داغ ترینها: ....

دانشمندان اسرار حیات وحش قله اورست را کشف کردند

دانشمندان اسرار حیات وحش قله اورست را کشف کردند

به گزارش کمیاب آنلاین، تعدادی از پژوهشگران با استفاده از شیوه بررسی دی ان ای محیطی، گستره تنوع زیستی را در قله اورست ثبت کردند و از مشاهده آثار ژنتیکی برخی ارگانیسم ها در این منطقه شگفت زده شدند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای سای تک دیلی، گروهی از دانشمندان به ریاست جامعه حفظ حیات وحش (سازمانی غیردولتی در نیویورک آمریکا)» (WCS) و دانشگاه ایالتی آپالاچی (Appalachian ) - در کارولینای شمالی - از دی ان ای محیطی (eDNA) برای ثبت گستره تنوع زیستی موجود در ارتفاعات بالا در بلندترین قله جهان یعنی قله هشت هزار و ۸۴۹ متری اورست بهره برده اند.
این پروژه مهم بخشی از طرحی است که در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط نشنال جئوگرافیک و کاوش رولکس اورست (Rolex Perpetual Planet Everest Expedition) شروع شده است که بزرگ ترین کاوش علمی تاریخ در این منطقه است.
دانشمندان مبادرت به جمع آوری دی ان ای محیطی از نمونه های آب در یک دوره زمانی چهار هفته ای کرده و نتایج تحقیقات خویش را در نشریه iScience منتشر نموده اند. لوکیشن های این طرح در بردارنده مناطقی بالاتر از گیاهان و درختچه های شکوفه دار در کرانه بالایی حوزه زیستی است.


دانشمندان در حجم فقط ۲۰ لیتر آب این منطقه ۱۸۷ مورد از راسته های آرایه شناختی (taxonomic orders) کشف کردند که معادل ۱۶.۳ درصد یا یک ششم از کل راسته های شناخته شده در شجره نامه حیات و تنوع زیستی روی زمین است.
دی ان ای محیطی در جست و جوی مقادیری هر چند اندک مواد ژنتیکی بر جا مانده از ارگانیسم ها و حیات وحش است و نگاهی قابل دسترس تر، سریع تر و فراگیرتر برای ارزیابی تنوع زیستی در محیط های دریایی و زیست آبی عرضه می دهد. مواد ژنتیکی بعدا در لابراتوار با بهره گیری از «متابارکدگذاری» (metabarcoding ) و سایر شیوه های زنجیره گذاری آنالیز می شوند.
جامعه حفظ حیات وحش (WCS) از دی ان ای محیطی برای ردیابی گونه های نادر و در معرض خطر بهره برده است. هر چند مطالعه تحقیقی اورست بر شناسایی در سطح راسته ها تمرکز داشت اما این تیم تحقیقاتی موفق به شناسایی ارگانیسم های بسیاری در سطح جنس (genus ) یا گونه (species) شد.
این محققان از یافتن گونه هایی مانند سگ و مرغ خانگی شگفت زده شدند که این نشان دهنده اینست که چگونه کارهای انسان بر چهره طبیعت تأثیر می گذارد. آنها همینطور درختان کاج را شناسایی نمودند که تنها در مناطقی بسیار پایین تر از محل نمونه برداری یافت می شوند.
این ذخایر دی ان ای محیطی به کوشش های آینده برای نظارت بر تنوع زیستی در ارتفاعات کوه های هیمالیا کمک خواهدنمود.

1401/06/24
10:07:22
0.0 / 5
475
تگهای خبر: آموزش , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین