داغ ترینها: ....
با انعقاد تفاهم نامه ای محقق می شود

برآورد سطح زیرکشت ۳ محصول استراتژیک با فناوری فضایی

برآورد سطح زیرکشت ۳ محصول استراتژیک با فناوری فضایی

کمیاب آنلاین: برآورد سطح زیرکشت محصولات راهبردی جو، گندم و برنج با بهره گیری از فناوری فضایی بر طبق تفاهم نامه وزارت ارتباطات با وزارت جهاد کشاورزی شروع شد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، در جهت اجرای تفاهمنامه بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی با عنوان "توسعه کشاورزی هوشمند با استفاده از تکنولوژی های جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات"، برآورد سطح زیرکشت محصولات راهبردی گندم-جو و برنج شروع شد.
اجرای این پروژه به مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران ابلاغ گردیده و در نظر است ضمن توانمندسازی و توسعه فعالیتهای بخش خصوصی، از این ظرفیت برای انجام پروژه استفاده گردد. همینطور مقرر است در خلال چهار سال با استفاده از روش های جدید و هوش مصنوعی و بهره مندی از ظرفیت دانشگاهیان و پژوهشگران، دقت و کارایی الگوریتم های مربوطه ارتقاء یابد.
طبق تفاهمنامه، در چارچوب این پروژه و در گام اول مقرر است که سطح زیرکشت گندم در ۶ استان قطب تولید گندم کشور شامل استانهای خوزستان، فارس، گلستان، کردستان، کرمانشاه و همدان که حدودا ۵۰ درصد میزان تولید این محصول را شامل می شود، با استفاده از فناوری فضایی برآورد شود.
در مورد محصول برنج هم در گام اول، سطح زیرکشت این محصول در استانهای قطب (گیلان و مازندران) ارزیابی شده و در سالهای آتی هم سایر استانهای تولیدکننده برنج هم مشمول این طرح خواهد شد.
دکتر جلیلی، رئیس مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران در اینباره با اشاره به اینکه اولویت اجرایی در این پروژه، بهره مندی از کسب وکارهای بومی هر استان است، تصریح کرد: هدف از انجام این تفاهمنامه بهره مندی از فناوری سنجش از دور به منظور تأمین امنیت غذایی و افزایش بهره وری و تولید در حوزه کشاورزی است.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان فضایی ایران، وی ادامه داد: همینطور آمار به دست آمده از راه این فناوری می تواند مبنایی برای خرید تضمینی این محصولات توسط دولت و یا برنامه ریزی برای صادرات/واردات این محصولات باشد.
مطابق برنامه اجرایی این پروژه که به مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران ابلاغ گردیده، مقرر است در خلال چهار سال با استفاده از روش های جدید و هوش مصنوعی و بهره مندی از ظرفیت دانشگاهیان و پژوهشگران، دقت و کارایی الگوریتم های مربوطه ارتقاء یابد.1401/10/21
08:29:00
0.0 / 5
521
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین