داغ ترینها: ....

تخصیص20 هزار میلیارد تومان برای توسعه فیبر نوری

تخصیص20 هزار میلیارد تومان برای توسعه فیبر نوری

به گزارش کمیاب آنلاین، البرز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به اهمیت توسعه فیبر نوری در کشور، اظهار داشت: برای این پروژه دولت غیر از این که زیر ساخت ها و حمایت های حقوقی را فراهم نموده، از نظر اعتباری هم هزینه کرده و ۲۰ هزار میلیارد تومان در سه سال آینده برای برای این حوزه مختص کرده است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور روز دوشنبه هفتم شهریور در نشست با فعالان اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام استان البرز اظهار داشت: هشت درصد از درآمد دولت از اپراتورهای تلفن همراه بعلاوه سه درصدی که اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ثابت به دولت پرداخت می کنند برای توسعه زیر ساخت های ارتباطاتی اختصاص داده شده است.

وی ضمن اشاره به توجه دولت سیزدهم به حوزه دانش بنیان و ارتباطات و فناوری اظهار نمود: نگاه ما در دولت اینست که حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یک حوزه راهبردی است و می تواند بسیاری از مشکلات کشور حتی مسائل اقتصادی را حل کند.

زارع پور اظهار داشت: خیلی از کشورهای پیشرفته ۳۰ تا ۴۰ درصد اقتصادشان در حوزه اقتصاد دیجیتال است؛ این مهم نشان دهنده اینست که اگر ما به آن توجه و فضا را برای فعالان اقتصادی در بخش خصوصی فراهم نماییم قطعا دولت می تواند حتی مشکلات اقتصادیش را از این منظر برطرف کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: بهره گیری حداکثری از فناوری ارتباطات و اطلاعات برای ایجاد تحول دیجیتال و توسعه اقتصاد دیجیتال و ارتقای بخش های متعدد کشور یک نگاه راهبردی است که در این حد نگاه نهادینه شده که تبدیل به ریاست کلی برنامه هفتم توسعه تبدیل گشته است.

زارع پور اظهار داشت: بر همین مبنا طبیعی است که دولت باید فضا را فراهم آورد بدین مفهوم که مرتفع ساختن موانع، فراهم کردن زیر ساخت ها و قسمتی دیگر هم امکان دارد تزریق منابع باشد که در تمام این حوزه ها ما تلاش کردیم فضا را فراهم نموده تا یک حرکت جهشی در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور و کاربردهای آن داشته باشیم.

وی افزود: بعنوان مثال برای طرح فیبر نوری منازل و کسب و کار که به عقیده بنده زیر ساختی حیاتی و اساسی برای توسعه آی. سی. تی و اقتصاد دیجیتال در کشور است در صورت داشتن زیر ساختی پر سرعت قطعا تمام حوزه ها متحول خواهد شد و در آینده هم به چنین زیر ساختی نیاز داریم.

زارع پور خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که در اوایل دهه ۹۰ و تا پیش از آمدن ۳Gکسی نمی توانست تصور اپلیکیشن های امروز که احتیاج به سرعت های بالا دارند را داشته باشد اما با آمدن نسل سوم تلفن همراه و سرعت های بالا اکوسیستمی جدید شکل گرفت و خیلی از این اپلیکیشن هایی که هم اکنون به سادگی قابل استفاده می باشد با زیر ساخت های قبلی قابل استفاده نبود اما با آمدن فیبر نوری و سرعت های بالا قطعا مشاغل جدیدی شکل خواهد گرفت که تا پیش از این به آن فکر هم نکرده بودیم.

وی اضافه کرد: برای این پروژه دولت غیر از این که زیر ساخت ها و حمایت های حقوقی را فراهم نموده، از نظر اعتباری هم هزینه کرده و ۲۰ هزار میلیارد تومان در سه سال آینده برای برای این حوزه مختص کرده است.

زارع پور اظهار نمود: در کنار فعالیتهای دولت از فعالان بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات انتظار می رود که از این ظرفیت بهره برده که تاآنها را هر چه بیشتر فعال و نشان دهیم که ما می توانیم مشکلات کشور را با این ابزار جدید در تمام حوزه ها نه تنها حل کرده بلکه در سطح بین المللی هم برای دنیا حرف و محصول داشته باشیم.

وی افزود: یکی از بخش هایی که می تواند این ایده را محقق کند منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی است که با ظرفیت های بی نظیری که همچون نزدیکی به پایتخت و تبدیل شدن آن به قطب ارتباطات کشور که در سند شبکه ملی اطلاعات به آن اشاره شده در واقع ما به دنبال این هستیم که از راه پیام اینترنت منطقه را فعال کرده که این خصوصیت منحصر به فرد این منطقه و درحال سرمایه گذاری برای محقق شدن آن هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به وجود بزرگترین فرودگاه باری کشور در پیام البرز اظهار داشت: میتوان این ظرفیت ها را هر چه بیشتر میتوان فعال که آنرا تبدیل به منطقه ای که سرآمد در کشور و منطقه است کرده و می تواند نیازهای کشور را در حوزه سخت افزار و نرم افزار و تجهیزات مورد نیاز را هم تأمین و صادرات هم داشته باشند.

زارع پور تصریح کرد: لازمه رسیدن به این مهم اینست که واحدهای دانش بنیان برای بالا بردن سطح کیفی خدمات کوشیده و از طرفی ما هم تلاش خواهیم کرد تا ارتباطات در سطح بین المللی را توسعه داده، بازاریابی کرده و کمک نماییم تا تعاملات این شرکت ها با شرکتهای خارجی شکل بگیرد در این بین از منطقه انتظار می رود که مبحث سرمایه گذار خارجی را به شکل جدی تری دنبال کرده چون که آمدن این سرمایه گذاران مسیر صادرات را تسهیل می کند.

وی با اشاره به اینکه برنامه ما بر اینست که پیام را تبدیل به قطب ویژه اقتصاد دیجیتال بکنیم اضافه کرد: بدین منظور برنامه ریزی های زیادی صورت گرفته و بخش زیادی از نیازهایی که برای شبکه ملی اطلاعات داریم مجری این شبکه درحال تعریف کردن در پیام بوده تا به امید خدا این امر محقق شود.

منبع:

1401/06/07
23:38:49
2.5 / 5
530
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین