داغ ترینها: ....

رکب خوردن پنتاگون از انجمن فیزیک آمریکا

رکب خوردن پنتاگون از انجمن فیزیک آمریکا

کمیاب آنلاین: انجمن فیزیک آمریکا که بزرگترین نهاد فیزیکدانان جهان است، اذعان کرد گزارشی را که هفت ماه پیش در مورد طرح دفاع موشکی آمریکا منتشر نموده، حاوی اشتباهاتی است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای خبری نیویورک تایمز، انجمن فیزیک آمریکا اشتباهات خودرا در مطالعه دفاع موشکی پذیرفته است. دو دانشمند گفتند که انجمن فیزیک آمریکا در ارزیابی طرح آنها جهت استفاده از پهپادها برای سرنگونی موشک های دوربرد کره شمالی مرتکب اشتباه شده است.
بزرگترین نهاد فیزیکدانان جهان روز دوشنبه اعتراف کرد که گزارشی که هفت ماه پیش منتشر نموده بود، حاوی اشتباهاتی است که کارایی یک طرح جدید برای سرنگونی موشک ها را کم اهمیت جلوه می داد.
انجمن فیزیک آمریکا این گزارش ۵۴ صفحه ای را در ماه فوریه منتشر نمود. این سازمان امکان سنجی کلی خنثی سازی حملات موشکی را مورد ارزیابی قرار داد و به این نتیجه رسید که پیشنهاد استفاده از پهپاد برای سرنگونی موشک های کره شمالی با «چالش هایی بسیار دشوار» روبرو است. این انجمن به عنوان قسمتی از تاریخ طولانی این نهاد در ارائه رهنمود در مورد سلاح های پیشرفته برای تصمیم سازان سیاست دفاعی، این گزارش را به کنگره و مقامات دولت بایدن ارسال کرد.
سه ماه بعد، در ماه مه، این انجمن سند را از وب سایت خود خارج و در یک یادداشت آنلاین اعلام نمود که این گزارش تحت بررسی نویسندگان آنست و در صورت آماده شدن باردیگر ارسال می شود. در این یادداشت دلیلی برای برداشته شدن سند بیان نشده است.

اذعان انجمن فیزیک آمریکا به اشتباه خود
اما دانشمندانی که ایده پهپاد را پیشنهاد کردند، می گویند دلیل این کار بروز اشتباهات در تحلیل و بررسی فنی این ایده بود که انجمن روز دوشنبه در وب سایت خود به آن اذعان کرد، اما هنوز جزئیات یا توضیحی برای آن ارائه نکرده است.
«ریچارد ال. گاروین»، دانشمند ارشد این پروژه اظهار داشت: کل این ماجرا عصبانی کننده است. دکتر گاروین، ۹۴ ساله، بیش از نیم قرن است که به دولت آمریکا در مورد مسائل امنیت ملی مشاوره داده است. گاروین به خاطر طراحی نخستین بمب هیدروژنی جهان- در سن ۲۳ سالگی در سال ۱۹۵۱، در این انجمن علمی نفوذ فوق العاده ای دارد.
او و تئودور ای. پاستول یکی دیگر از دانشمندان حامی ایده پهپاد از مقامات واشنگتن می خواهند در جریان بررسی بهبود طرح دفاعی آمریکا در مقابل موشک های دشمن، ارزیابی بی طرفانه ای از این طرح داشته باشند.
پاستول استاد ممتاز علم و امنیت ملی در دانشگاه ام آی تی اظهار داشت: این یک سیستم بالقوه برای دفاع آمریکا است و این افراد در تلاش هستند آنرا متوقف کنند.
رکب خوردن پنتاگون از انجمن فیزیک آمریکا
گروهی متشکل از ۱۳ فیزیکدان و مهندس گزارش انتشار یافته در ماه فوریه را نگاشتند. فردریک کی لمب از دانشگاه ایلینوی ریاست این گزارش را به عهده داشت. جیمز دی ولز از دانشگاه میشیگان و لورا گرگو از دانشگاه ام آی تی و اتحادیه دانشمندان نگران دیگر روسای آن بودند. این گروه غیرانتفاعی مستقر در کمبریج واقع در ماساچوست، اغلب دفاع ضد موشکی را بی فایده و بی ثبات کننده می دانند.
گروه های آکادمیک و خصوصی مدت هاست ادعاهایی در خصوص پیشرفت در انهدام کلاهک های شلیک شده از آن سوی زمین را بررسی نموده اند. این وظیفه یکی از سخت ترین کارها در جنگ های مدرن است و به زدن گلوله با گلوله تشبیه شده است. اعضای انجمن فیزیک آمریکا بارها و بارها پنتاگون را در اشتباهات، اغراق ها و آنچه بنظر می رسد فریبکاری های آشکار باشد، گرفتار کرده اند.
اکنون انجمن فیزیک آمریکا در اشتباه خود گرفتار شده و می گوید این ماجرا برای نخستین بار در تاریخ ۱۲۳ ساله آن رخ داده است.

هدف گیری ژاپن بجای کره شمالی!
طرح ضدموشکی گاروین و پاستول، نابودی موشک های کره شمالی شلیک شده به سمت آمریکا را هدف گیری می کند. پس از آن که پیونگ یانگ در سال ۲۰۱۷ به آزمایش های موفقیت آمیز هسته ای دست یافت، سازمان های اطلاعاتی آمریکا موشک های بالستیک قاره پیما و کلاهک های هسته ای کره شمالی را به عنوان یک تهدید نوظهور تعریف کردند.
بر اساس این طرح، پهپادهای آمریکایی بر فراز دریای ژاپن پرسه می زنند. اگر کره شمالی حمله هسته ای را شروع کند، پهپادها با شلیک موشک های رهگیر، موشک های پرتابی را ردیابی کرده و آنها را از بین می برند.
این ایده در صورت عملی شدن، نسبت به شیوع سنتی دفاع موشکی برتر تلقی می شود. کارشناسان اتفاق نظر دارند که ردیابی موشک های پرتابی کُندتر، آسان تر است و در مقابل حملات بسیار لطمه پذیرتر هستند.
در سال ۲۰۰۴، دولت بوش استقرار سامانه ای از موشک های رهگیر را در آلاسکا و کالیفرنیا شروع کرد که حدود نیم ساعت برای ردیابی کلاهک های دوربرد شلیک شده از کره شمالی زمان دارد. با این وجود، کارشناسان ارشد می گویند این سامانه کاستی های مهمی دارد.
در مقابل، پهپادهای رهگیر در فاصله نسبتا نزدیک به پرتابگرهای دشمن قرار می گیرند. گاروین و پاستول طرح خودرا در مطالعات سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شرح دادند که دولت ترامپ را بر آن داشت این ایده را به عنوان راهی ممکن برای خنثی سازی نسل جدید موشک های تهدیدآمیز کره شمالی بررسی کند.
در سال ۲۰۲۰، انجمن فیزیک آمریکا مطالعات ضدموشکی خودرا شروع کرد. این نهاد امکان سنجی شیوه های قدیم و جدید، همچون طرح گاروین و پاستول را در ۱۵ سال آینده بررسی و در ماه فوریه گزارش خودرا منتشر نمود.
محور اشتباه اصلی در این گزارش که گاروین و پاستول کشف کرده اند، بر سرعت راکت های رهگیر پیشنهادی و این که تا چه حد باید پرواز کنند، قرار داشت. نمودار این گزارش نشان میدهد که پهپادهای حامل باید بر فراز سرزمین کره شمالی یا نوار باریکی از آب های ساحلی این کشور پرسه بزنند تا موشک های شلیک شده به بوستون، نیویورک یا واشنگتن را نابود کنند. در چنین مکان هایی، امکان سرنگونی پهپادها وجود دارد.
اما این دو دانشمند دریافتند که گروه تحقیق از سرعت رهگیر اشتباه بهره برده است - یعنی کمتر از ۲.۵ مایل در ثانیه بجای سرعت بیش از ۳.۱ مایل در ثانیه. این خطا ممکنست کوچک به نظر برسد، اما نتیجه نظامی اینگونه نبود.
پاستول اظهار داشت: این عدد شما را در اعماق دریای ژاپن قرار می دهد و شما را وارد منطقه ای می کند که نمی توانید و نمی خواهید عملیات انجام دهید.
بلافاصله بعد از انتشار گزارش در ماه فوریه، گاروین و پاستول آغاز به تبادل ایمیل با نویسندگان گزارش کردند که روزنامه تایمز آنها را بررسی نموده است. نویسندگان در این ایمیل ها به اشتباهات خود اعتراف کرده و اصلاحاتی را اظهار می کنند.

رفع اشتباهات سال ها زمان می برد
فرانسیس هلمن، فیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و رئیس انجمن فیزیک آمریکا اواخر ماه مه و اوایل ژوئن اظهار داشت که اشکالات این گزارش را بطور خصوصی به گیرندگان کلیدی شامل کارکنان شورای امنیت ملی آمریکا، وزارت دفاع و همین طور کمیته های فرعی خدمات مسلح مجلس نمایندگان و سنا اطلاع داده است. اما وی افزود که انتشار نسخه اصلاح شده گزارش، از زمان انتشار آن «ممکن است یک سال طول بکشد».
هلمن در مصاحبه ای اظهار داشت: صحت گزارش های خودرا بسیار جدی می گیریم اما حذف این اشتباهات، بطور اجتناب ناپذیری یک پروسه کُند است؛ برای اینکه ده ها کارشناس و مسئول انجمن را درگیر می کند.
او در مورد گاروین و پستول نیز اظهار داشت: آنها می خواهند این اتفاق یک شبه رخ دهد.
دکتر لمب، رئیس کمیته گزارش نیز اظهار داشت: این کار به توجه بسیار زیادی نیاز دارد. بدترین کار ممکن این است که اهتمام نماییم چیزی را اصلاح نماییم و اشتباه دیگری مرتکب شویم.


منبع:

1401/06/30
21:39:36
0.0 / 5
478
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اجرا , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین