داغ ترینها: ....
دبیر انجمن مدیریت فناوری و نوآوری خبر داد:

حل چالش زیست بوم نوآوری با توسعه مهارت های چندرشته ای و بین رشته ای

حل چالش زیست بوم نوآوری با توسعه مهارت های چندرشته ای و بین رشته ای

به گزارش کمیاب آنلاین، دبیر انجمن مدیریت فناوری و نوآوری اظهار داشت: چالش بزرگ زیست بوم نوآوری کمبود و مهاجرت نیروی انسانی متخصص است، بااینکه دانشگاه آموزش های علمی را به دانشجویان ارائه می کند اما خبرگی فعالیت در این زیست بوم مستلزم داشتن مهارت خصوصاً توانمندی چندرشته ای و بین رشته ای است.


انجمن مدیریت فناوری و نوآوری با هدف توانمندسازی سرمایه های انسانی زیست بوم تامین مالی نوآوری، بتازگی با انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر تفاهم نامه ای امضا کرد. به گفته سیدسروش قاضی نوری، رئیس انجمن مدیریت فناوری و نوآوری، عمده ترین چالش فضای کسب وکار کشور نیروی انسانی است و امضای این تفاهم نامه فرصتی مناسب برای بسط همکاری ها خواهد بود.
همچنین استفاده از شبکه نخبگانی و خبرگانی هر دو انجمن در آماده سازی نیروهای متخصص مورد نیاز زیست بوم فناوری ونوآوری و کمک به حل موضوع اشتغال، مهاجرت نیروی متخصص و جوان با انجام پروژه های مشترک در موضوعات مختلف، همچون مهم ترین مصادیق این همکاری خواهد بود.
محمدمهدی فریدوند، رئیس هیات مدیره انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر، نیز گسترش همکاریهای مختلف در زمینه های علمی مختلف را از برنامه های اصلی انجمن و این تفاهم نامه را بستر همکاری در موضوعات میان رشته ای با بهره گیری از ظرفیت طرفین در طراحی و اجرای برنامه های آموزشی و پژوهشی، توسعه و ارتقای عملکرد صندوق های سرمایه گذاری و پژوهش و فناوری و نهادهای مالی دیگر دانست.
کمبود و مهاجرت نیروی انسانی، چالش عمده فضای نوآوری
دبیر انجمن مدیریت فناوری و نوآوری در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباره ی تاریخچه فعالیت این انجمن اظهار داشت: انجمن مدیریت فناوری و نواوری به عنوان یک انجمن علمی در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و در سالهای قبل همکاری نزدیکی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم و دیگر نهادهای متولی در زیست بوم نوآوری داشته است.


میترا امین لو درباره ی تفاهم نامه اخیر این انجمن با انجمن صنفی کارفرمایی صندوق ها و نهادهای سرمایه گذاری خطرپذیر برای توانمندسازی سرمایه های انسانی مالی زیست بوم نوآوری، توضیح داد: بر طبق تجارب و لطمه شناسی های انجام شده توسط انجمن در فضای مالی زیست بوم نوآوری با مساله نیروی انسانی متخصص و توانمند این حیطه روبرو هستیم؛ خصوصاً با افزایش صندوق های پژوهش و فناوری و نهادهای حامی مالی زیست بوم نوآوری آموزش و توانمندسازی سرمایه های انسانی این بخش بااهمیت تر شده و دو انجمن با درک این ضرورت طی تفاهم نامه مورد اشاره توافق کردند نیرونی انسانی این بخش را با حمایت معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی آموزش داده و توانمند کنند.

امروز چالش بزرگ زیست بوم نوآوری کمبود و از سویی مهاجرت نیروی انسانی متخصص است، بدین سبب باید نیروی های خبره این حیطه را بسازیم. بااینکه دانشگاه آموزش های علمی را به دانشجویان ارائه می کند؛ خبرگی فعالیت در زیست بوم نوآوری مستلزم داشتن مهارت؛ خصوصاً توانمندی های چندرشته ای و بین رشته ای است و فقدان این مهارت ها موجب ضعف سیستم در نگهداشت نیروها شده است.

امین لو اظهار داشت: قسمتی از بازار کار زیست بوم نوآوری در اختیار صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر است و مهارت های متخصصان مالی این افراد هر چند دانش مالی است، لکن با مهارت هایی بطورمثال کارمندان بانک فرق دارد؛ برای اینکه در زیست بوم نوآوری عمده مواجهه با دارایی های غیرملموس است.
وی در توضیح دوره های آموزشی که مقرر است در قالب این تفاهم نامه برگزار شود، گفت: این دوره ها شامل دوره های آموزشی، کارورزی، نشست های انتقال تجربه و بازدید است که بصورت فشرده و شامل بیش از ۱۰۰ ساعت انجام می شود. برمبنای برنامه ریزی ها هر دوره حدود چهار ماه به طول می انجامد و ۲۵ تا ۳۰ نفر در هر دوره آموزش می بینند.
امین لو با اشاره به تفاهم نامه با انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر برای آموزش نیروهای متخصص حوزه مالی زیست بوم نوآوری اظهار داشت: دوره هایی شامل آموزش، کارورزی، نشست های انتقال تجربه و بازدید بصورت فشرده شامل بیش از ۱۰۰ ساعت برای آموزش این نیروها برگزار می گردد.
نیروی انسانی؛ عمده ترین چالش زیست بوم نوآوری
دبیر انجمن مدیریت فناوری و نوآوری همین طور در مورد یکی از عمده ترین مشکل زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور عنوان کرد: هر حرکت جدیدی به پیشران ها و حمایت هایی از جانب دولت نیاز دارد. بااینکه در دوره های متنوع و بنا به سطح بلوغ آن برنامه، اقدامات متنوعی هم در فرم و هم محتوای حمایت، باید برنامه ریزی شود.
امین لو اظهار داشت: تاریخچه رسمی نهادهای نوآوری در کشور ما شاید قریب ۱۵ سال است، دولت، معاونت علمی و فناروی و بقیه نهادها پیشران و حمایت های اولیه را ارائه داده اند ولی هرچه قبل تر می رویم، سیاست های حمایتی باید بیشتر ناظر بر محتوا باشد تا فرم. در غیر این صورت خروجی غیر از ایجاد ساختارهای فیزیکی کم بهره و بدون خروجی در طولانی مدت نیست. حالا تمرکز بر توسعه توانمندی های نرم خصوصاً با محوریت سرمایه های انسانی بااهمیت است.
زیست بوم نوآوری به دانش های میان رشته ای نیاز دارد؛ بطورمثال اگر فردی در رشته حقوق تحصیل کرده است باید در حیطه فناوری و نوآوری هم آشنایی پیدا کند در غیر این صورت این افراد به اندازه کافی برای تسریع پویایی زیست بوم نواوری توانمند نیستند.
وی گفت: نوآوری مبتنی بر فناوری، زمان بر است در صورتیکه به اندازه کافی برای نهادینه شدن آن صبر نمی نماییم تا دستاورد کافی به دست آید. حالا سهم اقتصاد دانش بنیان از کل اقتصاد کشور عددی تک رقمی است و باید توجه داشت اقتصاد دانش بنیان فقط در رابطه با هفت هزار شرکت دانش بنیان نیست و این شرکتها باید در زنجیره تامین شرکت های بزرگ قرار گیرند تا با هم آفرینی ارزش و نوآوری اکوسیستم نوآوری مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان را محقق کنند.
وی اظهار داشت: دولت طی این مدت با حمایت خود از نوآوری تعدادی شرکت دانش بنیان درست کرده که به تنهایی نمی توانند اقتصاد کلان کشور را متحول کنند و این شرکتها را باید هم مسیر و در زنجیره ارزش شرکت های بزرگ با قابلیت افزایش راندمان از مسیر تحول دیجیتال قرار دهیم تا به اقتصاد کلان کشور متصل نماییم.

1401/06/05
10:03:06
0.0 / 5
557
تگهای خبر: آموزش , اجرا , بازار , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین