داغ ترینها: ....

تورم جهانی حریف تقاضا برای آیفون نشد

تورم جهانی حریف تقاضا برای آیفون نشد

به گزارش کمیاب آنلاین اپل اعلام نمود کمبود قطعات تسهیل شده و تقاضا برای آیفون، با وجود محدود شدن هزینه مصرفی، توقف ناپذیر مانده است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، با توجه به این که شاخصهای اقتصادکلان در سرتاسر جهان، منفی شده اند، لوکا مائستری، مدیر مالی اپل به رویترز اظهار داشت: هیچ کندی در تقاضا برای آیفون که بزرگترین منبع درآمد اپل است، وجود نداشته است.

فروش تلفن اپل در سه ماهه مالی سوم این شرکت، سه درصد رشد کرد و به ۴۰.۷ میلیارد دلار رسید در حالیکه وال استریت کاهش سه درصدی را پیشبینی کرده بود. در مقابل، آمار شرکت Canalys نشان داد فروش جهانی تلفن هوشمند در سه ماهه گذشته، ۹ درصد کاسته شده است.

مشتریان وفادار و نسبتا مرفه اپل، در گذشته به این شرکت اجازه دادند کاهش هزینه مصرف کننده را بهتر از برندهای دیگر تحمل کند و نتایج مالی سه ماهه اخیر این شرکت، الگوی مشابه را نشان داد.

تحلیلگر شرکت Canalys در اینباره اظهار داشت: اپل از این نظر، قدرتی دارد که اجازه می دهد کمتر از رقیبانش صدمه ببیند.

مدیرمالی اپل اظهار داشت: کندی رشد اقتصادی، به فروش تبلیغات، لوازم جانبی و محصولات خانگی ضربه زده است اما خوشبخانه اپل محصولات بسیار متنوعی دارد و ازاین رو می دانیم که این وضعیت را پشت سر خواهیم گذاشت.

نتایج مالی اپل نشان داد کسب و کار تبلیغات این شرکت که شامل فروش تبلیغات در کنار مقالات خبری و نتایج جست و جوی فروشگاه اپ استور است، در مقابل کاهش هزینه تبلیغات به اندازه رقیبانی نظیر اسنپ و مِتا پلتفرمز، صدمه پذیر است.

مائستری اظهار داشت: کمبود قطعات همچنان روی فروش مک و آی پد تأثیر خواهد گذاشت؛ با این وجود این تأثیر کمتر شده است. کمبود قطعات در سه ماهه منتهی به ۲۵ ژوئن، چهار میلیارد دلار به اپل ضرر زد که کمتر از میزان پیشبینی شده بود و این شرکت انتظار دارد میزان ضرر در سه ماهه جاری، محدودتر شود.

اما اگر مصرف کنندگان به سبب افزایش نرخ تورم و نرخهای بهره دست از خرید بردارند، اپل امکان دارد مانند رقیبانش با انبوهی از تبلتها و کامپیوتر های فروش نرفته روبرو شود. تیم کوک، مدیرعامل اپل، به تحلیل گران اظهار داشت: از نظر تست تقاضا، نمی توانید تقاضا را امتحان نمایید مگر اینکه عرضه داشته باشید و از آنچه در سه ماهه گذشته دیدیم، برآوردی از تقاضای که می تواند وجود داشته باشد، داریم اما این تنها یک برآورد است.

اپل ضمن اشاره به ابهامات اقتصادی، هدف درآمد مشخصی عرضه نکرد اما اعلام نمود فروش در سه ماهه جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، باید رشد سریع تری در مقایسه با رشد دو درصدی در سه ماهه گذشته، داشته باشد.

طبق آمار رفینیتیو، در مجموع فروش اپل به ۸۳ میلیارد دلار و سودش به یک دلار و ۲۰ سنت به ازای هر سهم رسید که بالاتر از برآورد ۸۲.۸ میلیارد دلار و یک دلار و۱۶ سنت به ازای هر سهم بود.

رشد ارزش دلار آمریکا، به خیلی از شرکتها مانند اپل که درآمد خارجی قابل توجهی دارند، ضربه زده است. اپل اعلام نمود نوسانات ارزی، فروش این شرکت در سه ماهه ژوئن را به میزان سه درصد کم کرد و در سه ماهه جاری، شش درصد کاهش خواهد داد.

اپل مانند خیلی از رقیبانش در رویارویی با فضای اقتصادی دشوار، روند استخدام را آهسته کرده و هزینه ها را کاهش داده است. تیم کوک اعلام نمود اپل با در نظر گرفتن واقعیتهای فضای جاری، در استخدام سنجیده تر عمل می کند.

مشکلات اقتصادی اخیر شامل اختلالات زنجیره تأمین هستند که به تولید برخی از محصولات اپل مانند آی پد و مک که مکان تولید آن نزدیک مناطق تحت قرنطینه کرونا در چین متمرکز شده، ضربه زده است.

اگرچه فروش آیفون و آی بهتر از حد مطلوب بود اما درآمد خدمات، کامپیوتر های مک و لوازم جانبی ضعیف تر از حد انتظار وال استریت بود و فروش اپل در چین به سبب قرنطینه های کرونایی، یک درصد کاهش پیدا کرد.

اپل با کندی رشد اقتصادی در چین روبرو شده و درآمد سه ماهه سوم مالی این شرکت در چین ۱۴.۶ میلیارد دلار بود. رشد درآمد بخش خدمات اپل که در سال های اخیر فروش و سود این شرکت را تقویت کرده بود، ۱۲ درصد بود که کمتر از نرخ ۳۳ درصد پارسال بود و به ۱۹.۶ میلیارد دلار رسید که کمتر از ۱۹.۷ میلیارد دلار پیشبینی شده بود.

اپل حالا ۸۶۰ میلیون مشترک در خدماتش دارند که بالاتر از ۸۲۵ میلیون نفر در سه ماهه قبلی است.

فروش آی پد ۷.۲ میلیارد دلار و مک ۷.۴ میلیارد دلار بود. فروش کامپیوتر های مک که تحت تأثیر دورکاری و استفاده از تراشه های اختصاصی اپل رکورد بالایی که در سال ۲۰۲۰ ثبت کرده بود، ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.

بر اساس گزارش رویترز، ارزش سهام اپل بعد از انتشار نتایج مالی این شرکت، ۳.۵ درصد رشد کرد. ارزش سهام اپل حدود ۱۱ درصد از آغاز سال میلادی جاری تابحال کاهش پیدا کرده است که کمتر از افت شاخص اس اند پی ۵۰۰ و همینطور کمتر از افت ارزش سهام سازندگان سخت افزاری دیگر مانند سونوس و سامسونگ الکترونیکس بوده است.
1401/05/08
13:14:54
0.0 / 5
594
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین