داغ ترینها: ....
وزیر ارتباطات به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی خبر داد

ناهید ۱ آماده پرتاب است

ناهید ۱ آماده پرتاب است

به گزارش كمیاب آنلاین وزیر ارتباطات با اشاره به آخرین وضعیت طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی ˮناهید 1ˮ و ˮناهید 2ˮ و ماهواره سنجشی ˮپارس 2ˮ در پژوهشگاه فضایی ایران اظهار داشت: ماهواره مخابراتی ˮناهید 1ˮ آماده پرتاب است.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران در پیامی فعالیت ۷ سال قبل این پژوهشگاه را در پیشرفت فناوری فضایی موثر عنوان نمود.
وی در این پیام با بیان این كه توسعه علم و فناوری های فضایی همچون افتخارات كشور و سبب اقتدار ما در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی و یكی از ضروریات هر كشور است، اظهار نمود: امروزه، فناوری فضایی بعنوان یكی از مهم ترین زمینه های رقابتی در بین كشورها شناخته شده و مبنایی برای مقایسه از نظر توسعه اقتصادی و صنعتی كشورهاست. باتوجه به خاصیت ها و كاربردهای منحصر به فرد فناوری های فضایی در اموری همچون ارتباطات، مخابرات، سنجش از دور، آموزش از دور، مكان یابی و ناوبری، زندگی بدون استفاده از فضا دیگر متصور نیست.

جهرمی اشاره كرد: ایران نیز تابحال كارهای شایان توجهی در حوزه فضایی صورت داده و توانسته به چرخه فضایی برسد و پژوهشگاه فضایی ایران، همچون نهادهای موثر برای توسعه این فناوری در كشور بشمار می رود.

وی اضافه كرد: پژوهشگاه فضایی ایران كه در ۶ اسفند سال ۱۳۹۱ تاسیس شد، در ضمن ۷ سال فعالیت خود با برخورداری از نیروهای متخصص، جوان، مجرب و متعهد، موجب پیشرفت این فناوری در كشور شد؛ چنانكه با عزم والا و تلاش متخصصان و فناوران خود توانسته دستاوردهای بهادار ای را پیشكش ملت شریف و عزیز ایران اسلامی كند.
وزیر ارتباطات افزود: این پژوهشگاه در حوزه های مختلف فناوری های فضایی همچون طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی، تراسترها و موتورهای پیشران، بلوك انتقال مداری، بالن مخابراتی، خدمات فضاپایه و كاربرد آن در مدیریت بحران در بلایای طبیعی، موفقیت های ارزشمندی داشته كه پشتوانه ای قوی برای حوزه فضایی كشور است و جای تبریك و تقدیر دارد.

جهرمی افزود: پژوهشگاه امسال با حركتی برنامه ریزی شده با استفاده از داده های سنجش از دور فضایی با ارزیابی خسارت ناشی از سیل فروردین ۹۸ با استفاده از بالن مخابراتی در ارائه سرویس اینترنت رایگان به این مناطق كمك شایانی به ستاد مدیریت بحران كرد و نیز خدمات به زوار اربعین حسینی میلیاردها تومان برای كشور صرفه جویی اقتصادی به همراه داشت كه می توان از آن بعنوان خدمات فضاپایه پژوهشگاه نام برد.

وی اشاره كرد: در حوزه طراحی و ساخت ماهواره نیز ماهواره مخابراتی "ناهید ۱" را به انتها رسانده كه آماده پرتاب است و ماهواره سنجشی "پارس ۲" هم در دست تجمیع است، همین طور مدل مهندسی ماهواره "ناهید ۲" نیز اختتام رسیده و مراحل ساخت مدل كیفی و پروازی آن در دست است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در زمینه موتورهای فضایی، آزمایش موتور "آرش" از دیگر موفقیت های بزرگ و باارزش این پژوهشگاه است، ضمن اینكه تست های نمونه كیفی سامانه بلوك مداری را هم با موفقیت پشت سر گذاشته است.

وی افزود: در حوزه توسعه فناوری های فضایی نیز این پژوهشگاه موفقیت های مهمی را به دست آورده است كه طراحی و ساخت "پین پولر" و چرخ عكس العملی، باتری های فضایی، پنل خورشیدی و حسگرها از آن جمله است كه هر كدام در حوزه پروژه های فضایی كاربرد دارد و نمونه بارز آن، استفاده از چرخ عكس العملی ساخت پژوهشگاه فضایی ایران در پروژه ملی ماهواره سنجشی "ظفر" است.

جهرمی افزود: نكته قابل توجه در این راه آن است كه همه این موفقیت ها در شرایطی حاصل شد كه كشور و خصوصاً حوزه فضایی در تحریم بوده و دستیابی به این فناوری ها ممكن نیست، مگر با غیرت و همت متخصصان علاقمند و متعهد این حوزه.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح كرد: به یقین، این پژوهشگاه، خصوصاً در سال های اخیر، یكی از منظم ترین مجموعه های این وزارت است كه با همتی والا و روحیه جهادی در انجام ماموریت ها و وظایف خود و در نتیجه، در توسعه علم و فناوری كشور اسلامی مان تلاش بسیار كرده و دستاوردهای بهادار ای را به ارمغان آورده است.

جهرمی ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهیدان عرصه علم و فناوری این پژوهشگاه و تبریك مجدد موفقیت های پرسنل پژوهشگاه فضایی ایران ابراز امیدواری كرد: با استمرار این فعالیت ها، شاهد توسعه عرصه فضایی كشور و در نتیجه افتخار و اقتدار بیشتر برای میهن اسلامی مان باشیم.
منبع:

1398/12/07
11:23:59
5.0 / 5
3885
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین