داغ ترینها: ....
روایت اقتصاد ایران در دوم بهمن ماه

عرضه یک تن طلا برای مدیریت بازار سکه

عرضه یک تن طلا برای مدیریت بازار سکه

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس و دفاع از لایحه بودجه، هم از اصلی ترین خبرهای اقتصادی ایران در دوم بهمن ماه بود؛ لایحه ای که با تصویب کلیات آن، حالا در کمیسیون های تخصصی بررسی می شود و در ایام آینده جزییاتی دقیق تر از آن روشن می شود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، هرچند با تغییر و تحولاتی که در تدوین بودجه به وجود آمد، لایحه با چند روز تاخیر به مجلس رسید اما دولت اعلام آمادگی کرده تا همکاری لازم با نمایندگان را برای تبدیل شدن آن به قانون در دستور کار قرار دهد و برنامه هفتم توسعه که یکی دیگر از خواسته های نمایندگان مجلس بود هم در هفته های آینده آماده خواهد شد.
سوژه روز: بودجه۱۴۰۲
رئیس جمهور در جریان حضور خود در مجلس به بخش هایی از لایحه بودجه سال آینده پرداخت که در ایام گذشته کمتر به آنها توجه شده بود. یکی از اصلی ترین صحبت های رییسی به نحوه افزایش سرمایه گذاری در سال آینده اختصاص داشت، جایی که وی خاطرنشان کرد دولت از تمام ابزارها استفاده خواهد نمود و تهاتر نفت هم در این راه یکی از گزینه ها خواهد بود. ایسنا در گزارشی با عنوان صفر تا صد برنامه دولت برای تهاتر دارایی ها و نفت به ابعاد مختلف این مورد و صحبت هایی که در این رابطه در سالهای گذشته انجام شده پرداخته و مسیر پیش رو در سال ۱۴۰۲ را تا حدی تشریح کرده است.
در کنار نفت، رییسی در صحبت هایش به شرایط بازار خودرو هم اشاره نمود. او اساس کار را توجه به تولید خودروی باکیفیت دانسته و از برنامه ریزی کوتاه مدت دولت در زمینه خودرو، اطلاع داده و خاطرنشان کرده است که حتما بزودی وضعیت متفاوت خواهد شد. ضمن این که دولت در این عرصه، برنامه های بلندمدت هم دارد.
یکی دیگر از مباحثی که در بودجه اهمیت فراوانی دارد بحث میزان افزایش حقوق است. در کنار کارمندان، کارگران هم دغدغه تصمیم نهایی دولت در این حوزه را دارند و در جدید ترین اظهارنظر رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی از شورایعالی کار خواسته تا با نگاه واقع بینانه هزینه های سبد معیشت خانوارهای کارگری را مدنظر قرار بدهند و برای یکسال اداره زندگی کارگران در رابطه با دستمزد تصمیم بگیرند.
تحت تعقیب روز: فراریان مالیاتی
یکی دیگر از مباحثی که در ایام گذشته بحث های فراوانی را دامن زده، مبحث مالیات در بودجه آینده است. دولت در جهت افزایش درآمدهای پایدار، برای مالیات در بودجه ۱۴۰۲ برنامه ریزی گسترده ای انجام داده و یکی از گروه هایی که باید نگران خود باشند، فراریان مالیاتی خواهند بود.
داوود منظور - رئیس سازمان امور مالیاتی - در آخرین اظهار نظر خود اعلام نموده است که امسال بالغ بر ۳.۵ میلیون فعال اقتصادی در قسمت مشاغل اظهارنامه عرضه نکرده اند. این اتفاق پارسال هم رخ داده است؛ برای این گروه از فعالان اظهارنامه برآوردی تهیه می نماییم و بابت مالیات هایی که پرداخت نکرده اند مطالبه مالیات خواهیم کرد.
در کنار فراریان مالیاتی، یکی دیگر از بحث هایی که در هفته های گذشته به شکل جدی تری پیگیری شده مالیات بر عایدی سرمایه است که موافقان آن می گویند با قانونی شدن آن، دست دلال ها بسته خواهد شد و یکی از اصلی ترین بازارهایی که تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت، بازار مسکن خواهد بود.
متوسط قیمت هر واحد مسکونی در مناطق شهری کشور در انتهای سال گذشته ۱.۳۷ میلیارد تومان و میانگین متراژ ۱۰۷ متر اعلام گردید. اگر ۱.۳۷ میلیارد تومان را بعنوان میانگین ارزش هر خانه ی خالی از سکنه لحاظ قرار دهیم حجم نقدینگی بلوکه شده در ۲.۵ میلیون مسکن خالی (مطابق آمار ۱۳۹۵) به عدد عجیب و قریب ۳ هزار و ۴۲۵ هزار میلیارد تومان می رسد که حدودا معادل ۶۰ درصد کل نقدینگی کشور در آذرماه سالجاری است؛ رقمی برابر با ۸۵.۶ میلیارد دلار (با توجه نرخ تقریبی دلار ۴۰ هزار تومان) و بدین سان این بازار می تواند با مالیات بر عایدی سرمایه به شکل جدی تغییر وضعیت دهد.
آمار روز: تورم
مرکز آمار امروز جدید ترین گزارش خود از وضعیت تورم در اقتصاد ایران را منتشر نموده که نشان داده است همچنان این شاخص در مقابل کاهش مقاومت می کند. هرچند به نظر می آید که اقتصاد ایران از شوک تورمی بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی فاصله قابل توجهی گرفته است.
در کنار آن، بازار مسکن که در سالهای اخیر موج های افزایش قیمت متفاوتی را تجربه کرده، در تورم نقطه به نقطه با کاهش روبرو شده است. دیماه ۱۴۰۱ تورم ماهیانه بازار مسکن کل کشور ۲.۸ درصد بود که نسبت به تورم ماه قبل (۲.۸ درصد) تغییری نداشت، هرچند تورم نقطه به نقطه قیمت مسکن نسبت به ماه قبل کاهشی ۲.۲ درصدی را تجربه کرده است.
بازار امیدوار روز: سکه
هرچند بازار سکه و طلا در ایام گذشته تلاطم های جدیدی را تجربه کرده اما دولت برنامه های خود برای کاهش قیمت در این بازار را همچنان در دستور کار دارد. یکی از اصلی ترین گزینه ها مانند هفته گذشته، تداوم عرضه ربع سکه در بورس کالا خواهد بود. در جدید ترین خبر بانک مرکزی ۴۵۰ هزار ربع سکه طلای بهار آزادی از روز سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ به مدت ۱۰ روز کاری از راه بورس کالای ایران عرضه می شود. با عنایت به وزن حدودا ۲.۰۳۳ گرمی هر ربع سکه، این عرضه، معادل بیشتر از ۹۱۴ کیلوگرم طلا خواهد بود.
همینطور با عنایت به صحبت های مطرح شده در مجلس، به نظر می آید که بازار نسبت به روزهای گذشته امیدوارتر خواهد بود. با عنایت به وعده امروز رئیس جمهور در مجلس و همینطور ادامه عرضه ربع سکه از روز سه شنبه در بورس، به نظر می آید قیمت طلا و سکه در بازار روند کاهشی در پیش گیرد.
در کنار سکه، بانک مرکزی در ارتباط با ارز هم تصمیم جدیدی گرفته است. طبق اعلام بانک مرکزی از روز سه شنبه (چهارم بهمن ماه ۱۴۰۱) صرافی ها می توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی تحت سرفصل «تامین نیازهای ضروری» اقدام نمایند.
منبع:

1401/11/03
08:55:38
0.0 / 5
598
تگهای خبر: ابزار , بازار , بورس , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین