داغ ترینها: ....

8 میلیارد دلار رمزارز در کیف ایرانیها

8 میلیارد دلار رمزارز در کیف ایرانیها

کمیاب آنلاین: در صورتیکه طبق برخی آمارها هم اکنون حدود هشت میلیارد دلار رمز ارز در کیف پول ایرانیها وجود دارد، مشکل سیاستگذاری و قوانین لازم در این عرصه همچنان یکی از نکات مورد ابهام است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، این روزها دیگر فقط نرخ طلا و ارز در بین خبرهای اقتصادی بررسی نمی شود و قسمتی از اخبار کانال های اقتصادی، به رمزارزها و بررسی قیمت آنها هم اختصاص دارد. در ایران هم به این بازارها توجه شده و خرید و فروش ارزهای دیجیتال به سمت یک کسب وکار مستقل پیش می رود. اما این خرید و فروش یا در اصطلاح ترید ارزهای دیجیتال، در سایت های صرافی های مخصوص رمزارز و یا اپلیکیشن های موبایلی کیف پول رمزارزها، به انجام می رسد.

رمزارزها تکنولوژی در حال رشدی هستند که به نظر امن می رسند اما قوانینی که در این عرصه گذاشته شده در بخش اجرا امکان پذیر نبوده و دولت ها بجای این که رگلاتور باشند، در بحث اجرا تصمیم درستی ندارد.

کیف پول ارز دیجیتال هم بستری است که در آن می توان دارایی های کریپتوکارنسی را نگه داری کرد. اما برای کاربران ایرانی همه چیز آنقدرها ساده نیست. به سبب وجود تحریم های سیاسی و اقتصادی، آی پی ایران در بعضی کیف پول ها و صرافی ها تحریم است و در صورت استفاده، امکان بلوکه شدن دارایی برای کاربران ایرانی وجود دارد.

بر این اساس طی سالهای قبل توجه به سرمایه گذاری در این بازار بمنظور حفظ ارزش پول و سرمایه جلب شده و افراد بسیاری وارد این حوزه شدند و علاوه بر سودهایی که برای برخی به همراه داشته، سوءاستفاده هایی نیز در پی این مساله از استخراج بدون مجوز تا مالباختگی با مبادله رمزارز غیرقانونی صورت گرفت.

همه این موارد درحالی است که بتازگی حسن هاشمی- رییس سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور- در گردهمایی فعالان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام نموده است که هشت میلیارد دلار رمز ارز در کیف پول ایرانیها وجود دارد اما مشکل کشور ما در این بخش، موضوع سیاستگذاری است نه منابع. از این رمز ارزها می توان برای واردات کالاهای اساسی استفاده گردد و این مساله کمک بزرگی خواهد بود.
گفته شده فلسفه اصلی رمزارزها مبتنی بر تمرکززدایی است؛ به این معنا که فضایی نوین را در زمینه پولی و سایر حوزه ها تصویر می کند که بجای آنکه یک مرکز مبدأ اعتماد مردم مانند نهادهایی همچون بانکهای مرکزی داشته باشیم، جایگزین آن و برمبنای آنچه مردم به آن اقبال دارند، ارزشی ارائه شود.
نهادهایی که مردم برای حل مشکلاتشان به آن مراجعه می کنند در این فضا بیشترین حوزه هایی هستند که مورد هدف قرار می گیرند و یکی از آنها بانک مرکزی است. هر پولی که در هر کشوری تبادل می شود، به اعتبار بانک مرکزی آن کشور ارزش می یابد؛ به بیان بهتر در صورتیکه بانکهای مرکزی نباشند، تمام اسکناس های رایج، سکه ها و سایر موارد مرتبط از ارزش ساقط می شوند.
هرچند گفته شده که رمزارزهای غیرمتمرکز و قابل استخراج مانند بیتکوین و اتریوم در معرض خطر نیستند اما آن دسته از رمزارزها که بصورت متمرکز هستند ظاهرا قابلیت مسدود شدن را در کیف پول(والت) افراد دارند. به همین خاطر کارشناسان، به فعالان این حوزه هشدار میدهند که اشخاص حقیقی در تبادل دارایی های دیجیتال دقت زیادی به خرج دهند. همین طور از سکوهای تبادل دارایی دیجیتال خواسته شده است که از روش های حفظ محرمانگی آدرس والت ها، IP و روش های دیگر بهره گیرند و استیبل کوین های متمرکز را از چرخه معاملات حذف و با معادل های غیرمتمرکز جایگزین کنند.
اما از طرف دیگر شایع ترین جرم حوزه رمزارزها در زمینه داخل کشور، این است که مردم ناآگاه به برخی افراد اعتماد می کنند و مبلغی به آنها می دهند تا برایشان رمزارز بخرند. تعدادی از این کلاهبرداران و کارشناسان جعلی بعد از دریافت پول اصلا رمزارزی نمی خرند و ناپدید می شوند؛ عده دیگری نیز رمز ارز می خرند و رمز کیف پول مردم را نزد خود نگه می دارند و پس از مدتی کیف پول را تخلیه می کنند.
گرفتاری دیگری که وجود دارد، خرید رمزارزهای بی ارزش یا شت کوین است که دراین زمینه، فرایندی به عنوان پامپ و دامپ وجود دارد. مورد بعدی گرفتار شدن به وسیله بدافزارهاست. در این مورد مجرمین کیف پولی جعلی طراحی می کنند و با روش های مختلفی مانند مهندسی اجتماعی موجب می شوند تا فرد بدافزار را نصب کند و در ادامه هکر با دریافت اطلاعات کیف پول آنرا خالی می کند؛ این مورد مانند یک فیشینگ است.
مسئله مخاطره آمیز بعدی هک شدن کیف پول ها یا حساب های کاربری در صرافی هاست؛ بدین سبب هرکس وارد این حوزه می شود باید بداند که با این تهدیدات روبه روست؛ پروسه رسیدگی به این جرائم نیز در پلیس فتا بسیار پیچیده است برای اینکه خیلی از مجرمین خارج از کشورند و هویتی وجود ندارد و این پرونده ها عمدتاً بین المللی می شود.

در هر حال از نظر روانشناسی شاید طمع موجب می شود تا برخی افراد به این بازارها کشیده شوند و برخی نیز به سبب خوش بینی برای کسب سود بیشتر اعتماد می کنند و سرمایه خودرا از دست می دهند. بر این اساس برای ورود به بازار رمزارزها دانش زیادی در حوزه های امنیتی، تحلیل بازار اقتصادی و فناوری اطلاعات نیاز است و همیشه سفارش شده اگر افراد دارای این دانش نیستند، از ورود به آن به شدت پرهیز کنند.
از طرف دیگر تعداد کشورهایی که به قانونی کردن خرید و فروش ارز دیجیتال، می پردازند افزوده می شود و قوانینی برای این حوزه، وضع شده است. بیشتر این قوانین برای جلوگیری از پولشویی در خرید و فروش این ارزها، وضع می شود و این قوانین ممکنست محدودیت های کاربران ایرانی در ارزهای دیجیتال را در خیلی از صرافی های آنلاین بالاتر ببرد.

منبع:

1401/12/04
12:10:09
5.0 / 5
468
تگهای خبر: آنلاین , اپل , اجرا , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین