داغ ترینها: ....

ضرورت تعیین تكلیف شركت های پستی

ضرورت تعیین تكلیف شركت های پستی

كمیاب آنلاین: رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان این كه نمی توان به سبب اشباع بازار، مجوزدهی به شركت های پستی را محدود كرد، از ضرورت ساماندهی این شركت ها به صورت مجوز گرفتن و یا تجمیع آگاهی داد.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دولت یازدهم با تصویب قانون اساسنامه شركت ملی پست در خصوص دولتی نگه داشتن بخش های حاكمیتی پست و آزادسازی دو اپراتور خصوصی، این شركت را با اختیارات حاكمیتی، به شركت ملی پست تغییر داد كه در كنار آن دو اپراتور خصوصی بعنوان اپراتورهای پستی كشور، ارائه خدمات پستی را عهده دار می شوند.
یكی از مفاد این اساسنامه نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مكلف كرده كه یك یا دو اپراتور بخش خصوصی را برای ارائه خدمات پستی، ظرف مدت یك سال بعد از ابلاغ، وارد بازار ارتباطات كشور كند و تاكید گردیده است كه این اپراتورها اساسا خصوصی خواهند بود و می توانند از جذب سرمایه گذاری خارجی نیز استفاده كنند.
بر طبق این اساسنامه تمامی خدمات پستی از قبول تا توزیع مرسوله به اپراتورهای بخش خصوصی واگذار خواهد شد و به این سبب انتظار می رود كه بازار رقابتی میان اپراتورهای پستی با شركت ملی پست ایجاد شود. با اجرای طرح اپراتور خصوصی پست، این بازار در چارچوب یك شبكه منسجم توزیع كالا، ساماندهی خواهد شد. همین طور بخش رگولاتوری موضوعات پست در كشور نیز به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سپرده شده است.
شركت پست اوایل سال ۱۳۹۶ از ورود اپراتورهای خصوصی پست آگاهی داد و بعد از آن نخستین اپراتور خصوصی پست كشور اعلام نمود كه اخیرا پروانه خودرا از سازمان تنظیم و مقررات ارتباطات دریافت كرده و به زودی فعالیت خودرا در صنعت پست آغاز خواهدنمود و بعنوان بخش خصوصی صنعت پست، وظیفه سامان دهی و تنظیم بازار و همین طور ایجاد ارزش افزوده و توسعه بازار در این عرصه را دارد.
از طرفی كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۹۷ خود در آذر ماه امسال، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را مكلف كرده بود كه تا اول اسفند، نسبت به تعیین تكلیف وضعیت شركت های حمل سریع فعال در زمینه ارائه خدمات پستی بین الملل اقدام نماید.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی -معاون وزیر ارتباطات و فناوی اطلاعات- اظهار نمود: ما برمبنای قانون اساسنامه پست فراخوان دادیم و مزایده گذاشتیم و درنهایت دو اپراتور خصوصی انتخاب كردیم. علاوه بر اینها یك سری شركت هستند كه در حوزه پست كار می كنند، این شركت ها به صورت رسمی حدود ۲۰ عدد هستند و البته به صورت غیررسمی ممكنست به ۲۰۰ شركت هم برسند كه مرز فعالیتشان معین نمی باشد.
وی افزود: در قانون اساسنامه پست آمده كه بعد یك سال این شركت ها باید ساماندهی شوند، یعنی یا به آنها مجوز دهیم یا تجمیع نماییم. باقی اپراتورها هم در پروانه شان آمده كه تجمیع شوند. طبق جمع بندی این شركت ها قسمتی از بازارند و قسمتی از كار را انجام می دهند و شورای رقابت هم حكم داده كه نمی توان اینها را محدود كرد و ما هم طبق قانون نمی توانیم به سبب اشباع بازار، مجوزدهی را محدود نماییم. بر این اساس كمیسیون به ما مهلتی داد تا به این شركت ها برنامه بدهیم به جهت اینكه تكلیفشان مشخص شود.
منبع:

1398/12/16
22:20:21
2.5 / 5
3225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین