داغ ترینها: ....

نسل پنجم اینترنت چه خاصیت هایی دارد؟

نسل پنجم اینترنت چه خاصیت هایی دارد؟

کمیاب آنلاین: بعد از مواجه با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا طی سالهای قبل، چند سالی است که صحبت از 5G یا همان نسل پنجم تلفن همراه با خاصیت هایی مانند کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا و قابلیت اتصال و ارتباط اشیاء در سطح وسیع، مطرح می شود.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، از آنجائیکه اخبار نسل پنجم اینترنت در گوشه و کنار جهان منتشر شده و کاربران بسیاری در انتظار اجرای آن هستند، کشورهای مختلفی با همکاری بزرگترین اپراتورهای اینترنت و غول های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت هستند.

در اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن شروع کرد؛ در نتیجه رسما یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک بدنبال برقراری و راه اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت نسل پنجم در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و غیره هستند و از توانایی ها و برنامه های خود دراین زمینه رونمایی می کنند.

بر اساس اخبار و گزارش های منتشر شده در منابع و رسانه های خبری، می توان دریافت که برخی از کشورهای جهان در گسترش زیرساخت های لازم و برقراری آزمایشی و نهایی شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G نسبت به سایر کشورها تمایل بیشتری از خود نشان داده اند تا با انعقاد قراردادهای همکاری با بزرگترین اپراتورهای مخابراتی، به کاربران و شهروندان خود امکان بهره مندی از خدمات اینترنت پرسرعت ۵G را اعطا کنند.

به طور کلی به نظر می آید که کشورهای اروپایی سردمدار گسترش زیرساخت های لازم جهت راه اندازی شبکه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G هستند که همچون مهم ترین آنها انگلستان، آلمان، اسپانیا و هلند است و از کشورهای پیشگام در منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه نیز می توان به چین، استرالیا، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، تایلند، هنگ کنگ، سنگاپور و مالزی اشاره نمود.

همچنین شرکت اریکسون (سازنده تجهیزات مخابراتی سوئدی) در گزارش نیم سالانه "موبیلیتی" (تحرک پذیری) اظهار داشت با استقبال بالاتر از این فنآوری در چین و آمریکای شمالی، شمار مشترکان موبایل ۵G در سطح جهانی در سال ۲۰۲۲ از مرز یک میلیارد نفر عبور خواهدنمود. در صورتی که شمار مشترکان ۵G در سه ماهه نخست ۷۰ میلیون رشد کرد و به حدود ۶۲۰ میلیون مشترک رسید، شمار مشترکان ۴G، با ۷۰ میلیون افزایش، به ۴.۹ میلیارد مشترک رسید.

طبق این گزارش شبکه های ۵G یا نسل پنجم، سرعت بسیار بالاتری در مقایسه با نسل قبلی دارند و قابلیت های آینده گرا مانند رانندگی خودران را امکان پذیر می کنند. اشتراک های ۵G در سال ۲۰۲۷، به ۴.۴ میلیارد خواهد رسید. پیش بینی می شود شمار کاربران ۴G امسال به اوج رسیده و سپس کاهش پیدا می کند به جهت اینکه مشترکان به ۵G مهاجرت می کنند و اریکسون قبلا پیش بینی کرده بود شمار مشترکان ۴G در سال ۲۰۲۱ به اوج خواهد رسید؛ طبق این گزارش رشد شمار مشترکان ۵G به یک میلیارد نفر در سال میلادی جاری، دو سال زودتر از ۴G اتفاق می افتد که ۱۰ سال پس از راه اندازی شدن، به این نقطه عطف دست پیدا کرد.

در همین رابطه مجید هدایتی- کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا، درباره ی ی اینترنت ۵G گفت: اصولا فناوری های ارتباطی توسعه پیدا می کنند و روز به روز نسل آنها همانگونه که از اعداد آنها مانند ۴G، ۵G، ۶G و... مشخص بوده پیشرفته تر می شود و پتانسیل و ظرفیت این نسل از اینترنت درحال رشد است.

وی اضافه کرد: منظور از نسل همان رشد اعداد است و دلیل اینکه اعداد افزایش و به اصطلاح بالاتر می رود این است هر فناوری که ایجاد می شود دست آوردهایی دارد که خودرا از فناوری قبلی متمایز می کند و بزرگ تر می شود؛ به طور مثال اتفاقی که برای ۵G در مقایسه با ۴G رخ می دهد، سرعت را تا ۱۰۰ برابر بیشتر می کند و این مسئله یکی از فرصت هایی که می تواند برای مردم و مشاغل در آینده نیاز ضروری باشد و فرصت های شغلی جدیدی را تعریف و نیازهایی را که مقتضای فناوری ایجاد شود را پاسخگو باشد.

به گفته این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم اکنون ممکنست صحبت درباره ی ی این نسل از اینترنت (۵G) ماورایی، غیر قابل تصور ودرک باشد؛ با توجه به این که در کشور ما هم پیاده سازی شده است و اپراتورهای ارتباطی هم اهتمام کرده اند این فناوری را هم سو و با همین سرعت سایر کشورهای پیشرفته وارد کشور کنند اما اکنون صحبت کردن درباره ی ی این فناوری برای مردم خیلی قابل ملموس و قابل درک نیست.

هدایتی با اشاره به اینکه اینترنت ۵G سرعت انتقال سریع و تأخیر بسیار کمی دارد، تشریح کرد: پهنای باند این نسل از اینترنت بسیار بالاست، به این دلیل اگر فناوری ۵G را مصداق یک اتوبان در نظر بگیریم، شاید فناوری ۴G یک اتوبان دو باندی و فناوری ۵G همان اتوبان با چهار باند باشد، به این دلیل سرعت و کیفیت آن بالاتر می رود.

وی در ادامه سخنانش گفت: طبق گزاش های منتشره اعلام شده امسال انتظار می رود تعداد اتصالات جهانی ۵G به یک میلیارد برسد که رقم بسیار عجیبی است، رقمی که پیش بینی می کردند تا سال ۲۰۲۵ دو برابر می شود و این نشان میدهد شوق و عطش جهانی به استفاده از این فنآوری نوظهور بسیار بالاست، چراکه بسیار کارآمد است.

به گفته این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ممکن در ابتدا این نسل از اینترنت زیاد نیاز و ضرورت استفاده مردم نباشد و ۵G آمده تا صنایع را به یکدیگر متصل، اینترنت اشیاء را رونق دهد و جراحی ازراه دور را پس از سال ها شعار اجرائی کند، چنانچه این امر در کشور ما انجام شد. جراحی ازراه دور یک فناوری فوق العاده است که در سایر کشور ها مانند ایران استفاده می نمایند. به این دلیل این نسل از اینترنت آمده تا اتفاقاتی را بوجود آورد که در گام اول به نفع صنایع مانند پتروشیمی، نفت خودرو و حتی رسانه است و در گام بعدی مردم و عموم را مخاطب قرار می دهد. کره جنوبی هم جزو اولین کشورهایی بود که توانست این نسل از اینترنت را توسعه دهد و به عنوان پیشتاز در زمینه توسعه ۵G شناخته شود و پس از آن هم چین و ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

وی در ادامه سخنانش با اصرار کرد بر اینکه برای لمس هدف ایجاد این نسل از فناوری باید به موارد کاربردی آن مراجعه کرد، تشریح کرد: به این دلیل باتوجه به سرعت بالا و پهنای باند اینترنت ۵G تعدادی موارد کاربردی دارد که در نهایت می تواند صنعت لجستیک ما را بر طبق اطلاعات به لحظه و ثانیه ای که جابه جا می کند، هوشمند کند و در مواردی مانند بهبود عملیات تولید و آموزش الکترونیکی و سایر موارد بهره برد.

هدایتی در ادامه سخنانش بیان کرد: در دوران کرونا بسیاری از کشورها درگیر آموزش بودند، در کشور ما هم از زمانی که دورکاری اعلام شد، با بهره بردن از پلت فرم شبکه شاد، آموزش یک ساعت هم تأخیر نداشت و زمانی که اینترنت ۵G روی کار آید، پلت فرم ذکر شده می توان توسعه، گسترش و به روزتر شود.

این کارشناس در پاسخ به این پرسش که چرا اپراتورها باوجود اینکه پتانسیل لازم را دارند، این نسل از اینترنت را همه گیر نمی کنند و توسعه وسیعی نمی دهند گفت: علت آن این است که به صرفه اقتصادی نیست و این استقبال از جانب مردم دیده نمی گردد چون سرعت به قدری بالا می رود که میزان استفاده را متوجه نمی شوند و از جانب دیگر نیاز مردم هم نیست و در همه جای دنیا از اینترنت مبتنی بر ۴G استفاده می نمایند.

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر این است که در سطح جهانی این انتظار می رود که اینترنت ۴G حداقل تا یک دهه دیگر به همین روال جلو برود اما احتمال می دهم که این یک دهه با کمک اشتراک گذاری طیف پویا (DSS) بیشتر هم بشود؛ درحقیقت طول عمر بیشتری برای اینترنت ۴G به وجود می آورد. (DSS) یک فناوری و آنتن جدیدی است که امکان استفاده موازی از ۴G و ۵G را در یک باند فرکانسی فراهم می آورد و در حقیقت این فناوری تقاضا را برای این نسل از ارتباطات در یک زمان واقعی به طور پویا فراهم می آورد.

هدایتی افزود: هم اکنون ما فقط آنتن هایی را داشتیم که مبتنی بر یک دامنه کار می کنند و قادرند که به یک تعداد مشترک سرویس عرضه نماید اما فناوری (DSS) این مشکل را حل می کند و به همین خاطر احساس می شود استفاده از اینترنت ۴G حتی بیش از یک دهه دیگر بطول منجر شود.

این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در آخر اشاره نمود که نسل پنجم اینترنت در ایران در اپراتورهای تلفن همراه به راه افتاده است و در نقاط مشخصی در حال ارائه سرویس است اما مخاطب آن کاربران عادی نیستند و درنهایت ممکنست اپراتورها در سطح شهر یا مناطق خاصی وای فای ۵G روشن کنند و مردم از آن استفاده کنند، اما به جهت مسائل هزینه ها و مسائل اقتصادی، مخاطب اصلی آن بیشتر صنایع هستند.

طبق این گزارش چند سالی است که این نسل از اینترنت در ایران توسط اپراتورهای تلفن همراه راه اندازی شده و فعالیت خودرا در چند استان کشور شروع نموده است. 


منبع:

1401/07/02
17:13:21
5.0 / 5
540
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین