داغ ترینها: ....
وزیر ارتباطات اعلام كرد

استفاده از بالن های مخابراتی برای شرایط خاص و بحرانی

استفاده از بالن های مخابراتی برای شرایط خاص و بحرانی

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: بالن های مخابراتی برای ارائه خدمات ارتباطی در وضعیت خاص و بحرانی که زیرساخت های ارتباطی زمینی، قطع و یا اشباع می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، بالن های اینترنت بجای مبارزه با باد، از "هوش مصنوعی" استفاده می نمایند تا ارتفاع خودرا تغییر دهند و برای رسیدن به مقصد خود از جریان هوا استفاده می کنند؛ این امر می تواند به طی مسیرهایی منجر شود که طولانی و یا پیچیده هستند ولی در عین حال به انرژی بسیار زیادی هم نیاز ندارند؛ همین طور این بالن ها می توانند دسترسی به اینترنت را با ثبات بیشتری فراهم آورند.
در همین رابطه عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - بتازگی در یک پیام رسانی بومی درباره ی بالن های مخابراتی اظهار داشت: در سیل استان لرستان در سال ۱۳۹۸، این نوع بالن ها توانستند تا زمان اتصال مجدد زیرساخت های ارتباطی، ارتباط را در منطقه سیل زده برقرار کنند، همین طور در روزهای اربعین امسال، یکی از این بالن ها در مرز مهران به زائران اینترنت بی سیم رایگان ارائه کرد.
زارع پور اظهار داشت: با تلاش همکارانم در پژوهشگاه فضایی ایران، نسل جدید سکوهای متحرک مدیریت بالن های مخابراتی رونمایی گردید که قابلیت های ویژه و منحصر به فردی دارد.
طبق این گزارش، حسن سالاریه - رییس پژوهشکده رانشگران فضایی ایران -در مراسم افتتاح سکوی پرتاب بالن مخابراتی هوشمند در تبریز، اظهار کرده است: از آنجا که محصولات تولیدی هم ارزش صادراتی دارند می توان سرمایه گذاری های خوبی دراین زمینه کرد.

به گفته او، یکی از راه هایی که جایگزین مناسب جهت استفاده از اینترنت در وضعیت خاص استفاده از سکوهای پرتاب بالن است.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات چند سالی است که به مناسبت فرا رسیدن اربعین، خدمات ویژه ای را برای زوار درنظر می گیرند که همچون آن می توان به بالن سازمان فضایی که یکی از کارکردهایش ارائه اینترنت رایگان است اشاره نمود.
به گونه ای که امسال اعلام گردید بوسیله این بالن ها، اینترنت مورد نیاز زوار در راه حرکت زوار در داخل کشور و بخصوص در مرزها با بهره گیری از سایت های سیار و تقویت کننده تامین شد.
لازم به ذکر است سامانه بالن مخابراتی که در مرز مهران در اربعین امسال خدماتی را به زوار ارائه کرده قابلیت حمل محموله مخابراتی و محموله پایشی (تصویربرداری) روی آن وجود دارد. این بالن قابلیت استقرار محموله مخابراتی تا ارتفاع ۱۰۰ متری باتوجه به مجوزهای کسب شده را دارد؛ همین طور سامانه مذکور دارای چهار جزء اصلی پاکت، سکوی پرواز، محموله مخابراتی یا محموله پایشی و سکوی زیستی است که شامل اتاق استراحت و اتاق کنترل است.
پاکت این سامانه دو جداره بوده و قابلیت نگهداری گاز هلیوم برای پرواز در آسمان را دارد. سکوی پرواز آن نیز که روی یک کفی متحرک نصب شده و امکان برخاست و فرود پاکت روی آن وجود دارد، به شکلی طراحی شده که قابل جابه جایی با یک تریلی را دارد و در صورت نیاز قابل حمل به مکان هایی است که گرفتار بحران مانند سیل، زلزله و... می شوند.
همچنین محموله مخابراتی آن امکان سرویس LTE-۴G را دارد و در صورت بروز حادثه و قطع ارتباط بوسیله زیرساخت فیبرنوری فرکانس رادیویی از فاصله حدود ۳۰ کیلومتری از محل حادثه تا پای سکو را ارسال می کند و این محموله با دریافت این فرکانس می تواند آنرا به شعاع ۲۰ کیلومتری از سطح و ارتفاع ۳۰۰ کیلومتری، به استفاده کنندگان بصورت وای فای منتقل کند.
سکوی زیستی این سامانه هم شرایط ارائه خدمات به پرسنل از قبیل کنترل سامانه و اسکان را مهیا می کند. سامانه بالن مخابرانی پژوهشگاه فضایی برای محموله های ۱۵، ۵۰ و ۳۰۰ کیلوگرمی در وضعیت مختلف آزمایش شده و هم اکنون برای ارائه خدمات اینترنت با محموله ۵۰ کیلوگرمی در پایانه مرزی مهران به پرواز در آمده است.
کاربردهای دیگری هم می توان برای این سامانه در نظر گرفت؛ همچون پایش تصویر برداری با نصب یک دوربین دید در شب برای پایش مرزهای کشور یا تقویت بیسیم ها که امکان تقویت برد تا ۱۰برابر را دارد.1401/07/24
14:24:47
0.0 / 5
549
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین