داغ ترینها: ....

رمزنگاری کوانتومی هک کردن را بی اثر کرد

رمزنگاری کوانتومی هک کردن را بی اثر کرد

به گزارش کمیاب آنلاین، یک گروه بین المللی برای نخستین بار با موفقیت یک نوع پیشرفته از رمزنگاری کوانتومی را اجرا کرد که در مقابل هک کردن امنیت بیشتری دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای «ساینس دیلی»، اینترنت مملو از اطلاعات بسیار حساس است. تکنیک های پیشرفته رمزنگاری عمدتا تضمین می کنند که چنین اطلاعاتی هک و خوانده نمی شوند اما در آینده کامپیوتر های کوانتومی با عملکرد بالا می توانند این کلیدها را در مدت چند ثانیه به دست آورند یا اصطلاحا کرَک (crack) کنند.
از این رو خوب است که تکنیک های مکانیکی کوانتومی نه تنها الگوریتم های جدید و سریع تری ایجاد می کنند بلکه همینطور امکان رمزنگاری بسیار موثرتری را هم فراهم می کنند.
شیوه معروف به «توزیع کلید کوانتوم» (QKD) در مقابل حملات به کانال ارتباطی ایمن است اما دربرابر حمله یا دستکاری در خود دستگاه ایمنی ندارد. با شیوه توزیع کلید کوانتوم مستقل از دستگاه مستقل (DIQKD) داستان متفاوت می باشد چون که در اینجا پروتکل رمزنگاری مستقل از دستگاه مورد استفاده است.
این شیوه از حیث نظری (تئوریک) از دهه ۱۹۹۰ میلادی شناخته شده بوده اما حالا برای نخستین بار به طور تجربی محقق شده است. این کار را یک گروه تحقیقاتی بین المللی با هدایت «هارالد واینفورتر» فیزیکدان و «چارلز لیم» از دانشگاه ملی سنگاپور انجام داده است.
برای تبادل کلیدهای مکانیکی کوانتومی، نگاههای مختلفی در دسترس قرار دارد، سیگنال های نور توسط فرستنده به دریافت کننده فرستاده می شود یا از سامانه های کوانتومی مرکب استفاده می شود.
پروتکل اجرا شده در دانشگاه سنگاپور بر خلاف نگاههای قبلی به جای یک تنظیمات از دو تنظیم سنجشی برای تولید کلید استفاده می نماید.
چارلز لیم از محققان گروه بین المللی در توضیح این مورد اظهار داشت: با وارد کردن تنظیمات اضافی برای تولید کلید، دسترسی به اطلاعات دشوارتر می شود. حالا حداقل یک دهه است که می دانیم دستگاههای توزیع کلید کوانتوم QKD قدیمی تر به راحتی از بیرون قابل هک شدن هستند.
وی اضافه کرد: یکی از هدف های بعدی گسترش دادن سیستم برای وارد کردن چندین زوج اتم ترکیبی است.منبع:

1401/05/28
17:18:49
0.0 / 5
550
تگهای خبر: آموزش , اجرا , اینترنت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(3)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین