داغ ترینها: ....
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد:

شروع پروژه فیبر نوری در ۱۰ مرکز استان و ۶۵ شهر

شروع پروژه فیبر نوری در ۱۰ مرکز استان و ۶۵ شهر

کمیاب آنلاین: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اهمیت پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها، از شروع این پروژه توسط ۱۰ اپراتور در ۱۰ مرکز استان و ۶۵ شهر آگاهی داد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، رشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبر نوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای گذشته در قسمت ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.

شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیشتر از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با فناوری های نوین و استفاده از خدمات پهن باند دارد.

این در حالی است که بر مبنای مصوبه شورایعالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب و کار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.

در همین رابطه، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در دیدار هفتگی با نمایندگان مردم، به آخرین وضعیت توسعه ارتباطات در روستاها اشاره نمود و اظهار داشت: در بعضی از استان ها و مناطق به علت کوهستانی و صعب العبور بودن مناطق، مشکلاتی وجود دارد اما تلاش می نماییم بر مبنای برنامه ریزی انجام شده ارتباطات روستاها تامین گردد.

زارع پور همینطور به پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها هم اشاره نمود و گفت تابحال ۱۰ شرکت و اپراتور برای اجرای این طرح ملی پای کار آمده اند و کار در ۶۵ شهر در ۱۰ استان شروع شده است و امیدوارم که تا دهه فجر سالجاری، در سرتاسر کشور آغاز شود.

بر اساس این گزارش، وزیر ارتباطات جهت بررسی بهتر وضعیت ارتباطات بعضی از روستاها، با دهیار یکی از روستاها تماس گرفت و وضعیت ارتباطات و اینترنت روستا را بررسی کرد.

براساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نمایندگان حاضر در این دیدارها هم به مشکلات ارتباطات روستاها و مناطق حوزه انتخابیه خود، وضعیت فیبرکشی بعضی از مسیرها و ضرورت تقویت زیرساختهای ارتباطی پرداختند.

یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات توسعه زیرساخت های ارتباطی و فیبر نوری است و ایران در این عرصه جزو کشورهای انتهای فهرست است اما توسط مسؤلان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید شده با برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارها و کسب و کارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد؛ دولت منابع لازم را تأمین کرده و ۸ درصد از درآمد اپراتورهای همراه به این مورد اختصاص می یابد. همینطور سرمایه لازم تأمین شده و زیرساخت های حقوقی هم فراهم گشته است.

اکنون در ۵۱ شهر و ۱۲ استان اجرای پروژه کلید خورده و بزودی در سرتاسر کشور شروع می شود. بیشتر از دو میلیون خانوار زیر پوشش فیبر نوری قرار گرفته اند و تا آخر سال این رقم دو برابر خواهد شد.

منبع:

1401/09/09
10:37:40
5.0 / 5
470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین