داغ ترینها: ....

پیشبینی هوش مصنوعی گوگل از مهار شیوع كووید-۱۹

پیشبینی هوش مصنوعی گوگل از مهار شیوع كووید-۱۹

به گزارش كمیاب آنلاین واحد توسعه هوش مصنوعی گوگل معروف به ˮدیپ مایندˮ با استفاده از فناوری یادگیری ماشین داده های جدیدی را جهت استفاده آزاد به منظور كند كردن شیوع كروناویروس جدید منتشر نموده است.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، واحد هوش مصنوعی گوگل معروف به "دیپ مایند"(Deepmind) برای تهیه اطلاعات مورد نیاز و كاربردی در مورد بیماری "كووید-۱۹"، پیشبینی هایی را با یك سیستم یادگیری عمیق منتشر نموده است كه چگونگی پیشرفت ساختار پروتئین كشنده كروناویروس را روشن می كند.
تهدید رو به رشد كروناویروس جدید، لحن گزارش های مربوط به بیماری "كووید-۱۹" را داغ و نگران كننده كرده است و سفارش های نادرست و اطلاعات گمراه كننده پیرامون هویت این ویروس و نحوه مقابله با آن هر روز بیشتر می شود. این سردرگمی ناشی از عدم اطلاع رسانی مناسب در مورد این ویروس، سبب شده است تا مردم با ترس واكنش نشان دهند كه همین منجر به كمبود جهانی امكانات پزشكی و بحران شده است.
البته گزارش های اخیر در خصوص جهش ویروس به دو سویه مجزا، نشان داده است كه كروناویروس به اندازه كافی گمراه كننده است و این می تواند مهار شیوع آنرا پیچیده كند.
اما در زمان های دشوار، انسان ها غالباً راهكارهای فناورانه پیدا كرده اند. بنا بر این دانشمندان به یكی از پیشرفته ترین فناوری های روز یعنی هوش مصنوعی روی آورده اند.
سیستم هوش مصنوعی "دیپ مایند" برای چندین برنامه پزشكی مانند شناسایی سرطان گردن یا ایجاد مدل هایی برای شناسایی سریع بیماری های چشم از قبل آموزش دیده است. این سیستم یادگیری عمیق متعلق به این شركت تحقیقاتی مستقر در انگلیس كه در اختیار گوگل است، ساختار سه بعدی پروتئین ها را هم پیشبینی می كند.
اوایل ماه جاری میلادی در حالیكه بیشتر از ۳ هزار نفر قربانی كروناویروس جدید شده بودند، دانشمندان یك ترفند جدید به این سیستم آموزش دادند تا از ساختار این ویروس جدید نقشه برداری كند.
یافته های "دیپ مایند" می تواند زمانی را كه برای درك ساختار پروتئین كروناویروس طول می كشد، چند ماه كوتاه كند.
"دیپ مایند" اظهار داشت: دانستن ساختار یك پروتئین منبع مهمی برای درك نحوه عملكرد آن است، اما آزمایشات برای تعیین ساختار می تواند چند ماه یا بیشتر طول بكشد.
معمولاً "دیپ مایند" پیش از انتشار تحقیقات خود برای مشاهده با منبع باز، یافته های خویش را با مطالعات دیگر مطابقت می دهد. اما این شركت در این مورد به سبب برهه حساس كنونی متاثر از شیوع كروناویروس جدید، تصمیم گرفت قوانین خویش را زیر پا بگذارد و اظهار داشت: با عنایت به حساسیت اوضاع، ما ساختارهای پیشبینی شده را در اختیار عموم قرار می دهیم تا همگان بتوانند از آنها استفاده كنند.
"دیپ مایند" در ادامه اظهار داشت: ما تاكید می نماییم كه این پیشبینی ها به صورت تجربی مورد تأیید قرار نگرفته اند، اما امیدواریم كه در درك جامعه علمی از نحوه عملكرد ویروس نقش داشته باشد و بعنوان یك بستر تولید فرضیه برای كارهای آزمایشی آینده در توسعه درمان ها خدمت كند.
"دیپ مایند" یك شركت بریتانیایی هوش مصنوعی است كه در سپتامبر سال ۲۰۱۰ تحت عنوان فناوری های ذهن عمیق تأسیس شد. سپس هنگامی كه در سال ۲۰۱۴ توسط شركت گوگل خریداری شد، نامش به "گوگل دیپ مایند" تغییر یافت. این شركت یك شبكه عصبی مصنوعی به وجود آورده است كه توانایی یادگیری بازی ویدئویی را به همان شكل كه انسان آنرا می آموزد، دارد. هم چنین ماشین تورینگ عصبی یا شبكه عصبی مصنوعی را تولید كرده كه می تواند مانند یك ماشین تورینگ معمول به حافظه خارجی دسترسی یابد كه سبب به وجود آمدن كامپیوتری شده كه حافظه كوتاه مدت انسان را شبیه سازی می كند. نام این كمپانی در سال ۲۰۱۶ بعد از آنكه برنامه آلفاگو آن یك بازیكن حرفه ای "گو" (یك بازی) را برای نخستین بار شكست داد، بر سر زبان ها افتاد.
باآنكه "دیپ مایند" تنها شركت در جامعه علمی نیست كه یافته های جدید خود در مورد "كووید-۱۹" را بدون بررسی و مطابقت تجربی با مطالعات دیگر منتشر می كند، اما مطمئناً مشهورترین آن است.
طبق گزارش پایگاه بیزنس اینسایدر، برای دانشمندان می تواند چندین ماه طول بكشد تا اطلاعات عملی در مورد كروناویروس را پیدا كنند، در حالیكه هر روزه به آمار مرگ و میر ناشی از مبتلا شدن به این ویروس افزوده می شود و این اهمیت تسریع مطالعات را نشان داده است. ازاین رو با عنایت به این نكته، هیچ كس مخالف كمك گرفتن و استفاده از هوش مصنوعی بعنوان دستیار نیست.1398/12/17
21:40:26
3.8 / 5
3889
تگهای خبر: آموزش , بازی , تولید , سه بعدی
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین