داغ ترینها: ....

تسهیل رصد و پیش بینی زمین لرزه با نظارت های مقیاس نانو

تسهیل رصد و پیش بینی زمین لرزه با نظارت های مقیاس نانو

کمیاب آنلاین: پژوهشگران حوزه زلزله شناسی در یک مطالعه جدید برای پیش بینی زمین لرزه بوسیله رصد در مقیاس نانو اقدام نموده اند که می تواند سرنخ هایی برای پیش بینی بهتر زلزله فراهم سازد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری فیزیک، استفاده از کریستال های کالسیتی منفرد با سختی و زبری متفاوت به مهندسان اجازه می دهد که فیزیک پیچیده مربوط به حرکت گسل های زمین را ساده سازی کنند. در یک مطالعه تحقیقی جدید از دانشگاه «ایلینویز»، پژوهشگران نشان داده اند که این ساده سازی چگونه می تواند به پیش بینی بهتر زمین لرزه منجر شود.
دانشمندان با بهره گیری از مدلهای مبتنی بر مطالعات مشاهداتی و بررسی ضرایب سنگ ها و کانی ها، رفتار گسل ها را توصیف می کنند. اما کاربرد این مدلهای تجربی و آزمایشی (empirical ) برای پیش بینی زمین لرزه به سبب تعداد متغیرهای منحصر به فرد برای هر گسل همچون تاثیر آب، عملی نیست.
اما این مطالعه جدید به سرپرستی پروفسور «روزا اسپینوزا-مارزال»، رابطه بین اصطکاک و سختی سطح کالسیت (کربنات کلسیم) – یکی از متداول ترین مواد معدنی تشکیل دهنده سنگ ها در پوسته زمین- را بررسی می کند تا بتواند یک رویکرد نظری تر دراین زمینه اتخاذ نماید.
محققان می گویند هدف از این مطالعه جدید بررسی فرایندهای در مقیاس نانو است که ممکنست سبب حرکت گسل ها شوند.
سختی یک کریستال معدنی عمدتاً به ساختار اتمی آن بستگی دارد. اما سنگ ها در نواحی تماس گرفتار تغییراتی می شوند که بر بافت مقیاس نانویی آنها هم تاثیر می گذارد.
این گروه برای آزمایش این که سختی معدنی چطور بر رفتار گسل ها تاثیر می گذارد، کریستال های کالسیتی در محیط های خشک و خیس برای شبیه سازی محیط ها فراهم نمود. این تیم در نهایت نتایج آزمایش ها در وضعیت مختلف را مقایسه کرد. نتایج این تحقیقات با مطالعات اخیر موافقت دارد و نشان داده است که آب قدرت گسل را در مقایسه با شرایط خشک می کاهد.
این یافته ها ممکنست به زلزله شناسان (seismologists ) کمک نماید تا قوانین مربوط به بررسی گسل ها را بازتعریف کرده و تعیین نمایند که فشار (استرس) در کجای پوسته زمین درحال افزایش است و از این طریق سرنخ هایی برای پیش بینی زمین لرزه های آینده به دست دهند.
این تیم در عین حال اذعان می کند که هنوز شاخصهای بسیار دیگری همچون دما و تاثیر مواد معدنی دیگر وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.


منبع:

1401/05/18
23:16:33
0.0 / 5
660
تگهای خبر: آموزش , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین