام حکومت ها و دولت ها امنیت در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است، به صورتی که تمامی آحاد جامعه نیز در رابطه با بحث امنیت احساس مسئولیت می کنند.
وی با اشاره به توسعه صنعت ICT در خیلی از کشورها، اشاره کرد: میزان لطمات امنیتی از نظر سایبری در کشورهای توسعه یافته چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در سال است، که این خلا توسعه امنیتی در جهان سبب شده که کشورهای توسعه یافته مبادرت به جذب نیروهای متخصص دیگر کشورها همچون کشور ایران کنند.
رییس مرکز ملی فضای مجازی همین طور در رابطه با بازار حوزه امنیت در صنعت ICT تاکید کرد: ما باید بتوانیم بازار حوزه امنیت را بزرگ نماییم و بزرگ کردن بازار، تنها با افزایش ایجاد نقش ها و وسعت دادن به ساختارها در بخش دولتی و خصوصی اتفاق می افتد.
اگر امنیت به درستی فراهم نباشد، لطمه پذیری بیشتری اتفاق می افتد
عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- نیز ضمن قدردانی از برگزاری این کنفرانس که سبب همفکری و هم افزایی در امتداد توسعه امنیت در بخش ICT خواهد شد، اظهار نمود: حالا ارتباطات و فناوری اطلاعات یک مقوله اجتماعی است و تمام جوانب زندگی بشر را تحت تاثیر خود قرار داده و در تمام اقشار مختلف جامعه وابستگی های گوناگونی را ایجاد کرده است، اگر امنیت به شکل درستی فراهم نباشد، لطمه پذیری بیشتری اتفاق می افتد.
وی با اعلان اینکه امنیت نه فقط یک نیاز برای متخصصین است بلکه امروزه به نیاز اجتماع و مردم تبدیل گشته است، اظهار داشت: اگر امنیت این فضا را نتوانیم تامین نماییم، بستر لطمه پذیری را برای کسب وکارها و عموم جامعه فراهم نموده ایم. این مسئله به روز توسعه می یابد و دیگر یک مسئله سازمانی نیست. در چنین شرایطی نقش دولت و حاکمیت به عنوان حافظ مردم این است که فضا را برای مردم و کسب وکارها امن کنند، برای اینکه جامعه جهت استفاده از این فضا به امنیت نیازی جدی دارد و ما موظف هستیم برای این مساله برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور با اعلان اینکه در زمینه تولیدات بومی و تجهیزات امنیتی نسبت به سالهای قبل پیشرفت های شایان توجهی را داشته ایم، بیان کرد: هم اکنون برای دسترسی به برخی تجهیزات امنیتی با محدودیت های زیادی مواجه هستیم، که جوانان کشور توانسته اند با کوشش های خود خیلی از این کمبودها را جبران کنند و می توانند تهدیدات را به فرصت تبدیل کنند. الزامات دستیابی به این هدف، نظام ها و تقسیم کارهایی است که برای این مسئله انجام شده است. اما این ها کفایت نمی کند و نیاز به بازبینی دارد.
بازار کوچک به شکل نگرفتن بازار رقابتی بزرگ منجر می شود
زارع پور با اعلان اینکه یکی از نکاتی که در زمینه صنعت اهمیت دارد، بازار کوچکی است که داریم و این مسئله به شکل نگرفتن بازار رقابتی بزرگ منجر می شود، اضافه کرد: بازارسازی یکی از اقدامات مهمی است که دراین زمینه باید انجام گیرد. حتی اگر نیاز باشد باید یارانه ای در نظر گرفته تا محصولات حوزه امنیت در ابتدای راه از حمایت دولت استفاده کنند. خیلی از تجهیزات شبکه، قالب صادرات به کشورهای دیگر را دارند و تعدادی از آنها در کشورهای صاحب فناوری مانند روسیه وجود ندارد و در مسافرت اخیر من به این کشور آنها دست یاری به سمت ما دراز کردند.
وی ادامه داد: بحث دیگر تربیت و پشتیبانی از نیروی انسانی است. باید بتوانیم در دستگاه های دولتی جایگاه مناسبی برای نیروهای کار حوزه امنیت در نظر بگیریم و در بالاترین سطح در دستگاهها مرکز امنیت در نظر گرفته شود. تلاش ما در وزارت ارتباطات این است که شبکه ملی اطلاعات یک شبکه امن برای مردم و کسب وکارها باشد. حالا خیلی از ابزارها دردسترس است اما مردم اطلاعی از آن ندارند و از آن استفاده نمی کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: امنیت یک مقوله بین بخشی است و نیازمند توجه تمام دستگاهها است و باید همگی با محوریت مرکز ملی فضای مجازی دست به دست یکدیگر بدهیم تا بتوانیم حداکثر استفاده از فناوری اطلاعات برای تسهیل زندگی مردم را ببریم.
همین طور رسول جلیلی -رئیس دانشگاه شریف و عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی- درباره وضعیت نیروی انسانی متخصص افتا صحبت کرده و بر ضرورت توجه جدی به آموزش و کوشش برای حفظ نیروی انسانی متخصص با تمهیداتی مانند اعطای بورس تحصیلی از مقطع کارشناسی توسط بخش خصوصی تاکید نمود.
در این کنفرانس پنل تخصصی با عنوان «اعتبارسنجی محصولات و تجهیزات افتا» نیز برگزار شد؛ در این پنل نماینده هایی از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات، لابراتوار های امنیت در کشور، سازمان نظام صنفی کامپیوتری و همین طور نماینده افتای ریاست جمهوری حضور داشتند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه دبیر شورای عالی فضای مجازی از نمایشگاه که ظرفیت های داخلی و محصولات امنیتی بومی تولیدشده را به نمایش گذاشته بودند، بازدید به عمل آوردند.1401/05/07
14:11:44
0.0 / 5
487
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین