داغ ترینها: ....

اخطار دانشمندان جهان در آستانه پنج نقطه بی بازگشت اقلیمی قرار دارد

اخطار دانشمندان جهان در آستانه پنج نقطه بی بازگشت اقلیمی قرار دارد

به گزارش کمیاب آنلاین، دانشمندان اخطار دادند با تداوم روند گرمایش کنونی جهان حداقل با پنج نقطه بی بازگشت اقلیمی رو به رو می شود که حتی با توقف روند گرمایش، این شرایط ادامه خواهد یافت و دنیا را با تبعاتی جدی همراه می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس الرت، یک گزارش تحقیقی جدید انتشار یافته در نشریه «علم» (Science) حاکی می باشد که ناکامی در تحقق هدف توافق آب و هوایی پاریس در خصوص محدود کردن گرمایش جهانی تا حد ۱.۵ درجه سانتی گراد می تواند باعث چند «نقطه بی بازگشت» خطرناک در شرایط اقلیمی جهان شود.
نویسندگان این گزارش تاکید کردند: حتی سطوح کنونی گرمایش هم تا الان جهان را با خطر پنج نقطه مهم بی بازگشت همچون فروپاشی لایه های یخی قطب جنوب و «گرین لند» رو به رو کرده اما هنوز برای تغییر مسیر خیلی دیر نشده است.

تیم لنتون از دانشگاه اگزیتر (انگلیس) و از مولفان اصلی این گزارش اظهار داشت: اگر از فضا به زمین نگاه کنید، نتیجه این تغییرات ازجمله افزایش بلندمدت سطح دریا، مرگ جنگل های بارانی و موارد دیگر را می بینید و متوجه می شوید، چهره زمین عوض می شود.
این نقاط بی بازگشت بعنوان بازخوردهای تقویت کننده در سیستم اقلیمی تعریف می شوند به این مفهوم که تغییرات از مرحله ای به بعد خودانگیخته می شوند به صورتی که حتی اگر روند گرمایش متوقف هم شود، روند تغییرات لایه یخی، اقیانوس یا جنگل های بارانی ادامه خواهد یافت تا به وضعیت تازه ای برسد.


هر چند ارزیابی های قبلی حاکی از این بود که نقاط بی بازگشت در محدوده تغییرات دمایی ۳ تا ۵ درجه سانتی گراد روی خواهند داد اما پیشرفت های اخیر در نظارت ها و مدل سازی های اقلیمی نشان داده که آستانه های تغییر در دمای بسیار پایین تر قرار دارند.
مقاله تحقیقی جدید از داده های ۲۰۰ مطالعه اخیر برای عرضه برآوردهای جدید در مورد زمان وقوع نقاط بی بازگشت بهره برده است.
این گزارش حاکی می باشد که با وضعیت دمایی حال حاضر جهان، احتمال رسیدن به پنج نقطه بی بازگشت وجود دارد که عبارتند از فروپاشی لایه های یخی گرین لند و «قطب جنوب غربی» (West Antarctic)، گرم شدن گسترده و ناگهانی لایه منجمد اعماق زمین (permafrost )، فروپاشی همرفت در دریای لابرادور (Labrador Sea) و مرگ گسترده صخره های مرجانی حاره ای.

همرفت (انتقال گرما) دریای لابرادور مسئول گرم کردن اروپا است و تغییرات در آن می تواند باعث شدیدتر شدن سرمای زمستان در این قاره شود و گرم شدن لایه منجمد اعماق زمین با تأثیر بر روسیه، اسکاندیناوی و کانادا، تشدید انتشار گازهای کربنی را به دنبال خواهد داشت.
محققان می گویند هر چند جهان به افزایش دمای ۱.۵ درجه رسیده است اما تبعات آن تا حد زیادی بستگی به مدت زمان تداوم این افزایش گرما دارد، به صورتی که اگر این افزایش دما برای مدت پنج یا ۶ دهه ادامه داشته باشد، شاهد بدترین تاثیرات آن خواهیم بود.
معنی این حرف آن است که بشر هنوز می تواند گرمایش بیشتر زمین را کنترل کند و کاهش سریع میزان انتشار گازهای آلاینده ارزش این کار را دارد.


منبع:

1401/06/19
16:00:49
3.3 / 5
674
تگهای خبر: آموزش , سیستم , مقاله
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین