داغ ترینها: ....

دانشمندان سیناپس پنهان در مغز موش کشف کردند

دانشمندان سیناپس پنهان در مغز موش کشف کردند

کمیاب آنلاین: دانشمندان بتازگی نوع جدید از سیناپس (محل ارتباط یک نورون با یک سلول دیگر) یافتند که در مغز موش پنهان بود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری سایِنس اَلِرت (Science Alert)، تحقیقات جدید یک تیم پژوهشی نشان داده است که نوعی سیناپس ناشناخته در زائده های عجیب مومانندی که روی سطوح نورون ها در سلول مغز وجود دارد، پنهان شده است.
مطالعه روی موش ها نشان داده است که ساختارهایی که مژک اولیه نامیده می شوند در سیگنال دادن عصبی نقش دارند. در واقع، آنها بعنوان میانبری برای انتقال مستقیم سیگنال ها به هسته عمل می کنند تا تغییراتی را در کروماتین؛ مجموعه ای که کروموزوم ها را تشکیل می دهد، ایجاد کنند.
شاید این کشف به دانشمندان کمک نماید که نقش این ساختارهای مرموز را در سلول های دیگر هم کشف کنند و برای فهم بهتر عملکرد پیچیده مغز به ما کمک نماید.دکتر دیوید کلَفَم (David Clapham) از مؤسسه پزشکی هوارد هیوز در آمریکا عنوان کرد: این سیناپس ویژه راهی برای تغییر بخشی است که در هسته رونویسی یا ایجاد می شود و همه برنامه ها را تغییر می دهد. این مانند یک سکوی جدید روی سلول است که امکان دسترسی سریع به تغییرات کروماتین را فراهم می آورد و بسیار اهمیت دارد؛ چونکه کروماتین خیلی از جنبه های سلول را تغییر می دهد.
مژک های اولیه تقریبا از همه سلول های پستانداران بیرون زده اند. نقش های بعضی از آنها کاملاً مشخص است، مانند آنهایی که به حرکت موکوس (ماده مخاطی) در ریه های انسان کمک می کنند؛ اما از عملکرد آنان در خیلی از سلول ها شناخت کمی وجود دارد.
محققان هم روی موش های بالغ زنده و هم نمونه های ثابت مغز مطالعه کردند. آنها از روش پرتویونی متمرکز میکروسکوپ الکترونی برای مطالعه نورون ها با وضوح بالا استفاده و مشخص کردند که مژک ها می توانند یک سیناپس، ساختاری که به نورون ها اجازه می دهد سیگنال ها را بین سلول ها مبادله کنند با آکسون های عصبی تشکیل دهند.
پس از کسب دانش بیشتر در رابطه با مژک های عصبی، این تیم پژوهشی می خواهد نقش مژک های اولیه را در سایر اندام ها بررسی کند. درک دقیق تر از نحوه عملکرد بدن منجر به نتایج خوبی می شود؛ به صورت مثال امکان دارد منجر به ساخت داروهای مفیدتر شود.
منبع:

1401/06/15
23:17:12
0.0 / 5
468
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین