داغ ترینها: ....
با ابلاغ آیین نامه حمایت از تولید، دانش بنیان در حوزه علوم

کشاورزی فناورانه ماموریت وزارت علوم در پشتیبانی از تولید دانش بنیان

کشاورزی فناورانه ماموریت وزارت علوم در پشتیبانی از تولید دانش بنیان

کمیاب آنلاین: یکی از با اهمیت ترین مواد بخشنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در زمینه های در رابطه با وزارت علوم، ماده 3 این آیین است؛ آنجا که وزارت کشاورزی موظف شده است با همکاری وزارت علوم نسبت به ایجاد دهکده و مزارع فناورانه، مراکز کارآفرینی و نوآوری و مراکز رشد تخصصی در حوزه کشاورزی هوشمند اقدام نماید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، ۱۹ مردادماه امسال بود که هیات وزیران در امتداد تحقق فرمان سال مقام معظم رهبری در خصوص «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین»، آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در زمینه های در رابطه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را تصویب کرد.
توسعه، تکمیل و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، آموزش و ترویج کارآفرینی فرهنگ دانش بنیانی در کشور؛ تجاری سازی فناوری و اشتغال آفرینی دانش بنیان، ماموریت گرایی و هدایت ظرفیت های فناورانه در راستای رفع نیازها و حل مسائل کشور، تدوین نظام ملی نوآوری، هدایت، ساماندهی، حمایت و تامین مالی پژوهش و تحول و نوآوری در نظام آموزش عالی، همچون مهم ترین اهداف بخشنامه یاد شده است.
در ادامه نیز پنجم شهریورماه جاری معاون اول رییس جمهور بخشنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در زمینه های در رابطه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای اجرا، به دستگاه های ذیربط ابلاغ نمود.
مروری بر مواد ۳۹ گانه این بخشنامه بیان کننده آنست که برخی از وزارتخانه ها و سازمان ها همچون وزارتخانه ها و دستگاهها همچون وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، امورخارجه، راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، نفت، نیرو، ارتباطات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون، دادگستری و همین طور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان های برنامه و بودجه، اداری و استخدامی، ثبت و اسناد و اتاق تجاری برای همکاری با وزارت علوم در پیشبرد هرچه بهتر این ماموریت تصریح شده است.
اما شاید یکی از با اهمیت ترین مواد بخشنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در زمینه های در رابطه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ماده ۳ این بخشنامه باشد.
ماده ای که برمبنای آن وزارت جهاد کشاورزی موظف است با همکاری وزارت علوم نسبت به ایجاد دهکده فناوری و نوآوری، مزرعه فناوری و نوآوری، مراکز کارآفرینی و نوآوری و مراکز رشد تخصصی در حوزه کشاورزی هوشمند و رقومی (دیجیتال) اقدام نماید.
بهمن ماه ۱۴۰۰ بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با تعدادی از تولیدکنندگان و فعالان صنعتی «دانش بنیان و فناورانه کردن کشاورزی» را ضروری دانستند و افزودند: کشت گلخانه ای قابل توجه است اما با آن نمی توان کشور را اداره کرد و باتوجه به زمین، خاک و آب موجود در کشور، باید با دانش بنیان کردن کشاورزی و یافتن الگوی مصرف بهینه، از نابودی خاک و هدررفت آب جلوگیری و صرفه جویی در آب را بصورت جدی دنبال کرد.
همچنین بر طبق این بخشنامه وزارت علوم موظف است با همکاری دستگاه های اجرائی و با توسعه مراکز کارآفرینی و نوآوری، مدارس اشتغال، مراکز رشد، پردیس های فناوری و نوآوری و پارک های علم و فناوری در دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری دستگاه های اجرائی و بخش خصوصی به نحوی برنامه ریزی کند که تا آخر سال ۱۴۰۱ رشد برخی فاکتورهای این حوزه محقق شود.
رشد ۱۰ درصدی تعداد مراکز کارآفرینی، رشد ۱۰ درصدی تعداد مراکز رشد واحدهای فناور از ۲۲۶ به ۲۴۸ واحد، تعداد پردیس های علم و فناوری از دو به ۱۰ پردیس، تعداد پارک های علم و فناوری و پردس های فناوری و نوآوری خصوصی از ۲ به پنج پارک، رشد ۱۸ درصدی تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فنوری و مراکز رشد از ۱۷۰۰ مرکز به ۲ هزار مرکز، رشد ۱۰ درصدی تعداد واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری از ۱۰۸۰۰ به ۱۱ هزار و ۸۸۰ واحد، رشد ۱۵ درصدی تعداد اشتغال به وجود آمده در مراکز کارآفرینی و نوآوری، مراکز رشد، پردیس های علم و فناوری و پارک های علم و فناوری از ۹۰ هزار نفر به ۱۰۳ هزار و ۵۰۰ نفر، رشد ۱۵ درصدی واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری، پردیس های علم و فناوری و مراکز رشد و همین طور رشد ۱۰ درصدی صادرات واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری، پردیس های علم و فناوری و مراکز رشد از ۸۰ میلیون دلار به ۸۸ میلیون دلار همچون این فاکتورهای اعلام شده است.
دانشگاه های پیام نور، علمی و کاربردی و فنی و حرفه ای نیز طبق این بخشنامه مجاز به اختصاص قسمتی از فضاهای فیزیکی خود جهت ایجاد مراکز تعداد مراکز کارآفرینی، مراکز رشد واحدهای فناور، پردیس های علم و فناوری هستند.
همچنین وزارت علوم موظف است زمینه ایجاد و راه اندازی پردیس های فناوری و نوآوری با همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های تابع در استانهای مختلف کشور را فراهم آورد.
اما برمبنای ماده ۶ این بخشنامه نیز وزارت راه و شهرسازی موظف است در قالب قوانین و مقررات نسبت به اختصاص اراضی شناسایی شده توسط وزارت علوم جهت گسترش زیرساخت های فیزیکی پارک های علم و فناوری اقدام نماید.
همچنین وزارت علوم موظف است در امتداد تقویت دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری و با همکاری وزارت امور خارجه، معاونت علمی و فناوری، اتاق تجاری ایران زمینه های لازم برای ایجاد و راه اندازی پردیس های بین المللی فناوری و نوآوری و پارک های برون مرزی در خارج از کشور را در قالب کارهای دانشگاه ها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری فراهم آورد.


منبع:

1401/06/11
12:04:54
0.0 / 5
499
تگهای خبر: آموزش , اجرا , استخدام , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین