داغ ترینها: ....

خدمات وزارت تعاون در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند چیست؟

خدمات وزارت تعاون در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند چیست؟

کمیاب آنلاین: کمیاب آنلاین: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت خانه ای است که طیف گسترده ای از مردم خصوصاً اقشار لطمه پذیر از اصلی ترین خدمات گیرندگان آن هستند و بر این اساس سازمان فناوری اطلاعات در تازه ترین گزارش خود به معرفی خدمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند پرداخته است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، به خدمتی هوشمند گفته می شود که بدون مراجعه حضوری، بصورت برخط و بدون ارسال هر گونه مدرکی قابل دریافت باشد که مورد آخر کار دشواری است و نیازمند اتصال بانکهای اطلاعاتی همه دستگاه های دولتی به همدیگر است تا اطلاعات خودرا با هم به اشتراک گذارند.

بر این اساس، پنجره ملی خدمات دولت هوشمند هم ارائه دهنده خدمات دولتی بصورت یکپارچه، سریع و آسان به عموم مردم است که حالا در راه آماده سازی و بهره برداری قرار دارد. دستورالعمل اجرائی اتصال دستگاه های اجرائی به "پنجره واحد خدمات هوشمند دولت" شامل اولویت ها، اصول حاکم و ضوابط ساماندهی با همکاری دبیرخانه شورای اجرائی فناوری اطلاعات و سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و طبق قانون برای تصویب نهایی به شورای اجرائی فناوری اطلاعات ارائه شد. همین طور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اولویت اتصال و راه اندازی این پنجره را با دستگاه های دولتی دانسته و گفته بود وزارتخانه های مختلف و سازمان های ذیل این دستگاهها باید در گام نخست، پنجره واحد خودرا راه اندازی کنند.

بر این اساس بمنظور تحقق دولت یکپارچه هوشمند در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به پیشنهاد وزارت ارتباطات، اقداماتی برای اجرائی شدن این مسئله پیشنهاد شد که با مساعدت مجلس تبدیل به قانون شد. طبق «بند و تبصره هفت قانون بودجه» تمام دستگاه های اجرائی و نهادهای عمومی مکلف شده اند تا پایان شهریورماه سال جاری به راه اندازی پنجره واحد خدمات هوشمند خود اقدام نمایند و حداقل ۳۰ درصد از خدمات پرکاربرد خودرا بصورت کاملا غیرحضوری و برخط به مردم عرضه کنند.

در همین رابطه سازمان فناوری اطلاعات در تازه ترین گزارش خود به معرفی خدمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند پرداخته است. اجرای قانون کار، رفع مشکلات جامعه کارگری، هدفمندسازی یارانه ها و برنامه ریزی برای نظام تعاون کشور از اصلی ترین وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب می شود. هم اکنون پنج زیرمجموعه از بدنه اصلی وزارت تعاون، خدمات الکترونیکی خود بوسیله پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به آدرس https: //my.gov.ir/ ارائه می دهند که به معرفی آنها می پردازیم.

ستاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

سامانه حمایت: این سامانه که با عنوان معیشت نیز شناخته می شود، یکی از پرکاربردترین سامانه های وزارت تعاون است که برای سرپرست خانوارها قابل ورود و استفاده است. این سامانه، امکان مشاهده اطلاعات اقتصادی خانوار شامل خودرو، درآمد و خرید و واریز را فراهم می آورد.

سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور: ارائه دهنده انواع خدمات تعاونی به مدیران، اعضای شرکت ها، بازرسان و اعضای مربوط به اتحادیه های تعاونی بدون مراجعه حضوری است.

سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی، همچون اولین سازمان هایی است که خدمات و سامانه های آن به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شدند و از این منظر دستگاهی پیشرو محسوب می شود. سامانه تامین اجتماعی به سه طیف از مردم شامل بیمه شدگان، کارفرمایان و مستمری بگیران، خدمات الکترونیکی می دهد و در نهایت دارای کارتابلی شخصی با عنوان تامین اجتماعی من است که امکان پیگیری درخواست ها را برای افراد تحت پوشش بیمه فراهم می آورد.

بیمه شدگان: سازمان تامین اجتماعی ۱۱ خدمت غیرحضوری برای بیمه شدگان ارائه می دهد که اهم آنها عبارتند از: نام نویسی، دفترچه، سابقه، بازنشستگی، بیمه شدگان خاص و غیره

کارفرمایان: کارگاه ها و کارفرمایان بطور الکترونیکی می توانند از ۹ خدمت ویژه بهره گیرند که تعدادی از آنها شامل: فهرست حق بیمه، درخواست بخشودگی جرائم، درخواست صدور مفاصا حساب، استعلام بدهی کارگاه و موارد مشابه است.

مستمری بگیران: باتوجه به فراگیری استفاده از گوشیهای هوشمند در بین خیلی از افراد جامعه، ارائه خدمات غیرحضوری به مستمری بگیران اقدامی است آنها را از تردد غیرضروری بی نیاز می کند. تامین اجتماعی، ۱۰ خدمت موثر به مستمری بگیران ارائه می دهد که فیش حقوقی، حکم، درخواست گواهی، مستمری بازماندگان و از کارافتادگی تعدادی از آنهاست.

درگاه جامع سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

جویندگان مهارت، دانشجویان و دانش آموزان از اصلی ترین مخاطبان درگاه سازمان آموزش فنی و حرفه ای هستند. پنج خدمت غیرحضوری مانند ثبت نام در دوره های آموزشی، ثبت تقاضاهای آموزشی- شخص حقوقی، استعلام گواهینامه، مشاوره و هدایت شغلی و استانداردهای آموزشی بوسیله این درگاه به متقاضیان ارائه می شود.

درگاه خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی

میز خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی ارائه دهنده خدماتی است که نیازی به مراجعه حضوری ندارد. تعدادی از این خدمات عبارتند از اشتراک در صندوق بازنشستگی، برقراری حقوق بازنشستگی و از کارافتادگی، استرداد کسور مازاد بر سی سال خدمت، قطع حقوق بازنشستگیو وظیفه، پاسخ به استعلامات در رابطه با مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری، خدمات بیمه ای، خدمات رفاهی و ارائه احکام بازنشستگی و فیش حقوق.

پیشخوان مجازی سازمان بهزیستی

مددجویان سازمان بهزیستی با مراجعه به این سایت می توانند از خدمات این دستگاه بصورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری بهره مند شوند. تعدادی از این خدمات عبارتند ازسامانه جامع سفرهای زیارتی(هم قدم)، سامانه جامع کارهای ارتقایی و خدمات روانشناختی، سامانه فرزندخواندگی، سامانه ارمغان، سامانه تصمیم(نوبت دهی طلاق) و سامانه غربالگری طیف اتیسم.

گفتنی است طی روزهای گذشته مدیر کل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیکی اعلام نمود با اتصال سازمان برنامه و بوجه کشور و مرکز ملی آمار ایران تعداد دستگاه های متصل به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند از مرز ۱۰۰ دستگاه عبور کرده است.

مجید فولادیان - مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیکی - با بیان این خبر اظهار داشت: اولین مرحله اتصال دستگاهها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند درحال تکمیل است و ما در گام بعدی بدنبال افزایش کیفیت خدمات ارائه شده در این درگاه هستیم.

فولادیان درباره ی وضعیت کیفی خدمات دستگاهها در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اظهار داشت: هم اکنون سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی و چندین دستگاه اجرائی دیگر در ارائه کامل خدمات خود بوسیله این درگاه پیشرو هستند و بقیه دستگاهها نیز درحال تکمیل خدمات خود هستند.

وی عدم همکاری تعدادی از دستگاه های پرمخاطب در اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت به سبب نداشتن پنجره واحد خدمات، نبود سامانه متمرکز با امکان احراز هویت الکترونیکی، عدم تحویل برخی سرویس ها از طرف دستگاهها و نقص داده در بعضی پایگاه داده های پایه ملی را با اهمیت ترین مشکلات دراین زمینه عنوان نمود و ابراز امیدواری کرد که هر چه سریعتر این مشکلات برطرف شوند.

منبع:

1401/09/03
17:00:24
5.0 / 5
585
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین