داغ ترینها: ....

سرما چه تأثیری می تواند بر تلفن همراه بگذارد؟

سرما چه تأثیری می تواند بر تلفن همراه بگذارد؟

به گزارش کمیاب آنلاین، در شرایطی که گوشی شما در دمای بسیار سرد بیرون قرار بگیرد، احتمال این که خاموش شود زیاد است، دلیل آن هم اینست که باتری های لیتیوم یون در هوای یخ زده نمی توانند انرژی دستگاه را تأمین کنند.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، شایعاتی در خصوص این که هوای سرد باعث از کار افتادن باتری های تلفن همراه می شود وجود دارد اما هوا باید چقدر سرد باشد که روی این ابزار فناوری تأثیر منفی بگذارد و مشکل ایجاد کند؟ اغلب دیده می شود که باتری های ماشین در هوای سرد از کار می افتند و به دستگاههای دیگری نیاز دارند که دومرتبه به کار بیفتند. آیا این قاعده برای گوشیهای هوشمند هم صدق می کند و آیا دستگاه شوکی وجود دارد که با استفاده از آن بتوان گوشی هوشمند را به کار انداخت؟

انواع باتری

اول از همه، باید بدانید که چه نوع باتری در گوشی شما وجود دارد و این را باید با استفاده از مشخصات گوشی خود در سایت یا اطلاعات لازم برروی جعبه گوشی پیدا کنید و یا اگر بتوانید به باتری دسترسی داشته باشید، این اطلاعات معمولاً برروی خود باتری موجود است. هم اکنون خیلی از سازنده ها، از باتری های لیتیوم-یونی استفاده می نمایند (که با نامهای باتری Li-ion و یا LIB شناخته می شود). این باتری ها اندازه های متنوعی دارند اما بیشتر باتری های گوشیهای هوشمند، در اندازه های کوچک و فرم مستطیل هستند؛ در بعضی از گوشیهای هوشمند هم از باتری های لیتیوم-پلیمری استفاده می شود.

نحوه فعالیت باتری های لیتیوم-یونی

به طور خلاصه میتوان گفت باتری های لیتیوم-یونی با جابه جا کردن یون ها بین قطب منفی و مثبت برای شارژ یا تخلیه شارژ کار می کنند. هوا یا به صورت دقیق تر دما، می تواند در چگونگی جابه جایی یون ها بین الکترودها موثر باشد. اگر هوا بسیار سرد شود، یونها حرکت نمی کنند و باتری کار نخواهد کرد، البته نکته کلیدی اینست برای چنین شرایطی، هوا باید واقعا خیلی سرد باشد.

فعالیت باتری های لیتیوم-یونی در دماهای متفاوت بدین ترتیب است که در دمای کمتر از ۴۰ درجه سانتی گراد زیر صفر، فعالیت باتری متوقف می شود، در دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتی گراد زیر صفر، درصدی از شارژ باتری های لیتیوم-یونی تخلیه می شود، در دمای بیشتر از صفر درجه سانتی گراد، باتری لیتیوم-یونی بدون مشکل شارژ خواهد شد، در دمای بیشتر از ۴۵ درجه سانتی گراد، باید از شارژ کردن باتری های لیتیوم-یونی بپرهیزید، در دمای بیشتر از ۶۰ درجه سانتی گراد هم باتری لیتیوم-یونی آغاز به تخلیه شارژ می کند.

راهی برای حفظ عملکرد باتری گوشیهای هوشمند

دمای مناسب برای شارژ باتری های لیتیوم -یونی بین ۱۰ درجه و ۳۰ درجه سانتیگراد است در حالیکه میزان شارژ مناسب که باید در باتری ذخیره شده باشد، بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است؛ اگر این سفارش ها را جدی بگیرید، می توانید اطمینان حاصل کنید عمر باتری شما افزایش خواهد یافت.

همچنین باید توجه داشته باشید که باتری های لیتیوم -یونی گاهی به صورت خودکار آغاز به تخلیه شارژ می کنند که این مورد البته بین تولیدکنندگان مختلف متفاوت می باشد، اما معمولاً هر ماه بین ۱.۵ تا ۲ درصد رخ می دهد که به دما هم بستگی دارد و بالاخره، متوسط طول عمر یک باتری، بین ۵۰۰ تا هزار چرخه است و هر چرخه، زمانی است که باتری شما به اتمام رسیده و دومرتبه شارژ شده است.

بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از خاموش شدن دستگاهتان اینست که آنرا از سرد شدن بسیار دور نگه دارید؛ اما اگر این مورد غیرقابل اجتناب است، کارشناسان سفارش می کنند که گوشی خویش را در یک فضای عایق بندی شده و یا در جیب خود قرار دهید، جایی که به بدن شما نزدیک تر است.

منبع:

1402/01/19
20:19:07
0.0 / 5
479
تگهای خبر: ابزار , باتری , تلفن , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین