داغ ترینها: ....
شركت متا فیلترهای زیبایی را ممنوع كرد

فیلترهای زیبایی، مشوق جراحی پلاستیک و مخرب سلامت روان کاربران

فیلترهای زیبایی، مشوق جراحی پلاستیک و مخرب سلامت روان کاربران

به گزارش کمیاب آنلاین، تحقیقات در رابطه با فرهنگ زیبایی شناسی در فضای مجازی حاکی می باشد که پلت فرم های تصویری مانند اینستاگرام به سرعت درحال محدود کردن معیارهای زیبایی هستند و تاثیرات زیانباری بر سلامت روان کاربران می گذارند.


دریافت 5 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری «تکنولوژی ریویو»، شرکت «متا» فیلترهای مشوق جراحی پلاستیک را ممنوع کرد اما تقاضای گسترده برای تقویت زیبایی در شبکه های اجتماعی مبحث را پیچیده کرده است. شرکت فیس بوک در اکتبر ۲۰۲۱ تغییر گسترده ای را در کار خود اعلام نمود و نامش را هم به «متا» تغییر داد تا تمرکز کارش را بر حقیقت مجازی و پُربار شده از راه مفهومی آینده نگرانه ای از اینترنت به نام «متاورس» قرار دهد.
در حقیقت این راهبرد به صورت تدریجی از سال ها پیش و با کمک یک محصول روی اینستالگرام درحال شکل گرفتن بود. فیلترهای چهره که گوش حیوانات خانگی را به تصویر اضافه می کند یا باعث بزرگ تر شدن لب ها می شود، از خصوصیت های یک زیرساخت پیچیده فنی برای حقیقت پربارشده و حقیقت مجازی است که این شرکت که مالکیت اینستاگرام و واتساپ را در اختیار دارد، برای حمایت چنین افکت هایی بوجود آورده است.
هزاران ابداع کننده فیلترهایی را به صورت مجانی عرضه کرده اند و میلیونها انسانی که هر روز در سراسر جهان از این محصولات استفاده می نمایند حجم زیادی از داده ها را در اختیار متا قرار داده اند. اندک تحقیقاتی که در رابطه با فرهنگ زیبایی دیجیتال انجام شده است، حاکی می باشد که پلت فرم های بصری (تصویری) مانند اینستاگرام که بر الگوریتم های هوش مصنوعی استوارند، با سرعت زیادی درحال محدود کردن معیارهای زیبایی هستند.
این پلت فرم ها همینطور از راه فیلترها به کاربران کمک می کنند تا به ایده آل های خود – هر چند صرفاً در جهان مجازی – دست یابند. مدارکی وجود دارد که نشان داده است استفاده بیش از اندازه از این فیلترها به صورت آنلاین تاثیرات مخربی بر سلامت روانی و فکری بویژه برای دختران جوان دارد.
اینستاگرام داده های بسیار اندکی در رابطه با فیلترهای زیبایی منتشر می کند. متا در سپتامبر ۲۰۲۰ اعلام نمود که بیشتر از ۶۰۰ میلیون نفر حداقل یکی از امکانات حقیقت پربار شده (AR) آنرا امتحان کرده اند.
اینستاگرام افکت های تغییر شکل صورت را به دلیل نگرانی از تأثیر آنها بر سلامت روان، از اکتبر ۲۰۱۹ تا اوت ۲۰۲۰ ممنوع کرد اما این سیاست بعدا بروزرسانی شد و الان فیلترهای تشویق کننده جراحی پلاستیک غیرقانونی محسوب می شوند.
برخی از سازندگان این قبیل فیلترها مانند «لوسی بوشه» با اذعان به تاثیرات زیان بار فیلترهای تغییر شکل دهنده چهره، طراحی چنین فیلترهایی را محدود کرده و افکت تغییر حالت را تنها وقتی فعال می کنند که کاربر انتخاب نماید.
بسیاری از سازندگان فیلترهای زیبایی و تغییر چهره هم در این نگرانی با بوشه شریک هستند. شرکت متا از گفتگو با خبرنگار تکنولوژی ریویو در این خصوص خودداری کرده اما این در شرایطی است که این شرکت گام هایی برای پرداختن به نگرانی های در ارتباط با تاثیرات اینستاگرام بر سلامت روان کاربران برداشته است.
فیلترهای موجود روی پلت فرم هایی مانند متا، تیک تاک و اسنپ چت تنها فناوری هایی نیستند که معیارهای زیبایی را محدود می سازند. ابزارهای ویرایش عکس هم در ۱۰ سال قبل همزمان با گسترش شبکه های اجتماعی رشد زیادی داشته اند و نتایج آنها هم می تواند تاثیرات مشابهی بر زیبایی شناسی و سلامت روان در فضای مجازی داشته باشد.منبع:

1401/05/30
12:22:27
5.0 / 5
492
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین