داغ ترینها: ....
عضو كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای

ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس اپ به صورت مشروط منعی ندارد

ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس اپ به صورت مشروط منعی ندارد

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری با تکیه بر این که در رابطه با استمرار محدودیت های اعمالی در دسترسی به اینستاگرام و واتس اپ فعلا تصمیم گیری نشده است، اظهار داشت: از نظر من درصورتیکه اینستاگرام و واتس اپ قرارداد و تفاهمنامه ای امضا کنند و شروط جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و متعهد به پذیرش مسئولیت شوند، منعی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.مهدی باقری در گفتگو با ایسنا با اعلان اینکه «اعمال محدودیت در دسترسی به اینترنت و همینطور برخی پیام رسان ها و نرم افزارها با تصمیم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری نبوده است» اظهار داشت: به لحاظ قانونی هر نهاد و کمیته ای مسئولیت خاص خودش را دارد؛ کارکرد کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری ناظر به مسائل دائمی و در جهت سلسله روندها و روال های در ارتباط با قانون گذاری در تشخیص و تعیین مصادیق است.

وی اضافه کرد: شورای امنیت ملی و شورای امنیت کشور نسبت به مسائل جاری و اجرایی تصمیم گیری می کنند و تصمیمات آنها از جنس قانون گذاری های دائمی و تعیین مصداق نیست؛ این شوراها در مواردی نظیر آنچه این روزها اتفاق افتاده، تصمیم گیری می کنند و تصمیمات آنها هم فوق تصمیمات مجلس است.
درباره استمرار محدودیت های اعمالی در دسترسی به اینستاگرام و واتس اپ فعلا تصمیم گیری نشده است
این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری در پاسخ به این پرسش که آیا مقرر است محدوتیت های اعمالی در دسترسی به نرم افزارهای اینستاگرام و واتس اپ همچنان ادامه داشته باشد؟ اشاره کرد: من از این که کسی گفته باشد که پس از بازگشتن به شرایط عادی قصدی برای پیشگیری از فعالیت این نرم افزارها وجود دارد یا این که کسی ادعا کرده باشد که همچنان اجازه فعالیت به این نرم افزارها داده خواهد شد، بی خبر هستم؛ در این مورد فعلا تصمیم گیری نشده است و از هیچ نهاد، کمیسیون، کمیته و فردی نشسنیده ام که دراین زمینه تصمیمی گرفته باشند.

باقری در ادامه با تأکید بر این که در تصمیمات ملی تمام جوانب باید لحاظ شود، اظهار داشت: نه از طرفی راضی هستیم که به کسب و کار کسی صدمه ای وارد شود و نه از طرفی راضی هستیم که به بهانه کسب وکار، اغتشاش گران از فرصت اینترنت بهره گیرند و به جان و مال مردم و بیت المال لطمه بزنند؛ اساسا کسی حتی کسب و کارش درگیر فضا مجازی است هم راضی نیست که بدون هیچ جرمی و بخاطر تحریک اوباش، عزیران و اعضای خانواده اش کشته شود.
اغتشاش گران و اوباش از فضای مجازی برای شبکه سازی استفاده کردند
وی با اعلان اینکه «تعدادی اوباش از جایی دستور گرفتند تا کشته سازی داشته باشند»، افزود: همه فرصتی که برای شبکه سازی این اغتشاش گران و اوباش فراهم شده، از فضای مجازی بوده است. متاسفانه افرادی که هم اکنون در مناطق مختلف کشور مورد تعدی قرار گرفتند و بعضاً جان شان را از دست دادند از نوجوانانی هستند که به هیچ عنوان در فضای در ارتباط با این اغتشاشات نبودند.
بازگشت شرایط به حالت عادی و استفاده مردم از تمامی ظرفیت ها همچون فضای مجازی موضع همه مسؤلان است
این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اظهار داشت: بازگشت شرایط به حالت عادی و استفاده مردم از تمامی ظرفیت ها همچون فضای مجازی بخصوص برای کسب وکارها موضع همه ماست اما از زمانی که شرایط کشور به شکلی باشد که امنیت جان و مال مردم تامین گردد. همه مسئولانی که در کشور پیگیر این داستان هستند خیلی علاقه مندند که سریعاً شرایط به حالت عادی بازگردد، منتها همانطورکه آقای وزیر کشور اظهار نظری داشتند، بازگشت شرایط به حالت عادی منوط به اینست که دستگاههای امنیتی کشور گزارشی بدهند که به صورت کامل اغتشاش گران یا بازداشت شدند یا این که از کشور متواری شده اند.

باقری اشاره کرد: بعنوان یک نماینده مجلس و با رویکرد حقوق می گویم که تلگرام، اینستاگرام و واتس اپ هیچکدام موضوعیت ندارند بلکه آنچه که موضوعیت دارد قانون مداری و تأمین منافع مردم است. با فعالیت تلگرام به شرط پذیرش قوانین جمهوری اسلامی مشکلی نداشتیم؛ چه بسا این که در شروع فعالیت این پیام رسان در ایران هم همین گونه بود و تلگرام در ابتدای فعالیت خود در کشور با این رویکرد که قوانین را رعایت می کند آغاز به کار کرد اما در ادامه با رعایت نکردن قوانین جلوی کارش گرفته شد.

وی اشاره کرد: نه فقط پیام رسان ها یا نرم افزارهای خارجی مانند اینستاگرام بلکه حتی پیام رسان های داخلی هم هر زمان که بخواهند کمکی به اغتشاش گران کنند و با آنها همراهی داشته باشند، اساسا با واکنش هایی مواجه خواهند شد.

این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتری اظهار داشت: در مورد اینستاگرام و واتس اپ تمامی مسائل وابسته به اینست که آیا با ایران همکاری می کنند یا نه؛ نمی گردد که به پیام رسانی مثل واتس اپ اجازه فعالیت داده شود اما قصد این پیام رسان ابزارسازی و بسترسازی برای آشوب ها باشد؛ ما خدمت به مردم را یک طرف مسئله می دانیم و از سوی دیگر نمی خواهیم که ابزار دست دشمن را با دست خودمان فراهم نماییم. آنچه که مهم می باشد اینست که درصورتیکه اینستاگرام و واتس اپ یا هر نرم افزار دیگری به قوانین جمهوری اسلامی پایبند باشند، اساسا هیچ مشکلی برای فعالیت در ایران نخواهد بود.
بارها از اینستاگرام و واتس اپ خواسته شده که با ایران همکاری کنند، اما نپذیرفتند
وی با اعلان اینکه «بارها از اینستاگرام و واتس اپ خواستنه شده که با ایران همکاری کنند، اما نپذیرفتند»، اظهار داشت: اگر همکاری می کردند اساسا این فرصت اغتشاشات مهیا نمی شد. همانطور که درصورتیکه امروز اینستاگرام بخواهد در کشورهای اروپایی فعالیت کند و به اغتشاشگران و آشوبگران آموزش بدهد نقض قانون است در ایران هم واتس اپ و اینستاگرام می توانستند در تأمین امنیت ایران کمک کنند اما به هیچ عنوان همکاری نکردند و کاملا فضا را برای آموزش آدم کشی و درست کردن مواد منفجره و هر آنچه که می توانست باعث اغتشاشات شود، باز گذاشتند.

این نماینده مجلس اشاره کرد: جان و مال مردم نخستین موضوعی است که ما نمایندگان مجلس پیگیر آن هستیم و برای ما هم مهم نیست که بستر فراهم شده برای سلب امنیت مردم از راه نرم افزار و پیام رسان خارجی فراهم شده باشد یا داخلی؛ در شرایط عادی ما دنبال هر نرم افزار و مجموعه ای که به مردم خدمات بهتری عرضه نماید، خواهیم بود؛ اینستاگرام و واتس اپ قبلاً در شرایط قبل از آشوب ها شرایط کسب و کار را فراهم نموده بودند بنا بر این هم برای شان فضا فراهم شده بود و داشتند فعالیت می کردند منتها وقتی فضایی ضد جان و مال مردم فراهم کردند، با محدودیت هایی در دسترسی مواجه شدند؛ با این وجود به یاد ندارم که تاکنون هیچ کدام از مسؤلان دولتی، نمایندگان مجلس و شورای امنیت ملی برای پیشگیری از فعالیت این نرم افزارها تصمیمی گرفته باشند.
منعی برای ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس اپ به صورت مشروط وجود ندارد
باقری در انتها با اعلان اینکه «بعد از بازگشت شرایط به حالت عادی گذشته به صورت مشروط، برای ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس اپ منعی وجود ندارد»، اظهار داشت: از نظر من درصورتیکه اینستاگرام و واتس اپ قرارداد و تفاهمنامه ای امضا کنند و شروط جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و متعهد به پذیرش مسئولیت شوند، منعی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.
1401/07/08
09:58:10
0.0 / 5
540
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اجرا , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(3)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین