داغ ترینها: ....

ماه پرده بر بارش شهابی کشید

ماه پرده بر بارش شهابی کشید

کمیاب آنلاین: بارش شهابی بَرساوُشی در ایام آینده به اوج خود می رسد اما نباید انتظار زیادی برای دیدن این پدیده داشت برای اینکه نور درخشان ماه کامل، امسال مشاهده تعداد شهاب ها را به شدت کاهش داده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری اسپِیس (Space)، در چند روز آینده، اوج بارش شهابی برساوشی سالانه، آسمان را با ماه کامل آگوست تقسیم می کند؛ در نتیجه مشاهده شهاب های ثاقب دشوار خواهد بود.
بارش شهابی برساوشی یکی از قوی ترین بارش های شهابی است که سالانه بین ۱۴ جولای (۲۳ تیر) و اول سپتامبر (۱۰ شهریور) رخ می دهد.
به گفته انجمن شهاب سنگ آمریکا، امسال بارش شهابی در ایام ۱۲ و ۱۳ آگوست (جمعه و شنبه ۲۱ و ۲۲ مرداد) به اوج خود می رسد. در همین حال، ماه کامل آگوست که به ماه خاویاری نیز مشهور است ۱۱ آگوست (فردا ۲۰ مرداد) در ساعت ۲۱ و ۳۵ دقیقه منطقه زمانی شرقی به اوج خود می رسد و امشب و شامگاه جمعه حدودا بهتر دیده می شود.
ماه کامل آگوست، آخرین اَبَرماه سال ۲۰۲۲ است. ابرماه زمانی رخ می دهد که ماه هم زمان با کامل شدن، در نزدیک ترین فاصله خود با زمین قرار دارد؛ این موجب می شود ماه در آسمان شب بزرگ و درخشان به نظر برسد.
در سالهای قبل در وضعیت دید بهتر بینندگان یعنی در آسمان بدون ابر و با ماه کامل، می توانستند انتظار داشته باشند که در اوج بارش در هر ساعت بین ۵۰ تا ۱۰۰ شهاب قابل مشاهده یا «شهاب ثاقب» را ببینند.
با این حال، بر طبق اظهارات بیل کوک ستاره شناس ناسا امسال، نور درخشان ماه کامل موجب می شود در بهترین حالت بتوانیم تنها ۱۰ تا ۲۰ شهاب قابل مشاهده را مشاهده نماییم.
بارش شهابی برساوشی از توده ذرات به جامانده از دنباله دار سوئیفت تاتل پدید آمده است. این دنباله دار، آخرین بار در سال ۱۹۹۲ از نزدیکی زمین عبور کرد.
بارش شهابی برساوشی زمانی به اوج می رسد که زمین از متراکم ترین و غبارآلودترین منطقه دنباله دنباله دار عبور می کند.
با ناپدیدشدن ماه کامل، ممکنست بینندگان هنوز فرصتی برای دیدن بارش شهابی برساوشی پیش از ناپدیدشدن آن در آخر ماه داشته باشند.
بهترین زمان برای جست وجوی شهاب ها بین نیمه شب تا سحر است که ماه در زیر افق است. برای دیدن آن، یک منطقه دید دور از هر نور مصنوعی پیدا کنید و به چشمان خود زمان کافی (۲۰ دقیقه یا بیشتر) بدهید تا خودرا با تاریکی وفق دهند.
امسال، چند فرصت دیگر برای مشاهده بارش شهابی وجود خواهد داشت.


منبع:

1401/05/20
12:42:32
0.0 / 5
510
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین