داغ ترینها: ....

آئین نامه پشتیبانی از فریلنسرها چه می گوید؟

آئین نامه پشتیبانی از فریلنسرها چه می گوید؟

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، طبق آئین نامه پشتیبانی از فریلنسرهای فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال، تسهیلات ویژه ای برای آنها مانند ایجاد پایگاه برای اعتبار سنجی فریلنسرها، بیمه آنها و تسهیلات دیگر درنظر گرفته شده است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، آیین نامه پشتیبانی از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور را اخیرا تصویب کرده اند.

بر این اساس آزادکار یا فریلنسر به شخصیت حقیقی اطلاق می شود که در استخدام شرکت یا مجموعه خاصی نیست و به شکل پروژه ای و پاره وقت و به صورت حق الزحمه ای و در داخل کشور برای کارفرماهای مختلف در زمینه توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات و کسب و کارهای دیجیتال فعالیت می کند.

بر این اساس، این آئین نامه از ۱۰ ماده تشکیل شده است و سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور طبق یکی از همین مواد موظف شده با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به منظور ایجاد بستر حمایتی و ارتقای مهارت های فعالان حوزه آزادکاری در سه ماه از تاریخ ابلاغ این آئین نامه نسبت به ایجاد پایگاه ثبت اطلاعات آزادکاران اقدام نموده و مجری اعتبارسنجی افراد پایگاه طبق دستورالعمل مبحث تبصره ۱ این ماده است.

در تبصره یک ماده ۲ این آئین نامه ذکر شده است به منظور رعایت منصفانه بودن و شفافیت قراردادهای کاری و حقوق طرفین، دستورالعمل نظارت بر پایگاه و سکوهای نرم افزاری و اعتبارسنجی افراد عضو پایگاه با رعایت قوانین توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور، وزارت خانه های تعاون، کار و رفاه احتماعی، اطلاعات، فرهنگ و ارشاد، معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری تدوین و توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ می شود.

این ماده تبصره دیگری دارد که طبق آن کلیه سکوهای نرم افزاری عرضه خدمات آزادکاری می توانند از خدمات اعتبارسنجی و حمایتی پایگاه برخوردار شده و در قالب دستورالعمل فوق تبادل داده و اطلاعات کنند. ماده سه این آئین نامه دستگاههای اجرایی را مکلف کرده که برای دریافت خدمات مشاوره یا حرفه ای در سطح معاملات کوچک و متوسط می توانند با رعایت ماده ۲۴ آئین نامه خرید خدمات مشاوره مبحث تصویب نامه سال ۱۳۸۸ و اصلاحات بعدی آن از توانمندی افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه استفاده و نسبت به عقد قرارداد و برون سپاری فعالیتهای تخصصی اقدام نمایند.

همچنین در تبصره این ماده آمده که انعقاد قرارداد دستگاههای اجرایی با افراد حقیقی اعتبارسنجی شده در پایگاه بلامانع بوده و بعنوان تأمین کننده خدمات کارشناسی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت پذیرفته می شوند.

در ماده پنجم آئین نامه پشتیبانی از حمایت از فریلنسرهای فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال، مشخص شده که آزادکاران عضو پایگاه می توانند علاوه بر ضمانت های مبحث ماده ۴ آئین نامه تضمین معاملات دولتی مبحث تضویب نامه شماره ۱۲۳۴۰۲/ت ۵۰۶۵۹ه در تاریخ آذر سال ۱۳۹۴ و اصلاحات بعدی آن، سفته (ترجیحا الکترونیکی) را هم ارائه نمایند.

طبق ماده ششم این آئین نامه بانک مرکزی مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و سازمان توسعه تجارت ایران، مقررات در ارتباط با مبادلات مالی و ارزی اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه را با اولویت کشورهای منطقه و همسایه ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آئین نامه با رعایت قوانین تدوین و ابلاغ کند.

گفتنی است این آئین نامه عرضه تسهیلاتی را هم برای فریلنسرها در نظر گرفته است. در ماده ششم این آئین نامه، صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری بانکهای عامل مجاز شده، سازوکاری برای اعطای تسهیلات به سکوهای آزادکاری که مشمول دریافت تسهیلات از صندوق مورد اشاره هستند، برای پشتیبانی از اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه، طراحی و اجرا کنند.

اما در ماده هفتم گفته شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به تدوین دستورالعمل بیمه تأمین اجتماعی آزادکاران و اجرای آن از راه سازمان تأمین اجتماعی اقدام نماید.

از سوی دیگر وزارت ارتباطات طبق ماده هشتم آئین نامه پشتیبانی از فرینلسرها، موظف است زیرساخت های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه را فراهم آورد.

اما در ماده نهم این آئین نامه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و وزارت خانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و علوم، تحقیقات و فناوری، با استفاده از ظرفیت سکوهای آزادکاری و به منظور عرضه خدمات مشاوره امور قراردادی، بازاریابی، حقوقی و بیمه ای با رعایت قوانین نسبت به ایجاد میز خدمت آزادکاری در پارک های علم و فناوری کشور، مراکز نوآوری یا سایر مکانهای مرتبط ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آئین نامه اقدام نمایند.

طبق ماده ۱۰، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با همکاری وزارت خانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد و معاونت علمی، ناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری نسبت به طراحی دوره های مهارتی کوتاه مدت تخصصی مورد نیاز فارغ التحصیلان رشته های در رابطه با اقتصاد رقومی یا همان دیجیتال و فعالان این حوزه اقدام نماید. همچنین در این ماده گفته شده دوره های طراحی شده با استفاده از ظرفیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، دانشگاه جامع علمی کاربردی و مراکز آموزش تخصصی بخش غیر دولتی اجرا می گردد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طبق تبصره این ماده می گوید با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری موظف است ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این آئین نامه برنامه ای برای تربیت مربی دوره های مهارتی مذکور و مشاور کسب و کار در حوزه اقتصاد دیجیتال تدوین و آنرا از راه رجوع ذی صلاح و حائز شرایط همچون پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا نماید.
1401/09/06
12:17:32
0.0 / 5
488
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین