داغ ترینها: ....
پیگیری وضعیت خدمات ارزش افزوده در سال ۹۸،

تیر خلاص به كلاهبرداری های وس

تیر خلاص به كلاهبرداری های وس

كمیاب آنلاین: سرویسهای ارزش افزوده با بیان شكایات مشتركان و پرونده های میلیاردی شركت های متخلف به یكی از جنجالی ترین مباحث حوزه ارتباطات تبدیل گشته بود و در نهایت در آخرین اقدام برای مقابله با این كلاهبرداری ها، مصوبه ای جهت اجبار دریافت درخواست خدمات از جانب مشترك و صدور جداگانه صورت حساب برای این خدمات برای صادر شد.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) كه به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها مانند تماس صوتی و پیامك معمول است. مهم ترین موضوعات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه، شامل مسابقات و رای گیری، تبلیغات موبایلی، پرداخت موبایلی، تلویزیون آنلاین، پخش یا دانلود موسیقی، زنگ انتظار تماس، بازی آنلاین، خدمات ورزشی و اطلاع رسانی این قبیل سرویس ها می شود.
باآنكه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط كاربر انتخاب شود، اما عرضه این خدمات برای بعضی از شركت های ارزش افزوده، به روشی برای كلاهبرداری از كاربران تبدیل شد و به علت هزینه نسبتا بالایی كه این خدمات در مقایسه با تماس و پیامك دارند، در دو سال قبل به مشكل حل نشدنی بالا رفتند قبض های گوشی و تمام شدن شارژ پولی كاربران تبدیل گشته بود.
این مورد به واكنش محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- منجر گردید و اواسط سال ۹۷، او از كشف یك باند بزرگ تخلف در حوزه ارزش افزوده اطلاع داد و اعلام نمود كه در خلال مدت چند ماه بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان از مردم كلاهبرداری شده بود كه شركت های متخلف موظف به بازگرداندن وجوه اخاذی شده به مشتركان شدند و همینطور اعلام گردید این پرونده برای سیر قضایی به دادستانی ارسال می شود.
البته داستان این كلاهبرداری ها به همین جا ختم نشد. در حالیكه برپایه مصوبه ۱۴۷ كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای عرضه خدمات ارزش افزوده پیامكی از جانب اپراتورها تائید مشترك برای فعال سازی الزامی است، سوءاستفاده از ناآگاهی افراد ادامه داشت و باآنكه بارها اعلام شده بود می توان از راه شماره گیری #۸۰۰* در تمام اپراتورهای تلفن همراه از سرویسهای ارزش افزوده ای كه فعال است، آگاه شده و در صورت عدم تمایل، آنها را حذف نمود، اما عضویت های ناخواسته و هزینه های گزاف مشتركان برای این سرویس ها ادامه داشت.
در این میان یكی از روش هایی كه برای مقابله با كلاهبرداری های ارزش افزوده صورت گرفت این بود كه با ابلاغ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اسفند سال ۹۷، سرویسهای ارزش افزوده برای سیمكارت های جدید، غیرفعال شود، مگر اینكه خود مشترك از ابتدا خواهان این سرویس ها باشد. با این حال، باند بزرگ ارزش افروده برای سیمكارت های قدیمی همچنان ادامه داشت.
بنابراین وزیر ارتباطات اواسط سال ۹۸، از برخورد جدی با این كلاهبرداری ها اطلاع داد و اعلام نمود اگر خدمات واقعی ارزش افزوده كه در پشتیبانی از كسب وكارها صورت می گیرد از كلاهبرداری ها جدا نشود، كل سرویسهای ارزش افزوده برای همیشه تعطیل خواهد شد، هرچند این مورد به مذاق بسیاری خوش نیامد و همان زمان واكنش های زیادی را از سوی مخالفان به دنبال داشت، اما وزارت ارتباطات همچنان اعلام نمود برای برخورد با متخلفان عزمی جدی دارد.
بعد از اینكه اعلام گردید مشتركان می توانند از این خدمات شكایت كنند، وزیر ارتباطات اعلام نمود شركت های خدمات ارزش افزوده در مدت سه سال قبل به ادعای خودشان ۱۳ هزار میلیارد تومان درآمد داشتند، كه البته وزارت ارتباطات به رقم ۲۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است و پیگیری ها به جهت اینكه پولی كه به صورت ناصحیح از جیب مردم رفته، برگردد و این روند ناصحیح ادامه پیدا نكند، ادامه دارد.
همینطور بعد از آنكه آذری جهرمی از شكایت بیشتر از یك میلیون مشترك از خدمات ارزش افزوده پیامكی در خلال یك هفته به قوه قضائیه خبر دارد، در ایام پایانی آذر ماه ۹۸ اعلام گردید با مصوبه هیات وزیران، اگر اپراتوری سه بار در سال تخلف كند باید حدود ۴۵ میلیارد تومان جریمه بپردازد و علاوه بر جرایم بحث تعلیق، كاهش مدت اعتبار و لغو پروانه هم مطرح گردیده است.
و در نهایت در آخرین جلسه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در اسفند ماه سال ۹۸، ضوابط استفاده از خدمات ارزش افزوده تصویب شد كه به باعث آن، دارنده پروانه عرضه خدمات ارتباطی موظف است بعد از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از جانب مشترك، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده از آنرا به مشترك اعلام كند و همینطور برای مشترك به صورت جداگانه صورتحساب صادر كند؛ تا بدین ترتیب این مصوبه هم به روش های پیشگیری از كلاهبرداری های ارزش افزوده اضافه شود.
منبع:

1399/01/06
12:36:14
1.7 / 5
3229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین