داغ ترینها: ....
كامپیوتر ورلد بررسی كرد

مهم ترین وقایع دنیای فناوری در سال ۲۰۲۲

مهم ترین وقایع دنیای فناوری در سال ۲۰۲۲

کمیاب آنلاین: اتفاقاتی مانند اخراج گسترده کارمندان توسط غول های IT، اقدام رگولاتورها برای سرکوبی قانون شکنان فناوری، مذاکرات کشورها پیرامون مقررات امنیت دیتا، جنگ تراشه آمریکا و چین و جنگ اوکراین در سال 2022، نشان داد صنعت فناوری تا چه حد در مقابل مسائل ژئوپلیتیکی و اقتصاد کلان لطمه پذیر است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، با این وجود، صنعت فناوری در سال ۲۰۲۲ مثل همیشه به نوآوری، تغییرات مستمر و مبارزه برای تقویت امنیت سایبری ادامه داد. وب سایت فناوری کامپیوتر ورلد در گزارشی به بررسی با اهمیت ترین رویدادهای دنیای فناوری در سال ۲۰۲۲ پرداخت که عبارتند از:

۱- جنگ تراشه آمریکا و چین و پایان جهانی سازی

تنش های ژئوپلیتیکی میان آمریکا و چین در سال ۲۰۲۲، به بخش نیمه رسانا گسترش پیدا کرد و دولت بایدن در دسامبر، کنترل های صادراتی جدیدی اعلام نمود که فروش نیمه رساناهای پیشرفته و همین طور تجهیزات مورد استفاده برای تولید آنها را به برخی تولیدکنندگان چینی ممنوع کرد و سپس در دسامبر، این محدودیت ها گسترش پیدا کرد. فعالان صنعت فناوری می گویند محدودیت های مذکور به مفهوم آنست که دوران جهانی سازی به انتها رسیده و این محدودیت ها، لطمه شدیدی به زنجیره تامین همه نوع محصول از کامپیوتر ها گرفته تا خودرو های برقی که با بهره گیری از فناوری تراشه تولید می شوند، وارد خواهدنمود و نتایج جنگ میان دو ابرقدرت جهانی، دامن گیر همه نوع شرکتی می شود.

۲- خرید شرکت وی ام وایر (VMware) توسط برادکام در قرارداد ۶۱ میلیارد دلاری

هر چند بازار ادغام و خرید فناوری در طول سال ۲۰۲۲ ضعیف شد اما قراردادهای بزرگ همچنان فراوان بودند و شامل پیشنهاد خرید ۶۸.۷ میلیارد دلاری شرکت اکتیویژن بلیزارد از طرف مایکروسافت بود. اما با اهمیت ترین قرارداد این بخش، بدون شک قرارداد شرکت برادکام برای خرید شرکت وی ام وایر به مبلغ ۶۱ میلیارد دلار بود که اواخر ماه مه اعلام گردید. هدف برادکام از خرید این شرکت، بهبود عملکرد مالی و فراهم کردن هم افزایی میان محصولات نرم افزاری و سخت افزاری بود. این قرارداد هنوز از طرف رگولاتورها تائید نشده است و رگولاتورها در آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا تحقیقاتی را آغاز نموده اند که هنوز به نتیجه نرسیده است. برادکام در خرید شرکت ها، تعطیلی تحقیقات و توسعه و افزایش قیمت ها، سابقه دارد.

۳- چت جی پی تی دنیا را متحیر کرد

انتشار آزمایشی چت جی پی تی که تازه ترین پروژه بنیاد OpenAI بود، پردازش زبان طبیعی را با قابلیت های جست و جو یکی می کند تا محتوا و مقالات طبیعی مبهوت کننده بوجود آورد، اینترنت را تسخیر کرده است. بگفته بازنگری کنندگان، این سیستمی است که به آسانی آزمون تورینگ را پشت سر می گذارد و پاسخ هایی فوق العاده مشابه پاسخ های انسانی، به نوشته های مکتوب به وجود می آورد اما همچنان خیلی از نقصها سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی قبلی را برملا می کند. بااینکه تحت شرایط خاصی، می تواند ابزار تولید یا کمکی خوبی باشد اما بعید است به این زودی جای مطالب تولید شده توسط انسان را بگیرد.

۴- امضای پیمان دیتای آمریکا و اتحادیه اروپا برای سومین بار

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در نوامبر فرمان اجرائی را برای پیاده سازی مقررات چارجوب سیاست دیتای ترانس آتلانتیک صادر کرد. این فرمان، شرکت هایی که بدنبال کاهش بار کار حقوقی ضروری برای انتقال دیتا میان آمریکا و اتحادیه اروپا بودند را امیدوار کرد. این اقدام بعد از بهم خوردن دو توافق قبلی از طرف دیوان عدالت اروپایی روی داد که مدعی بود آمریکا، حفاظت های کافی برای اطلاعات شخصی را فراهم ننموده است. تحت پیمان جدید، شرکتها بجای اینکه مجبور باشند توافقنامه های جداگانه با شرکت های گوناگون امضا کنند، می توانند توافقنامه چارچوب را انتخاب کنند. این توافق همچنان باید مورد تائید نهادهای گوناگون اتحادیه اروپا قرار بگیرد و برای همان مسائلی که موجب شکست توافقنامه های قبلی شد، یعنی عدم حفاظت در مقابل شنود دولت آمریکا، هدف انتقاد قرار گرفته است.

۵- شروع رنسانس مک

فروش کامپیوتر شخصی در ماه های اخیر گرفتار افت شده که تغییرات سریع تقاضا ناشی از تغییر الگوهای کار در دوران پاندمی، همچون عوامل اصلی آن بود. با این وجود، سهم اپل از بازار رشد کرده و تازه ترین آمار از سهم بازار سازندگان، نشان داد اپل تقریباً از همه رقیبانش در فضای تبلت پرفروش تر بوده و همین طور رشد بزرگی در فروش لپ تاپ داشته است. مصرف کنندگانی که برای نخستین بار محصولات اپل را خریداری می کنند، بالا رفته است و فروش کامپیوتر مک، به بالاترین رکورد تاریخ این شرکت رسید و اپل همچنان در کوشش برای عرضه کامپیوتر های مک و آی پدها به عنوان همراهان راندمان است و در بازار مشتریان شرکتی، پیشروی بیشتری خواهدنمود.

۶- خریداری توییتر توسط ایلان ماسک و مخالفت با مدیرعاملی او

ایلان ماسک سرانجام بعد از فراز و نشیب های زیادی، توییتر را در قراردادی به ارزش ۴۴ میلیارد دلار خریداری کرد. مبارزه حقوقی برای برگرداندن وی به این قرارداد، اواخر اکتبر به سرانجام رسید و زمانی که ماسک قرارداد خرید را تکمیل کرد، برای انجام تغییرات منفور، وقت تلف نکرد و خیلی از کارمندانی که مسئول روشن نگه داشتن چراغ این شبکه اجتماعی بودند را اخراج کرد. ایلان ماسک، بعد از انجام یک نظرسنجی در توییتر که نشان داد کاربران او را به عنوان مدیرعامل این شرکت نمی خواهند، قول داد از این مقام کناره گیری کند و اعلام نمود تا وقتی که فردی را پیدا کند که به حد کافی احمق باشد تا این شغل را قبول کند، همچنان در این سمت باقی خواهد ماند. هر چند این مساله که آیا یک شرکت شبکه اجتماعی، در حقیقت یک شرکت فناوری است، قابل بحث است اما مدیران تجاری از هر دستی، مطمئنا ایلان ماسک را برای درس گرفتن از نحوه اداره نکردن یک شرکت، دنبال می کنند.

۷- هکرهای Lapsus$ در دنیای فناوری ویرانی به بار آوردند

مایکروسافت در مارس اعلام نمود که سیستمهای این شرکت هدف رخنه گروه هک و باج افزاری Lapsus$ قرار گرفته که کد منبع چندین محصول این شرکت همچون بینگ، نقشه بینگ و کورتانا را منتشر نمودند. این گروه از حمله مهندسی اجتماعی برای رخنه به حساب شرکت و دسترسی به اطلاعات مایکروسافت استفاده نمود. در لیست قربانیان این گروه، اسامی بزرگی مانند سامسونگ، انویدیا، ودافون و اوکتا به چشم می خورد. دستگیری ها در انگلیس و بررسی تاکتیک های این گروه نشان داد Lapsus$ از هکرهای نوجوان بی تجربه تشکیل شده که از مهارت ها به شکل ضعیفی بهره برده اند. کارهای این گروه، خطرات یکی از بزرگترین مشکلات امنیت سایبری یعنی باج افزارها و این حقیقت را نمایان کرد که گروههای هکری برای هدف قرار دادن موفقیت آمیز اهداف دشوار، نیازی به مهارت فنی عالی ندارند.

۸- تصویب قانون خدمات دیجیتالی در اتحادیه اروپا

جدیدترین تلاش اتحادیه اروپا برای پاکسازی اینترنت، در قالب قانون خدمات دیجیتالی نمایان شد که جریمه سنگین بیش از شش درصد درآمد جهانی را به شرکت هایی تحمیل می کند که در انجام وظابق قانون جدید تعیین شده تحت این مقررات، اهمال نموده اند. این وظایف گسترده بوده و از پشتیبانی از کودکان تا رصد تبلیغات، بررسی اصل بودن محصولاتی که در فضای آنلاین فروخته می شوند تا جلوگیری از خشونت آنلاین مقابل زنان را دربرمی گیرد. این رویکرد تضاد شدیدی با رویکرد آمریکا درباب مقررات رسانه آنلاین دارد که به پلتفرمهایی نظیر فیسبوک و توییتر، آزادی چشمگیری در مقابل مسئولیت های حقوقی می دهد و به مفهوم تغییرات قابل توجه در نحوه کسب وکار شرکت های اینترنتی بسیار بزرگ خواهد بود. اتحادیه اروپا به ویژه به توییتر هشدار داده است که باید تحت مفاد قانون جدید، فعالیت خودرا اصلاح نماید. شرکتها تا اواسط سال برای رعایت قانون جدید فرصت دارند.

۹- فروپاشی صرافی رمزارز اف تی ایکس و درخواست برای مقررات رمزارز

در بحبوحه ادعاها درباره ی سوءمدیریت داخلی و ارتکاب خلاف، صرافی رمزارز اف تی ایکس در نوامبر سقوط کرد و به بخش رمزارز ضربه سنگینی وارد کرد و موجب نابودی هشت میلیارد دلار دارایی شد. سم بنکمن فرید، موسس این صرافی در دسامبر در باهاماس دستگیر و به آمریکا مسترد شد تا با اتهامات کیفری روبرو شود. امسال، سال دشواری برای رمزارز بود و سقوط اف تی ایکس، لطمه پذیری این بخش را در سرفصل اخبار قرار داد. کارشناسان پیش بینی می کنند اگر رگولاتورها، معاملات رمزارز را تحت نوعی چارچوب حقوقی قرار ندهند، روزهای تاریکی در انتظار این بخش خواهد بود.

۱۰- اخراج های گسترده در بخش فناوری

شرکت هایی مانند آمازون، متا و گوگل همیشه برای بیشترین استخدام ها در صنعت فناوری پیشتاز بودند اما امسال این سه غول فناوری به همراه شرکت های فناوری کوچک تر دیگر، در واکنش به موانع اقتصادی جهانی، هزاران کارمند را اخراج کردند. آمازون به تنهایی، ۲۰ هزار کارمند را اخراج کرد که گستردگی تغییرات در بازار مشاغل فناوری را نمایان کرد. این اخراج ها، تغییر فاحش از شروع دوران پاندمی را نشان داد که بزرگترین کارفرمایان فناوری برای سود بردن از افزایش تقاضا برای خدمات ابری، استخدامهای زیادی را انجام داده بودند. با کاهش تقاضا، درآمد این شرکتها کاهش پیدا کرد و به سال سرشار از ابهام و تعدیل نیروی کار منتهی شد.

۱۱- جنگ اوکراین و خروج شرکت های فناوری از روسیه

حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه، نشان داد چطور تحولات ژئوپلیتیکی، فعالیت شرکت های فناوری را به اندازه کسب و کارهای فعال در بخشهای دیگر تحت تاثیر قرار می دهد. این حمله، با محکومیت گسترده روبرو شد و شرکت های فناوری بزرگ، فروش در روسیه را متوقف کرده و مانع دسترسی کاربران این کشور به خدماتشان شدند. شرکت های سخت افزاری مانند آی بی ام، اینتل، سامسونگ، اریکسون و نوکیا، فروش در روسیه را متوقف کردند. شرکت هایی نظیر خدمات وب آمازون و گوگل، پذیرش مشتریان جدید را متوقف کرده و در برخی از موارد، عرضه خدمات در روسیه را معلق کردند. شرکت های رسانه ای و شبکه اجتماعی، سخت گیری درباب محتوای رسانه های دولتی روسیه را تشدید کردند.

۱۲- بازگشت بزرگ: فراخوان غول ها ی فناوری برای بازگشت کارمندان به محل کار

با ضعیف شدن پاندمی کووید در سال ۲۰۲۲، خیلی از شرکتها که قبل از این اجازه داده بودند کارمندانش دورکاری کنند، از کارمندان خواستند به محل کار برگردند. مایکروسافت اولین جرقه بازگشت کارمندان به محل کار را در فوریه زد و سایر شرکت های فناوری شامل گوگل و اپل روند مذکور را دنبال کردند. بااینکه بیشتر شرکت ها، کارمندان را ملزم نمی کنند پنج روز هفته در محل کار باشند اما مدیران با مقاومت کارمندانی روبرو هستند که به دورکاری عادت کرده و تمایلی ندارند رفت و آمد به محل کار را شروع کنند. تاثیر دورکاری بر راندمان، موضوع بحث داغی بوده و مطالعات مختلف، تاثیرهای مختلف این شیوه را نشان میدهد و استدلال ها درباره ی مزایای فعالیت در محل کار، احتمالاً تا ابد ادامه خواهد یافت.

منبع:

1401/10/07
22:31:43
2.5 / 5
522
تگهای خبر: آمازون , آنلاین , ابزار , اپل
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین