داغ ترینها: ....
كارنامه سال اول دولت مردمی _ ۲۷

عزم دولت برای ورود نخبگان به دستگاههای اجرایی

عزم دولت برای ورود نخبگان به دستگاههای اجرایی

به گزارش کمیاب آنلاین، درحالی که خیلی از منتقدان یکی از ایرادات اصلی آیین نامه جذب نخبگان در دستگاههای اجرایی را تکلیفی نبودن آن برای دستگاه ها می دانستند و معتقد بودند که این آیین نامه، بیشتر «توصیه ای و پیشنهادی» است، حالا مقدمات استخدام حدود ۲۰۰ نخبه در دولت سیزدهم در حال انجام می باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، یکسال از سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم می گذرد، دولتی که به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خویش را شروع کرد و به اذعان خیلی از کارشناسان و ناظران، در تاریخ دولت های بعد از انقلاب، هیچ دولتی به اندازه دولت سیزدهم و آیت الله رئیسی میراث دار مشکلات، ضعف ها و نقصهای برجای مانده از دولت قبل از خود نبوده است.
وضعیت بد شاخصهای کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش ها که ماحصل سیاستگذاری ها و اقدامات نادرست سالهای قبل از ۱۴۰۰ بود شرایطی را رقم زد که به قول آیت الله رئیسی در نخستین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، اولین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود!
با اینحال گرچه چالش ها بسیار زیاد بوده و هست، اما با همت مسؤلان دولت سیزدهم شامل رئیس جمهور، وزرا و سایر ارکان دستگاه اجرایی، طی یکسال گذشته علاوه بر رفع خیلی از چالش های گذشته و کوشش برای ریل گذاری صحیح برای حرکت به سمت شرایط بهتر، اقدامات ارزشمندی هم در حوزه های مختلف عملکردی صورت گرفته است که به نظر می آید با گذشت یک سال از استقرار دولت حالا نوبت به بازخوانی آن رسیده است.
در این گزارش به ابلاغ بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور به دستگاههای اجرایی در خصوص ایجاد امکان بکارگیری دستیار و مشاور از میان نخبگان و متخصصان خواهیم پرداخت. استعدادهای برتری که یکی از بازوهای تحقق شعار سال جاری رهبر معظم انقلاب مبنی بر "تولید، دانش بنیان و اشتغالزایی" به شمار می روند و در همین راستا، نیازمند حمایت های مادی و معنوی بیشتری هستند.
دولت سیزدهم شیوه نامه جذب نخبگان را با هدف شناسایی سرمایه انسانی استعدادهای برتر و جذب آنان در دستگاههای اجرایی کشور تصویب کرد. موضوعی که نشان از عزم دولت برای جذب و استفاده هرچه بیشتر از استعدادهای برتر در فرایند تصمیم سازی، آینده پژوهشی و برنامه ریزی به منظور رفع مشکلات کشور دارد.
دوم اسفندماه سال ۱۴۰۰ بود که هیات وزیران در جلسه دوم اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و بنیاد ملی نخبگان، آیین نامه جذب و نگه داری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاههای اجرایی را تصویب کرد.
بر همین اساس، بنیاد ملی نخبگان متعهد شد که با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه شیوه نامه شناسایی صاحبان استعداد برتر دارای توانمندی های بالقوه و بالفعل را با در نظر گرفتن شایستگی های علمی پژوهشی، فناوری و افتخارات متقاضیان، شایستگی های شغلی، فرهنگی، اجتماعی و سوابق کاری با جهت گیری ایجاد تحول در دستگاههای اجرایی تنظیم و به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی مبحث ماده (۱۱۶) قانون مدیریت برساند.
اما ۲۴ خردادماه سال جاری بود که شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی به پیشنهاد مشترک بنیاد ملی نخبگان و سازمان اداری و استخدامی کشور و به استناد ماده(۳) «آیین نامه‌ی جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاههای اجرایی»، شیوه نامه جذب نخبگان را با هدف شناسایی سرمایه انسانی استعدادهای برتر و جذب آنان در دستگاههای اجرایی کشور تصویب کرد.
بر اساس این بخشنامه، وزرا، رؤسای سازمان های مستقل زیرنظر رئیس جمهور، استانداران و رؤسای مؤسسات دولتی با گستره کشوری برای تعیین حداکثر پنج نفر دستیار (مشاور) از راه احکام انشائی یا ابلاغ داخلی مجاز شده اند.
فرآیند و گامهای شناسایی سرمایه انسانی استعدادهای برتر در این شیوه نامه هم بشکلی است که بعد از نشر فراخوان عمومی هر ۶ ماه یک مرتبه در سامانه‌ی بنیاد ملی نخبگان، متقاضیان سوابق فعالیتهای خویش را بارگذاری و درخواست خویش را ثبت می کنند. سپس با همکاری بنیادهای نخبگان استانی، پرونده های متقاضیان طی ده روزکاری بررسی و راستی آزمایی شده و به کارگروه شناسایی عرضه می شود.
کارگروه شناسایی، متشکل از نماینده بنیاد بعنوان رئیس کارگروه شناسایی و دست کم سه نفر از صاحب نظران حوزه فعالیتهای نخبگانی، با تشکیل جلسه در هر یک از زمینه های تحصیلی، امتیاز نهایی متقاضیان را محاسبه می کند و امتیاز فعالیتهای متقاضیان در چهار بخش فناورانه-مهارتی، آموزشی، پژوهشی و اجتماعی- فرهنگی بر مبنای شیوه نامه محاسبه می گردد.
همچنین یک ماه بعد از ثبت نام متقاضیان، نتیجه درخواست از راه سامانه بنیاد اعلام می شود و ارزیابی شایستگی های شغلی عمومی برگزیده شدگان تأیید شده در کارگروه شناسایی، توسط کانون های ارزیابی شایستگی انجام و درصورتیکه متقاضی در کارگروه شناسایی برگزیده نشود، در صورت ارتقای فعالیتهای خود می تواند بعد از گذشت دست کم سه ماه از اعلام نتیجه، درخواست خویش را مجدداً در سامانه بنیاد ثبت کند.
مدت اعتبار برگزیدگی بر طبق این شیوه نامه حداکثر تا دو سال بعد از زمان برگزیده شدن است و متقاضیان بعد از زمان مذکور می بایست مجدداً جهت بررسی پرونده در سامانه بنیاد ثبت نام کنند که البته مدت زمان دوره خدمت نظام وظیفه برای برگزیده شدگان شامل بازه زمانی این بند نمی گردد.
شرایط برگزیده شدن هم جهت بررسی پرونده در کارگروه شناسایی، کسب حداقل امتیازات متناسب با مقطع تحصیلی و برپایه شیوه نامه است و دانشجویان و دانش آموختگان هر دوره‌ی تحصیلی، فقط بر مبنای آخرین مقطع تحصیلی می توانند در سامانه بنیاد ثبت نام کنند.
با عنایت به این که آئین نامه جذب و نگهداری جایگزین تصویب نامه مورخ ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۰ هیات وزیران شده است، کلیه افرادی که بر مبنای شیوه نامه های گذشته برگزیده شده اند، برای بهره مندی از تسهیلات آئین نامه جذب و نگهداری سال ۱۴۰۰، می بایست مجدداً در سامانه بنیاد ثبت نام کنند و شرایط ایشان بر مبنای ضوابط این شیوه نامه بررسی شود.
فرآیند جذب نخبگان هم بشکلی است که در اصلاح طرح های طبقه بندی مشاغل دستگاههای اجرایی، برگزیده شدن برپایه این شیوه نامه بعنوان شرط قابل جایگزینی با مدرک تحصیلی به شرایط احراز مشاغل اختصاصی تخصصی اضافه می شود و سازمان اداری و استخدامی کشور تا آخر شهریورماه هر سال لیست مشاغل اصلاح شده در طرح طبقه بندی مشاغل را به بنیاد ملی نخبگان اعلام می کند و بنیاد بانک اطلاعات برگزیده شدگان این شیوه نامه را تهیه و به سازمان عرضه می دهد.
همچنین تعداد و عناوین پست های سازمانی بلاتصدی دستگاههای اجرایی دو بار در سال در ماه های اردیبهشت و آبان توسط سازمان تهیه و به بنیاد اعلام می شود، در اجرای این بند، دستگاههای اجرایی مکلفند اطلاعات شاغلین پست های سازمانی خویش را در سامانه مدیریت ساختار دستگاههای اجرایی کشور به روز رسانی کنند. همینطور بنیاد تعداد و عناوین پست های بلاتصدی دستگاههای مشمول تبصره ماده (۲) آئین نامه جذب و نگهداری را به صورت سالانه از دستگاههای مذکور دریافت می کند.
بر اساس بانک اطلاعات برگزیده شدگان و پست های بلاتصدی دستگاههای مشمول تبصره ماده (۲) آئین نامه جذب و نگهداری که برای آن درخواست نیروی انسانی دارند، برنامه زمان بندی جذب برگزیده شدگان و سهمیه دستگاههای مربوطه دو بار در سال توسط بنیاد و دستگاههای مربوطه تعیین و بعد از تأیید کارگروه مشترک اطلاع رسانی خواهد شد.
همچنین ظرفیت قانونی بکارگیری نیروی قرارداد کارمعین (مشخص) یا عناوین مشابه در هر یک از دستگاههای اجرایی بر مبنای قوانین و مقررات مربوط و سیاست های جاری سازمان، دو بار در سال در ماه های اردیبهشت و آبان توسط سازمان تعیین و به بنیاد اعلام می شود و ظرفیت قانونی بکارگیری نیروی قراردادی در هر یک از دستگاههای مشمول تبصره ماده (۲) آئین نامه جذب و نگهداری هم دو بار در سال توسط دستگاههای مربوطه تعیین و به بنیاد اعلام می شود.
متقاضیان بر مبنای آنچه که در زمان ثبت نام در سامانه بنیاد بعنوان دستگاههای اجرایی اولویت دار برای جذب برگزیده اند، بعد از برگزیده شدن به سازمان و دستگاههای اجرایی معرفی می گردند.
همچنین در طول اجرای آئین نامه جذب و نگهداری، نتایج اجرای آئین نامه مذکور توسط سازمان و بنیاد مورد بررسی قرار گرفته و در صورت ضرورت بعد از ۳ سال از تاریخ ابلاغ آن، اصلاحات مورد نیاز اعمال و جهت تصویب به هیئت وزیران ارسال می شود.
همکاری های بین دستگاهی و استفاده از ظرفیت مستعدان برتر و نخبگان در دستگاههای اجرایی و حاکمیتی به عرضه راهکارهایی برای حل مشکلات دستگاه ها منجر و در بلند مدت، زمینه حل مسائل اساسی کشور را فراهم آورد.
اما و برهمین اساس سامانه ای در بنیاد ملی نخبگان برای شناسایی و جذب نخگبان در دستگاههای اجرایی فعال شد و به صورت پایلوت به مدت ۱۰ روز این سامانه باز شد که طی این بازه زمانی ۲هزار و ۲۰۰ نفر ثبت نام کردند.
از این تعداد هزار و ۲۰۰ نفر مدرک دکتری و نزدیک به ۸۶۰ نفرشان کارشناسی ارشد دارند. میتوان چنین برداشت کرد که ۹۰ درصد تعداد ثبت نام کنندگان در این سامانه دارای مدارک ارشد و دکتری هستند.
بر اساس این گزارش این تعداد ۲۰۰ نفر از دانشگاه تهران، ۹۰ نفر از دانشگاه تربیت مدرس، ۷۵ نفر از دانشگاه امام خمینی، ۷۰ نفر از دانشگاه صنعتی شریف، ۶۵ نفر از دانشگاه شهید بهشتی، ۶۰ نفر از دانشگاه فردوسی مشهد، ۶۲ نفر از دانشگاه شیراز، ۶۰ نفر از دانشگاه علم و صنعت فارغ التحصیل شده اند. اینها بالاترین رکوردهایی هستند که در این سامانه ثبت نام کردند. این افراد از بهترین دانشگاه های کشور فارغ التحصیل شده اند. همینطور از این تعداد یک هزار و صد نفر در بنیاد ملی نخبگان پرونده داشتند و جز نفرات برتر بودند.
این میزان از ثبت نام نشان داده است که بخش مهمی از نخبگان ما شغل مناسبی ندارند؛ با این وجود تلاش شده است که فعلاً از این جمع با شاخصهای سخت گیرانه یک بسته ۲۰۰ نفری از این تعداد برای معرفی به دستگاههای اجرایی انتخاب شده و در نیمه دوم سال باردیگر فراخوان جذب اعلام خواهد شد.
قرار است این ۲۰۰ نفر به مراکز ارزیابی رسمی سازمان امور استخدامی معرفی شوند تا از دیدگاه فکری و بر مبنای مدلهای علمی بررسی و شغل متناسب آنها تعیین شود.


منبع:

1401/06/01
10:31:55
0.0 / 5
607
تگهای خبر: آموزش , اجرا , استخدام , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین