داغ ترینها: ....

اخطار زلزله به دنبال آزمایش چه سرویسی منتشر شد؟!

اخطار زلزله به دنبال آزمایش چه سرویسی منتشر شد؟!

به گزارش کمیاب آنلاین، به تازگی بعضی از مشترکان همراه اول به علت آنچه خطای تیم تحقیقاتی در ارسال پیام تست یک سرویس جدید، اعلام شد، به اشتباه پیام اخطار زلزله دریافت نمودند و بعد از مشخص شدن علت این اشتباه، این سوال بوجود آمد که اپراتور اول درحال تست چه سرویسی بوده است؟به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته (۱۶ آذر) برخی مشترکان همراه اول اعلام نمودند پیامی را از طرف گوگل و تحت سیستم عامل تلفن های همراه دریافت نمودند. این پیام که با عنوان اخطار زلزله برروی گوشی تلفن همراه تعدادی از شهروندان ظاهر شده بود، دارای چنین محتوایی بود: هشدار زلزله؛ آرام باشید و به پناهگاهی در اطراف بروید اما پیگیری ها نشان داد که چنین پیامی صحت نداشته و جعلی بود.

پس از آن اپراتور همراه اول در اطلاعیه ای ضمن عذرخواهی از مشترکان خود اعلام نمود هیچگونه هک یا نفوذی در شبکه صورت نگرفته و این پیام به سبب خطای یک تیم تحقیقاتی در ارسال پیام تست سرویس جدید هشدار بلایای طبیعی بوده و تیم تحقیقاتی که درحال تست سرویس هشدار بلایای طبیعی بود به اشتباه پیام را برای تعدادی از مشترکان همراه اول در شهر تهران ارسال کرده است.

ماجرا از چه قرار بود؟

در همین رابطه امید توکلی - رییس اداره سامانه ها و تجهیزات شبکه مرکز تحقیق و توسعه اپراتور همراه اول- در گفت و گو با ایسنا درباره ی جزییات این سامانه هشدار بلایای طبیعی و اتفاق رخ داده هفته گذشته اظهار داشت: پس از هشدارهایی که سازمان هواشناسی درباره ی تغییر ناگهانی شرایط آب و هوا در بعضی مناطق کشور داد، تیم فنی مرکز تحقیق و توسعه همراه اول که سامانه هشدار عمومی این اپراتور را توسعه داده، تلاش کردند تا هر چه سریعتر آزمون های نهایی این سامانه را انجام دهند و آنرا به شکل عملیاتی در اختیار نهادهای واجد صلاحیت ارسال هشدارهای عمومی مانند سازمان مدیریت بحران و سازمان هواشناسی قرار دهند.
وی ادامه داد: این تیم پس از انجام آزمون های لازم در محیط های شبیه سازی شده، درحال تست محصول بودند که به سبب یک اشتباه فنی، بجای ارسال پیام در محیط ایزوله ای که در اختیار داشتند، پیام را در سطح وسیع تری ارسال کردند که متاسفانه موجب ایجاد نگرانی برخی هموطنان که این پیام را در قالب هشدار زلزله دریافت کرده بودند، شد؛ البته تیم ارتباطات همراه اول به سرعت طی اطلاعیه ای ضمن عذرخواهی از آن مشترکان، علت خطا را بیان کرد و در گام بعدی بسته ای ویژه برای دلجویی از تمامی مشترکان نیز تدارک دید.

توکلی درباره ی معرفی طرحی که بدنبال آن این اتفاق رخ داد و نحوه عملکرد این سرویس تشریح کرد: در وضعیت بحرانی، مردم تلاش می کنند بوسیله تماسهای موبایل و ارسال پیامک از شرایط عزیزانشان باخبر شده یا به یکدیگر وضعیت را اطلاع دهند؛ این مساله سبب می شود در منطقه ای که تحت تاثیر شرایط بحرانی قرار دارد، شبکه های موبایل بسیار شلوغ و پرترافیک شوند.

سامانه هشدار بلایای طبیعی از مهم ترین خدمات اپراتورها مدیریت بحران

رئیس اداره سامانه ها و تجهیزات شبکه مرکز تحقیق و توسعه اپراتور همراه اول در ادامه صحبت هایش با اعلان اینکه این مساله را می توان با یک مثال توضیح داد، اظهار داشت: خیلی از ما در کشور تجربه ی شلوغی و عدم امکان برقراری ارتباط در زمان تحویل سال در سالهای قبل که رسانه های اجتماعی به این میزان پررنگ نبودند را داریم. دلیل این مشکل ارتباطی، همین ترافیک بیش از اندازه شبکه یا اصطلاحاً ایجاد Congestion است.

وی ادامه داد: سامانه هشدار عمومی در بستر پخش سلولی یا اصطلاحاً Cell Broadcast Center به سبب نوع فناوری که در آن استفاده می شود، این امکان را فراهم می آورد که تحت هر شرایطی ارسال پیام هشدار و آگاهی رسانی بموقع به مشترکان در منطقه ای که تحت تاثیر شرایط بحرانی هستند، امکانپذیر باشد؛ در حقیقت این سامانه یکی از مهم ترین خدمات اپراتورهای موبایل در زمینه مدیریت بحران است.
توکلی اظهار داشت: طی روزهای گذشته در لابه لای اخبار، مشاهده کردم که از این هشدار با عنوان پیامک یا SMS یاد شده بود در حالی که این پیام هشدار، تفاوت های عمده ای با پیامک مرسوم دارد. اول از همه نوع ارسال آنست که به شکل چندپخشی یا به تعبیری یک به چند است؛ بر خلاف پیامک که به شکل یک به یک ارسال می شود.
او اشاره کرد: در حالت عملیاتی، نهاد مدیریت بحران می تواند بدون در اختیار داشتن شماره موبایل مشترکانی که در منطقه بحرانی قرار دارند، پیام هشدار را به BTSهای آن منطقه ارسال نماید و همه ی مشترکانی که در لحظه به آن BTS متصل هستند، پیام هشدار را دریافت نمایند.
توکلی در ادامه با اشاره به تفاوت دیگر پیامِ هشدار و پیامک، اشاره کرد: تفاوت بعدی همین بلادرنگ بودن ارسال و دریافت این نوع پیام است. در وضعیت معمولی، ارسال یک پیامک به روش معمول به ۱۰۰ مشترک، حدود ۳۰ ثانیه زمان لازم دارد اما با بهره گیری از فناوری CBC حتی در وضعیت بحرانی این امکان وجود دارد که در هر ثانیه، ۵۰۰ هزار مشترک پیام هشدار را دریافت نمایند.

رئیس اداره سامانه ها و تجهیزات شبکه مرکز تحقیق و توسعه اپراتور همراه اول در پاسخ به این پرسش که سرویس مذکور در چه مواقع و مواردی کاربرد دارد؟، اظهار داشت: زمانی که خطری جان و مال افراد را تهدید می کند، نخستین و مهم ترین اقدامی که باید صورت گیرد، هشدار بروز آن تهدید است. این خطر می تواند وقوع حوادث غیرمترقبه ای مثل سیل، زلزله، رانش زمین، سونامی یا بلایایی مثل آتش سوزی، جنگ، حملات تروریستی و حتی گم شدن یک کودک در یک محدوده ی شلوغ یا مواردی نظیر آن باشد. باتوجه به زیرساخت ارتباطی گسترده ای که اپراتورهای موبایل در اختیار دارند، این امکان وجود دارد که در مواقع بحرانی از این زیرساخت برای هشدار سریع یا اصطلاحاً early warning استفاده گردد.

وی تاکید کرد: همانگونه که گفته شد، امکان هدف گذاری منطقه ی تحت بحران برای ارسال پیام هشدار از مزایای ویژه ی این سرویس است. باتوجه به اینکه این سرویس به شکل استاندارد در سازمان های تنظیم قواعد مخابراتی در سطح جهان طراحی شده و گوشیهای موبایل هم امکان پشتیبانی از آنرا دارند، یک زنجیره ی استاندارد ارسال و دریافت هشدار وجود دارد که در همه فناوری های فعلی موبایل شامل ۲G و ۳G و ۴G و البته ۵G برقرار است.

توکلی در ادامه سخنانش جزییات فنی این سرویس را تشریح کرد: این سامانه، امکان پیش بینی زلزله را ندارد و ادعایی هم در این مورد ندارد. همانگونه که مردم باخبر هستند موضوع پیش بینی زلزله همچنان جزء مسائلی است که روش علمی تأیید شده ای برای آن وجود ندارد و توانمندی این سامانه این است که هشدار سریع را فراهم می آورد. بطور مثال اگر توسط سنسورهای تشخیص زلزله مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک زلزله ای روی گسل مشا در فشم حس شد و بر طبق بزرگای آن برآورد ایجاد تاثیر آن در منطقه ای در مرکز تهران طی ۳۰ ثانیه ی آینده تشخیص داده شد، سامانه هشدار عمومی می تواند به شکل بلادرنگ هشدار را به آن منطقه در مرکز تهران ارسال نماید تا طی این ۳۰ ثانیه مردم بتوانند جان خودشان را نجات دهند.

رئیس اداره سامانه ها و تجهیزات شبکه مرکز تحقیق و توسعه اپراتور همراه اول اضافه کرد: از نظر فنی همانطور که اشاره کردم، سازمان واجد صلاحیت ارسال هشدار که اصطلاحاً به آن واسط ارسال هشدار یا CBE می گویند، پس از تائید وقوع رخداد به سرور CBC فرمان ارسال هشدار و محلی که باید در آن منطقه هشدار ارسال شود را مشخص می کند. سرور CBC با واسطه خدمات موجود در شبکه مخابراتی، به ایستگاه های فعال در آن منطقه پیام را ارسال می کند و در نهایت موبایل هایی که تحت پوشش آن ایستگاه هستند پیام را دریافت می کنند؛ البته همچنان برخی مدلها و برندهای موبایل مانند آیفون در دریافت این پیام مشکل دارند که این مساله در سطح جهانی مثل همین تست کشور آلمان هم گزارش شده و درحال بررسی است.

بررسی نمونه های مشابه خارجی

وی با اعلان اینکه این سرویس هشدار نمونه مشابه خارجی دارد کشورهای مختلف با اسامی متفاوتی مانند سامانه هشدار زلزله و سونامی یا اختصاراً ETWS یا CBC یا سامانه هشدار عمومی مخابراتی از آن استفاده می نمایند، اشاره کرد: بطورمثال کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا مثل ژاپن و اندونزی که بسیار درگیر سونامی هستند؛ سال هاست این سرویس را پیاده سازی کردند و برای هشدار به افراد از آن استفاده می نمایند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، ملاحظات موجود در کشور ما جهت استفاده از محصول خارجی هست. هم به سبب مباحث تحریم و هم نوع سرویس که به صورتی امنیتی شمرده می شود، اپراتورها امکان استفاده از محصول تجاری خارجی در این عرصه را ندارند.

توکلی افزود: نکته قابل توجه این است که پنجشنبه هفته گذشته ۱۷ آذرماه، کشور آلمان هم این سرویس را در قالب قسمتی از برنامه ی هشدار عمومی در سطح این کشور تست کرد. جالب این است باوجود اینکه دولت آلمان پیش از ارسال این پیام هشدار بوسیله رسانه های عمومی نسبت به برنامه ریزی انجام شده برای ارسال پیام هشدار اقدام نموده بود، همچنان برخی مردم پس از دریافت این پیام مضطرب شده بودند.

رئیس اداره سامانه ها و تجهیزات شبکه مرکز تحقیق و توسعه اپراتور همراه اول در آخر سخنانش ضمن عذرخواهی از هموطنان بابت نارضایتی ایجادشده در هفته گذشته، اظهار داشت: امیدوار هستم با عملیاتی شدن هر چه سریعتر این سامانه، شاهد بهبود خدمت رسانی و کاهش صدمات رخدادهایی مانند سیل امام زاده داوود تهران که مرداد ماه امسال صورت گرفت و متاسفانه ۲۲ نفر جان خودرا از دست دادند، باشیم.

منبع:

1401/09/23
11:11:25
0.0 / 5
598
تگهای خبر: اپراتور , اجرا , تلفن , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین