داغ ترینها: ....

بررسی چگونگی تشکیل کهکشان راه شیری با یک تکنولوژی جدید

بررسی چگونگی تشکیل کهکشان راه شیری با یک تکنولوژی جدید

کمیاب آنلاین: دانشمندان یکی از قدرتمندترین تلسکوپ های جهان را به یک تکنولوژی جدید مجهز کردند که با جزییاتی بی سابقه می تواند نحوه شکل گرفتن کهکشان «راه شیری» را مشخص نماید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری بی بی سی نیوز، تلسکوپ ویلیام هرشل (WHT) در لا پالما اسپانیا با این دستاورد می تواند در هر ساعت یک هزار ستاره را رصد و در نهایت پنج میلیون ستاره را لیست کند.
یک وسیله نقشه برداری فوق سریع به این تلسکوپ متصل می شود و ترکیبات هر ستاره و سرعت حرکت آنرا تحلیل و ارزیابی کرده و نشان خواهد داد که کهکشان راه شیری چگونه در طول میلیاردها سال شکل گرفته است.
دکتر گاوین دالتون از دانشگاه آکسفورد بیش از یک دهه را صرف ساختن این وسیله موسوم به «ویو» (Weave) کرده است. نام این وسیله کوتاه شده کاوشگر ناحیه و سرعت ارتقا یافته با تلسکوپ ویلیام هرشل (WHT Enhanced Area Velocity Explorer) است.
به گفته دانشمندان، این وسیله ۸۰ هزار قطعه دارد و یک معجزه مهندسی است.
برای هر تکه یا قسمتی از فضا که تلسکوپ به سمت آن تنظیم شده است، فضانوردان موقعیت یک هزار ستاره را شناسایی می کنند سپس تجهیزات رباتیک «ویو» ابزار فیبر – اپتیک مربوط به انتقال نور را بطور دقیق روی هر موقعیت قرار می دهند و به سمت ستاره مربوطه نشانه می گیرند.
این فیبرها در حقیقت تلسکوپ های کوچکی هستند که هر کدام از آنها نور را از یک ستاره منفرد دریافت و آنرا به یک ابزار دیگر هدایت می کند. این نور سپس به طیفی رنگین کمانی تجزیه می شود که حاوی اسرار مربوط به منشاء و تاریخچه آن ستاره است.
تمام این اقدامات در مدت تنها یک ساعت تکمیل و کار بررسی یک هزار ستاره بعدی آغاز می شود.
کهکشان راه شیری متشکل از حدود ۴۰۰ میلیارد ستاره است اما به عنوان مجموعه نسبتا کوچکی از ستاره ها شروع شده و در طول میلیاردها سال بوسیله ادغام با کهکشان های کوچک دیگر و نیز اضافه شدن ستارگان از کهکشان های دیگر رشد یافته است.
تجهیزات «ویو» قادر به محاسبه سرعت، مسیر، قدمت و ترکیب هر ستاره تحت رصد است. بگفته دالتون، این وسیله با قیاس معکوس (extrapolating backwards) قادر می باشد که کل شکل گیری کهکشان راه شیری را به جزئیات بی سابقه بازسازی و ترسیم کند.
منبع:

1401/05/13
13:42:54
0.0 / 5
702
تگهای خبر: آموزش , ابزار , فناوری , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین