داغ ترینها: ....

گمانه زنی های جدید درباره ی فناوری ساخت برنز در چین باستان

گمانه زنی های جدید درباره ی فناوری ساخت برنز در چین باستان

کمیاب آنلاین: پژوهشگران فلزشناسی باستانی با بررسی سکه های برنزی مربوط به چین باستان و نگاهی باردیگر به یک متن قدیمی به این نظریه رسیده اند که یک صنعت پیچیده فلزات در کشور چین در بیش از 3هزار سال پیش وجود داشته است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری «ساینس»، در سال ۱۹۷۶ باستان شناسان بیش از ۱.۵ تن برنز را از یک گور ۳هزار ساله مربوط به «فو هائو» ژنرال چینی از سلسله «شانگ» بیرون آوردند.
تعداد این ابزارهای دست ساز نشان دهنده مقیاس تولیدات برنزی در امپراتوری چین باستان بود که بسیار بالاتر از هرگونه صنعت مشابهی در اروپای آن زمان بوده است.
اکنون پژوهشگران با تفسیر مجدد از یک متن مربوط به ۲ هزار و ۳۰۰ سال قبل درباره ی ساخت برنز می گویند که ریخته گری باستانی در چین برمبنای آلیاژهایی از پیش تهیه شده مبتنی بوده که این مساله حاکی از وجود یک زنجیره تامین گسترده در پشتیبانی از یک صنعت برنز پیچیده تر از تصورات قبلی در این مورد است.
«مارک پولارد» عتیقه شناس در دانشگاه آکسفورد و از تهیه کنندگان مطالعه تحقیقی جدید می گوید: چین در آن زمان سالانه صدها تن برنز تولید می کرده است. این مقیاسی عظیم و واقعا قسمتی از یک اقتصاد امپراتوری است.
باستان شناسان در مدت چند دهه گذشته یک متن باستانی موسوم به «کائوگون جی» (Kaogong ji) را مورد بررسی قرار داده اند که در حقیقت دائره المعارفی فنی است که بخش هایی از آن مربوط به ۲هزار و ۵۰۰ سال پیش است. این متن شامل موارد زیادی همچون شش دستورالعمل برای ریخته گری و ساخت اشیای برنزی مانند تبر، شمشیر و شناورهایی مورد استفاده از مناسک های پرستشی است.
این پژوهشگران برای شناخت بهتر این نسخه مبادرت به بررسی تحلیل های شیمیایی سکه های برنزی باستانی چینی در موزه انگلیس کردند. بیشتر این سکه ها بوسیله مخلوط کردن دو آلیاژ مشخص مس و روی قابل ساختن بوده اند. پژوهشگران می گویند که این استدلال مربوط به وجود آلیاژهای پیش ساخته (pre-alloying) به تعدادی از سوالات قدیمی باستان شناسان پاسخ می دهد.
با این حال «جیانجون می» یک عتیقه شناس و فلزشناس (متالوژیست) دانشگاه کمبریج در این مورد ابراز تردید کرده و می گوید که هیچ مدرک تحلیلی قانع کننده ای در این خصوص وجود ندارد.
«می» در عین حال از تلاش جدید برای تفسیر نسخه ها و دستورالعمل های قدیمی استقبال کرده است و می گوید: دانستن این که ابزارهای برنزی باستانی چگونه ساخته می شدند به پژوهشگران در شناخت تمدن های استفاده کننده از آن ابزارها کمک می نماید. نخستین گام شناخت فناوری مورد استفاده است.

1401/05/23
23:19:12
0.0 / 5
690
تگهای خبر: آموزش , ابزار , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین