داغ ترینها: ....

تغییر عنوان صندوق گسترش شبکه ملی اطلاعات در بودجه سال آینده

تغییر عنوان صندوق گسترش شبکه ملی اطلاعات در بودجه سال آینده

به گزارش کمیاب آنلاین، به علت اهمیت توسعه شبکه ملی اطلاعات در لایحه بودجه سال 1402 اعلام شده بود صندوقی تحت عنوان صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات ایجاد می شود اما مجلس شورای اسلامی به تازگی درتبصره 7 لایحه بودجه سال آینده عنوان «صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات» را به «حساب توسعه فیبر نوری» تغییر داد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، به خدمتی هوشمند گفته می شود که آن خدمت بدون مراجعه حضوری، بصورت برخط و بدون ارسال هر گونه مدرکی قابل دریافت باشد که مورد آخر نیازمند اتصال بانکهای اطلاعاتی همه دستگاه های دولتی به همدیگر است تا اطلاعات خودرا با هم به اشتراک گذارند، در همین رابطه در مجلس شورای اسلامی و در جلسه ای که روز شنبه برگزار شد، دستگاه های اجرائی مکلف شدند کلیه خدمات خودرا بوسیله پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ارایه کنند. از طرف دیگر در این نشست علنی نوبت عصر روز شنبه بندهای (ی)، (ک)، (م)، (ن) و (س) تبصره ۷ در بخش هزینه ای را تصویب کردند که به دولت اجازه داده می شود، بمنظور توسعه تار (فیبر) نوری منازل حسابی تحت عنوان «حساب توسعه فیبر نوری»، در اعتبارات مصوب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوجود آورد.

در همین رابطه سیدمحمدرضا میرتاج الدینی- رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی- بتازگی با اشاره به آخرین وضعیت توسعه شبکه فیبر نوری، اظهار کرده است کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی نزدیک به یک سال است که کارهای گسترده ای درباب «صندوق توسعه شبکه فیبر نوری» آغاز نموده است؛ به همین دلیل موضوع صندوق توسعه شبکه فیبر نوری بمنظور دسترسی نهایی شبکه اینترنت ثابت برای مردم در مجلس مدنظر بود و خوشبختانه کلیات طرح یک فوریتی متمرکزسازی منابع مالی توسعه این شبکه در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و منتظریم این طرح مربوطه اعلام وصول شود.

طبق گفته وی به همین دلیل در لایحه بودجه ۱۴۰۲ پیشنهادی از طرف دولت درباب ایجاد صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات مطرح و در کمیسیون تلفیق بررسی گردید اما این مساله با پیشنهاد فراکسیون به سبب وجود ضعف هایی اصلاح گردید و مجلس شورای اسلامی در بند (س) تبصره ۷ در لایحه بودجه ۱۴۰۲ عنوان «صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات» را به «حساب توسعه فیبر نوری» تغییر داد و در کمیسیون صنایع و معادن موضوع «صندوق توسعه شبکه فیبر نوری» منطبق با لایحه بودجه تکمیل می شود.

سیاست های غلط دلیل عقب افتادن مخابرات از آهنگ توسعه

اما مجید سلطانی - مدیر عامل شرکت مخابرات ایران- هم در همایشی تحت عنوان نوآوری در زمینه زیرساخت مخابراتی و آی سی تی اعلام نمود که صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وابسته به شرکت مخابرات ایران است و این شرکت ۵۰ سال قدمت دارد و بزرگ ترین زیرساخت ارتباطی کشور را در دست دارد. او تاکید کرد که باید از شرکت های بزرگ کشور باید حمایت شود برای اینکه زمانی که از شرکت های بزرگ حمایت شود، دیگر شرکت های کوچک هم به درستی عمل خواهند کرد. شرکت های نوآور بعد از آن که ایده ای ارائه می دهند، نیازمند حمایت، اعتبار و پشتیبانی هستند اما به خاطر سیاست های غلط، مخابرات از آهنگ توسعه عقب افتاده است.

همچنین بتازگی اعلام گردید ۱۱ میلیون کاربر در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ثبت نام کردند. در این زمینه جواد موحد - معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات حوزه های ماموریتی دولت های هوشمند در دنیا را در پنج بخش معرفی نمود و اظهار داشت: تحویل خدمات، خط مشی گذاری و تصمیم گیری، پردازش و عملیات، تنظیم گری و اجرا، نیروی کار، حوزه های ماموریت دولت هوشمند هستند که در زمینه تحویل خدمات، بحث دولت بدون تماس یا دولت یک مطرح است. در این میان، آینده دولت هوشمند در ایران در زمینه تحویل خدمات به سمتی پیش می رود که ارائه خدمت در آینده نزدیک نباید فقط به درخواست شهروند باشد. بلکه باید باتوجه به نیاز آنها ارائه شود. در زمینه خط مشی گذاری نیز موضوع دولت پیش بینی کننده با بهره گیری از کلان داده ها و تحلیل سناریو مبتنی بر هوش مصنوعی مطرح است که طی سالهای اخیر مورد توجه وزارت ارتباطات در دولت هوشمند نیز قرار گرفته است.

وی اعلام نمود: در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، با فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز برای دستگاهها و ارائه خدمات الکترونیکی دستگاه های گوناگون با یک دفعه احراز هویت، تجربه کاربری متفاوتی را برای مردم به وجود آورده ایم. هم اکنون ۹۵ درصد دستگاهها به این پنجره متصل هستند و ۱۱ میلیون کاربر رجیستر شده نیز از شهریورماه تا کنون از خدمات این پنجره استفاده می نمایند.

منبع:

1401/12/19
11:26:07
5.0 / 5
488
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین