داغ ترینها: ....

ربات های همدل نسخه به روز ربات های اجتماعی

ربات های همدل نسخه به روز ربات های اجتماعی

ربات های اجتماعی به علت توانایی آنها در برقراری ارتباط با انسان ها و کمک به سالمندان و افراد ضعیف کاربرد دارند، پژوهشگران به تازگی مشغول طراحی نوعی ربات اجتماعی هستند که بتواند به جز کمک به سالمندان در امور روزمره و نیازهای احساسی آنها هم خدمت کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری تِک اکسپلور (Tech Xplore)، ربات های اجتماعی که قادر هستند با انسان ها تعامل داشته باشند و در کارهای روزمره به آنها کمک کنند به تدریج وارد عرصه های متعدد زندگی واقعی می شوند. این ربات ها از این جهت اهمیت دارند که به احتمال زیاد جهت کمک به سالمندان در انجام امور روزمره خودمختارانه تر عمل می کنند و از این راه استقلال و رفاه آنان را می افزایند.
پژوهشگران دانشگاه باری در ایتالیا از چند سال گذشته، ظرفیت استفاده از ربات های اجتماعی را برای افزایش کیفیت و استقلال زندگی افراد ضعیف و مسن بررسی کردند. آنها اخیرا در مقاله ای مبحث آموزش ارتباط میان کارهای روزمره سالمندان و خلق وخوی آنان به ربات های اجتماعی را بررسی کردند.
به گفته این دانشمندان، ربات های اجتماعی باید به سالمندان در انجام فعالیتهای روزمره شان کمک کنند و هم زمان با آن با در نظرگرفتن عوامل مؤثر در هر موقعیت روزمره، سلامت عاطفی آنها را تأمین کنند. هدف اصلی این پژوهش، بررسی این مورد است که «آیا میتوان رابطه بین حالت عاطفی کاربر و فعالیتهای روزمره ای را که با کمک ربات اجتماعی انجام می دهد، دریافت؟»
این گروه در مطالعات اخیر خود، سیستم وُمَن (WoMan) را با استفاده از ربات اجتماعی پِپر (Pepper) پیاده سازی کردند. پِپر یک ربات متحرک نیمه انسان نما است که شرکت سافت بانک رباتیکز آنرا ساخته است. این ربات می تواند با انسان ها تعامل داشته باشد و احساسات اولیه آنها را تشخیص دهد.
این پژوهشگران از سیستم وُمن بعنوان یک ماژول پشتیبان برنامه روزمره درحال اجرا روی ربات پِپر استفاده کردند تا داده های در ارتباط با فعالیتهای روزمره و ارتباط آنها با احساسات و خلق وخو را جمع آوری کند.
این گروه پژوهشی این مورد را بررسی کردند که آیا میتوان با استفاده از روش مدنظر آنها از روابط بین فعالیتهای روزمره کاربر و خلق وخوی وی آگاهی یافت یا خیر. علاوه بر این، آنها یک برنامه گفتگو برای ربات احتماعی پپر طراحی کردند که دِیلی دایِری (روزنوشتار DailyDiary) نام دارد.
برنامه کاربردی این رباط، یادداشت هایی را جمع آوری می کند که خلاصه ای از برنامه های روزمره، فعالیت ها و حالات کاربر است. سپس داده های جمع آوری شده توسط این برنامه بوسیله ی یک مدل یادگیری ماشین تجزیه وتحلیل می شود تا درک بهتری را از احساس کاربران هنگام انجام وظایف مختلف حاصل کند.
پژوهشگران قصد دارند از نتایج این مرحله از تحقیقاتشان برای ارزیابی اعتبار روش استفاده از ربات های اجتماعی جهت کمک به سلامت و رفاه سالمندان استفاده کنند. آنها می خواهند ربات های اجتماعی را قادر کنند که در کنار کمک به سالمندان در امور روزمره، با آنان همدلی نشان دهند.
پژوهشگران در ارزیابی های اولیه خود دریافتند که مدل یادگیری آنها این قابلیت را دارد که فعالیتهای روزمره و روابط بین فعالیت ها و خلق وخوی کاربر را با دقت عالی بیاموزد. آنان قصد دارند در گامهای بعدی، یک نسخه کامل از برنامه خویش را طراحی و آنرا در یک محیط واقعی آزمایش نمایند.
در صورتی که ارزیابی های آینده پژوهشگران به خوبی پیش برود، کار آنها به احتمال زیاد به طراحی ربات هایی کمک می نماید که از خود همدلی بیشتری نشان خواهند داد و می توانند رفتارشان را بگونه ای تنظیم کنند که نیازهای فیزیکی و احساسی کاربران صدمه پذیر را برآورده کند.


منبع:

1401/05/17
22:50:59
0.0 / 5
610
تگهای خبر: آموزش , اجرا , سلامت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین