داغ ترینها: ....
وزیر ارتباطات در حاشیه افتتاح مركز كنترل و عملیات ماهواره های سنجشی اعلام كرد

برنامه دولت برای توسعه ماهواره های مخابراتی

برنامه دولت برای توسعه ماهواره های مخابراتی

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه های دولت برای طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و لایه ژئو اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر آن در جلسه آتی شورایعالی فضایی تلاش داریم تا نقشه راه و برنامه 10 ساله صنعت فضایی را که به صورت واقع بینانه تدوین شده است، به تصویب برسانیم.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور امروز در مراسم افتتاح مرکز کنترل و عملیات ماهواره های سنجشی با تأکید بر اینکه این مرکز در هفته جهانی فضا ۱۴۰۱ به بهره برداری رسیده است، افزود: این مرکز یک مجموعه حرفه ای برای بهره برداری از داده های ماهواره های سنجشی است و هم اکنون ماهواره عملیاتی سنجشی که کشور به آن دسترسی دارد، ماهواره "خیام" است.
وی با تأکید بر اینکه با راه اندازی این مرکز شاهد بهره برداری عملیاتی از تصاویر ارائه شده از ماهواره "خیام" از طرف ارگان های دولتی و شرکت های دانش بنیان هستیم، اظهار داشت: امروز روز بزرگی است، چونکه در تاریخ فضای ایران این برای نخستین بار است که به تصاویر ماهواره ای دسترسی داریم و کنترل این ماهواره نیز در اختیار کشور است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما در زمینه فضایی در تلاش هستیم که تا اختتام دولت سیزدهم شاهد ساخت و بهره برداری از ماهاره های سنجشی بومی با دقت بالا باشیم که با ماهواره برهای بومی پرتاب می شوند.
زارع پور با تأکید بر اینکه این مسیر بصورت شتابان در پیش گرفته شده است، اشاره کرد: همه فعالان صنعت فضایی چون سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی، سپاه، وزارت علوم و دانشگاه ها دست به دست هم داده اند تا این کار بزرگ را رقم بزنند و تلاش داریم که ما در حوزه ماهواره های سنجشی به دقت کمتر از یک متر در افق ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ برسیم. دراین زمینه قدمهای مؤثری برداشته شده است.
وی با اشاره به اینکه برای اینکه کشور شاهد عملیات ماهواره های سنجشی شود، باید قدمهای مختلفی در بخش های مختلف کشور برداشته شود، افزود: یکی از این اقدامات، ساخت ماهواره هایی با قابلیت تصویربرداری است که نیاز به زیرساخت ها و مجموعه هایی دارد که طراحی آن در بخش های مختلف کشور در حال انجام می باشد.
بگفته وی هم اکنون کشور در حوزه ساخت دوربین هایی با دقت پنج متر سیاه و سفید و ۱۰ متر رنگی است، ولی هنوز عملیاتی نشده و باید پرتاب شوند.
توسعه ماهواره برها در کشور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه صنعت ماهواره برها در کشور، اظهار داشت: ماهواره برها برای قراردادن ماهواره ها در مدار مورد استفاده قرار می گیرند و هم اکنون کشور به قابلیت پرتاب ماهواره ها تا ۲۵۰ کیلومتر یعنی مدار لئو دست یافته است. ماهواره نور که در اسفندماه سال قبل پرتاب شد و امسال با تلاشی که مجموعه ما در بخش پرتابگر وزارت دفاع و سپاه دارد، کلاس جدیدی از ماهواره های لایه لئو رونمایی می شود.
زارع پور با اشاره به اینکه این ماهواره بر قابلیت پرتاب تا ۱۰۰ کیلومتر را دارد، ابزار امیدواری کرد که تا اختتام دولت ماهواره های ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم را در کلاس ماهواره خیام با ماهواره بر بومی در مدار قرار دهیم.
وی با اشاره به راه اندازی ایستگاه های زمینی برای کنترل و عملیات ماهواره ها اظهار داشت: امروز شاهد نخستین ایستگاه کنترل ماهواره های سنجشی هستیم.
توسعه پایگاه های پرتاب
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: ایران بهره برداری از بزرگترین پایگاه های فضایی را آغاز نموده است و این کار با قوت دنبال می شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه ماهواره های مخابراتی و لایه ژئو ما برنامه های مفصلی را در دستور کار داریم، اظهار داشت: بر طبق قولی که مدیران صنعت فضایی به رییس جمهوری دادند، مقرر است تا اختتام دولت محموله ای را در مدار ژئو قرار دهند که در این جهت کارهای فناورانه آن انجام شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همه این اقدامات سبب خواهد شد که در آینده ایران جایگاه شایسته ای را برای بهره برداری از فضا داشته باشد، چونکه امروز حضور در فضا یک الزام است و لازمه ارائه خیلی از خدمات به مردم دسترسی به داده های فضایی است؛ بدین جهت ما را ملزم کرده است که بهره برداری از فضا همچون برنامه های کلیدی در دولت باشد.
وی افزود: برای این منظور ما نیازمند به فناوری های پیشرفته هستیم که بطور بومی توسط مهندسان و متخصصان فضایی تامین می شود و باید سرریز آن در بخش های مختلف کشور ارائه شود.
زارع پور افزود: براین اساس ما یکی از ماموریت های سازمان فضایی را استفاده از سرریز فناوری های فضایی در سایر حوزه ها قرار داده ایم. این حرکت شروع شده و کاربردی شدن این داده ها در زندگی روزمره گام بعدی است که با بهره برداری از ماهواره های بومی محقق می گردد.
وی با اشاره به کاربردهای ماهواره ها در زمینه های کشاورزی، مدیریت حوادث و بحران ها، ثبت اراضی ملی و کاداکس، اظهار داشت: عزم و اراده دولت این است که با شتاب مسیر صنعتی سازی داده های فضایی را طی کند، براین اساس در آذرماه سال قبل نخستین جلسه شورای عالی فضا برگزار شد، ضمن اینکه دبیرخانه آن نیز فعال گردیده است و تا حالا کمیسیون های اصلی و فرعی آن نیز جلسات مختلفی را برگزار کرده اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: به زودی جلسه شورای فضایی با حضور رییس جمهور برگزار می شود و درصدد هستیم که در آن نقشه راه و برنامه ۱۰ ساله حوزه فضایی مصوب شود.
بگفته وی این برنامه از یک سال قبل تدوین شده و بصورت کاملا شفاف و واقع بینانه مسیر دقیق صنعت فضایی ترسیم شده است.
زارع پور ابراز امیدواری کرد که در آخرین جلسه شورای عالی فضایی این برنامه مصوب شود و افزود: جلسات این شورا در ۱۰ سال قبل برگزار نشده بود و برگزاری این جلسات در دولت سیزدهم نشان از اراده مسئولین برای پیشرفت صنعت فضایی بود.1401/07/17
14:58:28
0.0 / 5
515
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین