داغ ترینها: ....

جمع آوری اطلاعات اقیانوس ها با باله هوشمند

جمع آوری اطلاعات اقیانوس ها با باله هوشمند

کمیاب آنلاین: دانشمندان وسیله باله شکلی طراحی نموده اند که مجهز به سنسور است و با اتصال آن به تخته موج سواری، می توانند اطلاعاتی درباب امواج جمع آوری کنند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری لاهویا لایت (La Jolla Light)، مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو، وسیله ای به شکل باله برای اتصال به تخته موج سواری طراحی نموده اند که آنها را قادر می سازد از محبوبیت موج سواری به نفع تحقیقات علمی بهره گیرند.
این وسیله که اسمارت فین (Smartfin) نامیده می شود، به سنسورهای دما و مکان مجهز است و روی تخته بلند موج سواری نصب شده است. اسمارت فین دسترسی دانشمندان را به مناطقی از آب که دسترسی به آنها نسبتاً دشوار است، ممکن می کند.
منطقه موج سواری یکی از مناطق ناشناخته در اقیانوس است؛ برای اینکه قراردادن ابزارها در آنجا بسیار مشکل است. با افزایش دانشوری شهروندی (مجموعه ای از داده ها که افراد یک جامعه جهت استفاده دانشمندان جمع آوری می کنند)، استفاده از موج سواران زیادی که هر روز در لاهویا (شهری در شمال سن دیه گو در آمریکا) موج سواری می کنند، به نظر دانشمندان یک مسیر مناسب برای تحقیق بود.
مشاهده مردمی که هر روز روی موج ها بالا و پایین می روند، دانشمندان را به این فکر انداخت که از آنها برای اندازه گیری امواج در این محیط نزدیک به ساحل بهره گیرند.


در ابتدا، فیلیپ برِسنان (Philip Bresnahan)، دانش آموخته مؤسسه اقیانوس شناسی اسکریپس دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو، اسمارت فین را ساخت. او حالا استاد دانشگاه کارولینای شمالی ویلمینگتون است.
داده های جمع آوری شده توسط اسمارت فین به دانشمندان اطلاعات زیادی درباره ی نحوه تعامل جریان های اقیانوسی با بوم شناسی خواهد داد که به آنها در درک تغییرات تنوع زیستی کمک می نماید.
تشویق موج سواران به انجام بیشتر کارهایی که دوست دارند در حین جمع آوری داده ها برای دانشمندان، راه آسانی برای جمع آوری اطلاعات دما است؛ برای اینکه تنها کاری که موج سواران باید انجام دهند، این است که باله لانگ برد خودرا با اسمارت فین عوض کنند، به گشت وگذار بروند و سپس دستگاه را شارژ کنند.
اسمارت فین بصورت خودکار دما را ثبت می کند و هنگامی که درحال شارژ است، اطلاعات آن در سرورهای دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو بارگذاری می شود.
دانشمندان قصد دارند در آینده از اسمارت فین برای اندازه گیری ارتفاع امواج، میزان شوری آب و کلروفیل بهره گیرند.


منبع:

1401/06/08
16:19:47
0.0 / 5
746
تگهای خبر: آموزش , ابزار , دستگاه , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین