داغ ترینها: ....

آمریکا مانع افزایش تولید تراشه های پیشرفته در چین می شود

آمریکا مانع افزایش تولید تراشه های پیشرفته در چین می شود

کنگره آمریکا برنامه فدرال تاریخی ۵۲ میلیارد دلاری را برای تقویت توانمندی های تراشه سازی داخلی تصویب کرد که عدم افزایش تولید تراشه های پیشرفته در چین را بعنوان شرط پرداخت این کمک مالی تعیین کرده است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، این شرطی است که مطمئنا به تشدید تنش ها میان واشنگتن و پکن منجر می شود. محدودیت های مذکور، شرکت هایی نظیر اینتل و TSMC تایوان که کوشیده اند کسب و کارشان در چین را توسعه دهند، تحت تأثیر قرار می دهد. بدین سان شرکت TSMC قادر نخواهد بود کارخانه های فعلی خود در چین را ارتقا یا توسعه دهد و بخشی از فرصت های رشد در بزرگترین بازار نیمه رسانای جهان را از دست می دهد.

قانون تراشه ها و علوم آمریکا برای شرکت هایی که بودجه فدرال را دریافت می کنند، توسعه تولید تراشه های پیشرفته تر از ۲۸ نانومتر را در چین یا کشوری مانند روسیه، به مدت ۱۰ سال ممنوع می کند. با اینکه تراشه های ۲۸ نانومتری، چند نسل قدیمی تر از نیمه رساناهای پیشرفته فعلی هستند، اما همچنان در محصولات متنوعی شامل خودرو ها و تلفنهای هوشمند استفاده می شوند. این ممنوعیت شامل تراشه های لاجیک و حافظه می شود.

اگر تراشه سازان مربوطه، تولید نیمه رساناهای ۲۸ نانومتری یا نسل های قدیمی تر را برای خدمات رسانی به بازار چین یا کشوری مانند روسیه بالا برند، تنها استثنایی است که می تواند در نظر گرفته شود. شرکتهای تولیدکننده تراشه که این محدودیت ها را نقض کرده و در جبران آن کوتاهی کنند باید بودجه فدرالی که دریافت کرده اند را برگردانند.

کاخ سفید از این قانون حمایت کرده است و انتظار می رود بزودی آنرا امضا کند.

اینتل ضد این قانون که سرمایه گذاریهای آمریکایی در بخش تراشه سازی چین را محدود می کند، لابی کرده است. این تراشه ساز آمریکایی اواخر سال ۲۰۲۱ تمایل داشت تولید در چین را افزایش دهد اما کاخ سفید مانع برنامه های این شرکت شد. اینتل در نهایت کارخانه ویفر خود در دالیان را به شرکت SK Hunix کره جنوبی فروخت. این شرکت همچنان تاسیسات بسته بندی و تست تراشه در چین دارد.

اگر چه شرکت SMIC چین می تواند تراشه هایی تولید نماید که بسیار پیشرفته تر از ۲۸ نانومتر هستند، اما فناوری این شرکت همچنان شش سال عقب تر از شرکت TSMC است.

شرکت SMIC برای رسیدن به TSMC، با چالشهای غیرقابل عبوری مواجه می باشد. دولت آمریکا، هلند را تحت فشار قرار داده تا مانع شود شرکت ASML سیستمهای تراشه سازی فوق پیشرفته خویش را به چین بفروشد. صنعت تراشه سازی چین در ایام اخیر با موانع بیشتری روبرو شده است. واشنگتن بی سر وصدا دسترسی چین به تجهیزات تراشه پیشرفته را محدود کرده است که به سقوط ارزش سهام شرکتهای تراشه سازی چینی منجر گردید.

انتظار می رود بخش زیادی از بودجه فدرال به شرکتهای اینتل، TSMC و سامسونگ الکترونیکس داده شود که همگی درحال ساخت تاسیسات جدید تولید تراشه به ارزش ده ها میلیارد دلار در آمریکا هستند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در بین دریافت کنندگان کمک مالی فدرال، هم اکنون تنها شرکت TSMC تراشه های نسبتا پیشرفته در چین تولید می کند. تاسیسات این شرکت در شهر نانجینگ در جنوب چین تراشه های ۲۸ نانومتری و تراشه های پیشرفته تر ۱۶ نانومتری تولید می کند که حدودا با محصولات پیشرفته SMIC برابری دارند.

منبع:

1401/05/12
10:22:58
5.0 / 5
507
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین