داغ ترینها: ....

طراحی و تولید پوشاک ضدتعریق در شرکت دانش بنیان دانشگاه شریف

طراحی و تولید پوشاک ضدتعریق در شرکت دانش بنیان دانشگاه شریف

به گزارش کمیاب آنلاین، پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی پوشاکی شده اند که خاصیت ضدتعریق دارد. این پوشاک دارای سوپر جاذب ضد بوی عرق است و مخصوص افراد هایپرهیدروزیس و افرادی که نسبت به رد تعریق روی پوشاک خود حساس هستند، طراحی شده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه صنعتی شریف؛ تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه شریف از سال ۱۳۹۸ تحت عنوان شرکت «اتم کهکشان شریف» با نام تجاری «کوال» فعالیت خویش را در زمینه پوشاک پیشرفته شروع کرده اند. این شرکت که عضو پارک علم و فناوری دانشگاه است، توسعه دهنده و عرضه کننده پوشاک ضدتعریق برای اولین بار در کشور است.
بیش از چهار درصد مردم در دنیا و بخصوص در ایران گرفتار معضل تعریق بیش از اندازه یا هایپرهیدروزیس هستند. رد تعریق و بوی عرق همواره باعث دوری این افراد از اجتماع می شود و این مورد علاوه بر تأثیر در میزان اعتماد به نفس افراد سبب بروز بیماری های پوستی هم می­ شود. برای حل این معضل روش های مختلفی وجود دارد که همچون آنها میتوان به تزریق بوتاکس به ناحیه زیربغل یا جراحی غدد اشاره نمود که این روش ها بسیار تهاجمی هستند و در عملکرد طبیعی بدن اختلال ایجاد می کنند.
حالا پژوهشگران دانشگاه شریف با «طراحی پوشاک ضدتعریق» به دنبال روشی رفتند تا علاوه بر اینکه بعنوان روش غیرتهاجمی مانعی برای تعریق نباشد، باعث می­ شود فرد به صورت طبیعی عرق کند. گفته می شود نمونه های داخلی به صورت غیرتکنولوژیک هستند و صرفاً از پلاستیک برای ممانعت نشت عرق استفاده می نمایند که سبب کاهش طول عمر پوشاک، گرمای شدید و بو گرفتن پلاستیک در بلندمدت می­ شود.
قسمت داخلی پارچه کوال فابریک پوشاک، که با بدن در ارتباط می باشد آبدوست بوده و سبب جذب عرق شده و لایه بیرون لباس آب گریز است و مانع از نشت عرق به لباس اصلی می­ شود همینطور این نوع پارچه تنفس پذیری بالایی دارد و هوا و بخار آب از آن به سادگی عبور می کند و فرد احساس گرما نمی ­کند. در طراحی این پارچه به خاصیت آنتی باکتریال بودن آن توجه شده است. در لایه داخلی این نوع پوشاک هم سوپر جاذب هایی وجود دارد که بوی عرق را جذب می کند.
تمام مواد مصرفی به کار رفته در این پوشاک تولید داخل است. همینطور این محصول دانش بنیان به مرحله تجاری سازی رسیده و هم اکنون شرایط صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهیا شده است که با تحقق آن شاهد ارز آوری برای کشور خواهیم بود.

1401/05/25
10:15:57
0.0 / 5
574
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین