داغ ترینها: ....

سامسونگ به رکود بازار محل نداد

سامسونگ به رکود بازار محل نداد

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، سامسونگ الکترونیکس با وجود کندی اقتصادی جهانی و برخلاف انتظارات، تصمیم ندارد سال جاری سرمایه گذاری در تراشه ها را کم کند.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، سازندگان تراشه با رکود تاریخی قیمت تراشه حافظه روبرو شده اند و مصرف کنندگان بعد از دوران پاندمی کووید که طی آن فروش محصولات الکترونیکی رونق زیادی پیدا کرده بودند، خرید این محصولات را کاهش داده اند. موجودی قطعات فروش نرفته، افزوده شده و سبب کاهش دو رقمی قیمتها شده و در نتیجه، از سود تولیدکنندگان کاسته است. رقیبان کوچکتر سامسونگ در واکنش به این وضعیت، ناچار شده اند تولید و هزینه را کاهش دهند.

سامسونگ اخطار داد انتظار دارد روند بهبود بازار تراشه ها در نیمه دوم سال میلادی جاری آغاز شود در حالیکه تقاضا برای تلفن های هوشمند در سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا خواهد نمود. اما با وجود فشاری که این شرکت بعنوان بزرگترین سازنده تراشه حافظه برای کاهش هزینه در ظرفیت جدید تولید مواجه می باشد، سامسونگ اعلام نمود به هزینه در تراشه ها که سال قبل به ۴۷.۹ تریلیون وون (۳۹ میلیارد دلار) رسید، ادامه می دهد. اگر این غول کره ای هزینه روی ماشین آلات و ظرفیت کارخانه را تعدیل می کرد، فشار بیشتری در زمینه قیمت گذاری تراشه ایجاد می کرد.

ارزش سهام سامسونگ که صفحه نمایش و نیمه رساناهای مورد استفاده در آیفون اپل را تولید می کند، روز سه شنبه ۳.۶ درصد نزول کرد. ارزش سهام شرکت کره ای "اس کی هاینیکس"، ۲.۴ درصد کاهش داشت.

برنامه سامسونگ برای عدم کاهش هزینه در تراشه ها، احیانا این شرکت را با فاصله بیشتری جلوتر از رقیبان کوچکترش قرار می دهد که درحال کاهش هزینه هستند اما به بهای سودآوری کمتر این شرکت تمام می شود.

رقیبان کوچکتر سامسونگ در سطح جهانی، هزینه ها را کاهش داده اند. شرکت آمریکایی سازنده تراشه حافظه "میکرون تکنولوژی" اعلام نمود هزینه برای کارخانه ها و تجهیزات جدید و همینطور تولید را می کاهد. شرکت هاینیکس، سرمایه گذاری و تولید را تعدیل کرده است در حالیکه شرکت "کیوشیا هولدینگز کورپ" ژاپن اعلام نموده است تولید را به میزان ۳۰ درصد کاهش خواهد داد. کیوشیا که تراشه ناند تولید می کند، سرگرم مذاکره با شرکت "وسترن دیجیتال" برای ادغام است.

کاهش قیمت تراشه از درآمدهای سامسونگ کاسته است. سود واحد تراشه این شرکت در سه ماهه منتهی به دسامبر، ۹۷ درصد سقوط کرد و به ۲۷۰ میلیارد وون رسید. سود عملیاتی سامسونگ ۶۹ درصد کاهش پیدا کرد که بزرگترین کاهش در بیشتر از یک دهه گذشته بود و به ۴.۳ ترلیون وون رسید.

اما در واحد موبایل، سود سه ماهه چهارم سامسونگ، به ۱.۷ تریلیون وون در مقایسه با ۲.۶۶ تریلیون وون در مدت مشابه سال قبل رسید که تحت تأثیر کاهش بالاتر از حد انتظار فروش گوشیهای میان رده و پایین رده، روی داد. سامسونگ می خواهد هفته جاری جدید ترین مدل گوشی پرچمدار گلکسی اس را معرفی نماید.

درآمد خالص این شرکت تحت تأثیر تغییر قانون مالیات داخلی، بیشتر از دو برابر شد و به ۲۳.۵ تریلیون وون رسید.

سامسونگ اعلام نمود دستگاههای که ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارند، به روند بهبود فروش در نیمه دوم سال کمک خواهند کرد اما اخطار داد درآمد در سه ماهه فعلی، احیانا کاسته می شود و نرخ استفاده از کارخانه در کسب و کار تولید قراردادی تراشه این شرکت کاهش خواهد یافت.

جائه جون کیم، نایب رییس مسئول واحد تراشه حافظه سامسونگ با بیان اینکه فضای کسب و کار در سه ماهه چهارم به میزان قابل توجهی وخیم شد، اظهار نمود: موضع این شرکت در زمینه هزینه در تراشه بدون تغییر مانده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، به قول مدیران این شرکت، سرویسهای چت ربات هوش مصنوعی مانند چت جی پی تی، احیانا تقاضای جدیدی برای تراشه های حافظه و همینطور پردازنده های پرقدرت ایجاد خواهند کرد.


منبع:

1401/11/12
09:03:32
0.0 / 5
560
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین