داغ ترینها: ....

پنج روش برای تشخیص تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی از تصاویر واقعی

پنج روش برای تشخیص تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی از تصاویر واقعی

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، این روزها تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی مانند پاپ فرانسیس با پافر لاکچری که بر تن دارد یا تصاویر دستگیری ترامپ و حتی توبه مرد عنکبوتی در حرم امام هشتم (ع) خیلی از کاربران را گول زده و جنجال زیادی به پا کرده اند. چطور می توانیم تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی را از تصاویر واقعی تشخیص دهیم؟


ایسناپلاس: با پیشرفت تعجب آور فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی(AI)، خلق تصاویر جعلی با کیفیت دیگر کار چندان سختی نیست و امروزه هرکسی می تواند با اتصال به اینترنت و دسترسی به ابزارهای تصویرسازی مبتنی بر این فناوری، در عرض چندثانیه تصاویر جعلی واقع گرایانه ای بوجود آورد که می تواند خیلی از افراد را فریب دهد.
میدجورنی (Midjourney) که سال ۲۰۲۲ عرضه شد، یکی از معروف ترین تصویرسازهای آنلاین مبتنی بر هوش مصنوعی است که تصاویر جعلی بسیار باکیفیتی تولید می کند. روند کار این ابزار به این صورت است که کاربران بعد از ثبت نام، توضیحات متنی درباب موضوعات مدنظرشان را وارد می کنند و میدجورنی در عرض چند ثانیه، چندین تصویر جعلی با موضوع درخواست شده کاربران را می سازد.
ابزارهای هوش مصنوعی دیگری همچون Dall E۲، Stable Diffusion هم وجود دارند که توسط کمپانی های دیگر توسعه یافته اند و کارکردی مشابه میدجورنی دارند.
تصاویری که توسط این پلت فرم ها ساخته می شوند به قدری واقعی و پرجزئیات به نظر می رسند که تا حالا میلیونها نفر را در سراسر دنیا گمراه کرده اند و در بعضی از موارد به سختی می توان تصویرهای جعلی تولید شده توسط هوش مصنوعی را از تصاویر واقعی تشخیص داد و سبب شده تا کارشناسان درباب توسعه بیشتر این ابزارهای آنلاین مبتنی بر هوش مصنوعی و خطرات بالقوه آن هشدار دهند.
به عنوان نمونه در ایام گذشته تصاویری جعلی از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان که یک کاپشن سفید پف دار از یک برند معروف پوشیده و یک گردنبند صلیب جواهرنشان به گردن دارد، در رسانه های اجتماعی ترند شد و خیلی از کاربران آنرا واقعی انگاشتند. حواشی مربوط به تصویر جعلی پاپ و تصاویر جعلی دستگیری ترامپ سبب شده تا پلت فرم میدجورنی (Midjourney)، آزمایش رایگان این ابزار را فعلا به حالت تعلیق دربیاورد.در این رابطه کریسی تیگن، مدل و شخصیت تلویزیونی در توییتی نوشت: «من فکر کردم که ژاکت پف دار پاپ واقعی است و حتی شک نکردم که باردیگر نگاهی به آن تصویر بیندازم. عمرا بتوانم با آینده تکنولوژی جان سالم به در ببرم!»
در نمونه های دیگر، تصاویر جعلی تولید شده توسط هوش مصنوعی از بازداشت ترامپ، دستگیری ولادیمیر پوتین یا زانو زدن او مقابل شی جین پینگ، همتای چینی اش و همین طور تصاویر جعلی از ایلان ماسک که دست در دست خانم ماری بارا، مدیرعامل جنرال موتورز دارد هم جزوترندهای رسانه های اجتماعی در ایام اخیر بود.در توییتر فارسی هم تصاویری از کاراکتر مرد عنکبوتی درحال زیارت امام هشتم (ع) دست به دست می شود که با واکنش خیلی از کاربران روبه رو شده است. یکی از کاربران از پلت فرم میدجورنی که برپایه هوش مصنوعی تصویر خلق می کند خواسته تا مرد عنکبوتی را درحال توبه در حرم امام رضا(ع) به تصویر بکشد. خیلی از کاربران این تصاویر را جالب و خنده دار می خوانند و برخی دیگر از قدرت هوش مصنوعی که توانسته مفاهیمی مانند «زیارت ارامگاه های مذهبی» و «توبه» را توسط کاراکتر سینمایی بی ربطی به زیارت، مانند مرد عنکبوتی به تصویر بکشد متعجب شده اند.نگرانی ها درباب توسعه تصویرسازهای مبتنی بر هوش مصنوعی
ساخت تصاویر جعلی با کمک هوش مصنوعی شاید در ابتدا جالب و بامزه به نظر برسد اما این تصاویر می توانند خیلی از کاربران را گمراه کنند، تصاویری از رویدادهایی بسازند که هیچ گاه اتفاق نیفتاده یا حتی برای تولید تصاویر مستهجن یا پورنوگرافی از تصاویر کاربران به کار گرفته شوند.
هنری آژدر، کارشناس و مجری هوش مصنوعی در شورای مشورتی اروپایی لابراتوار های واقعیت متا می گوید که پیشرفت پلت فرم میدجورنی از زمان تاسیس اعجاب انگیز بوده است و هشدار داد که این پلت فرم ها می توانند تصاویر جعلی بسیار متقاعدکننده ای ایجاد کنند و آرام آرام، اعتماد ما به رسانه های اجتماعی را از بین ببرند و دسترسی ما به حقیقت را سخت کنند.
آژدر مثال می زند و می گوید که در ایام اخیر تصاویری بسیار واقعی از یک زلزله شدید که گفته شده در سال ۲۰۰۱ و در اقیانوس آرام، ایالات متحده آمریکا و کانادا را لرزانده انتشار یافته که توسط کاربران رسانه های اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آژدر می گوید که این زلزله هیچ گاه اتفاق نیفتاده و تصاویری که از این رخداد انتشار یافته تماما جعلی بوده و توسط هوش مصنوعی تولیده شده است.
اژدر همین طور رقابت توسعه دهندگان ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی را به «رقابت تسلیحاتی» تشبیه کرد که در کوشش برای دیده شدن به عنوان نخستین ها و تصرف سهم بازار و کسب سود بیشتر، ممکنست نگرانی ها را درباب مختل شدن امنیت کاربران و همین طور رعایت اخلاق را کنار بگذارند.
چگونه می توانیم تصاویر جعلی تولید شده توسط هوش مصنوعی را از تصاویر واقعی تشخیص دهیم؟ کارشناسان حوزه هوش مصنوعی تا حالا چندین روش کلی را برای شناسایی تصاویر جعلی از تصاویر واقعی ارائه کرده اند. خوشبختانه ابزارهای هوش مصنوعی هنوز خطا دارند؛ حتی اگر به سرعت درحال تکامل باشند. این خطاها به ویژه زمانی که هوش مصنوعی بخواهد تصاویری از مردم و جمعیتی از افراد را نشان دهد بیشتر خودش را نشان میدهد. بنابر گفته کارشناسان، روش های تشخیص این خطاها فقط در زمان حاضر جواب می دهد و با گذر زمان طبیعتا این خطاها رفع می شوند و تشخیص تصاویر فیک از تصاویر واقعی مشکل تر خواهد شد.
۱. ظاهر «پلاستیکی» تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی
هنری آژدر می گوید که خیلی از تصاویر تولیدشده توسط میدجورنی ظاهری «پلاستیکی مانند» و «فانتزی» دارند. بیشتر شکل ها و آبجکت ها دارای لبه های تقریباً نرم، درخشان و ظاهری پلاستیکی هستند. این ظاهر پلاستیکی و نقاشی مانند و فانتزی به ویژه در تصاویری که در آنها چهره انسان به تصویر کشیده شده، بیشتر خودش را نشان میدهد. در تصاویر جعلی معمولاچهره ه ها بیش از اندازه خوب به نظر می رسند و پوست و موها بی نقص، اغراق شده و مصنوعی به نظر می رسند.
البته این خاصیت پلاستیکی مانند، بیشتر در آثار تولید شده توسط میدجورنی دیده می شود و این روش تشخیص ممکنست درباب تصاویر تولید شده توسط پلت فرم های دیگر جواب ندهد.۲. زوم کنید و دنبال تناقضات زیبایی شناسی باشید
خیلی از تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی ممکنست در نگاه اول واقعی به نظر برسند اما اگر بادقت بیشتری آنها را ببینید و زوم کنید متوجه خطاها و اشکالات آنها می شوید. در خیلی از موارد، نوراز زاویه های عجیب و غریبی روی سوژه ها تابیده، شکل های ظریف درست به نظر نمی رسند و خیلی از تصاویر ممکنست در لبه ها گرفتار اعوجاج باشند یا اگر امتداد تعدادی از شکل ها را دنبال کنید ممکنست متناسب نباشند. درباب شکل هایی که قرینه دارند هم بطور معمول موارد بسیاری را می توانید پیدا کنید که یک طرف شکل ها درست است اما قرینه این شکل ها خطاهای واضحی دارند.

۳. به تناسب بدن دقت کنید
دقت کنید و ببینید که افراد در تصاویر دارای تناسب اندام صحیح و منطقی هستند؟ عدم وجود تناسب میان اندام انسان ها در تصاویری که هوش مصنوعی تولید می کند رویه غیرمعمولی نیست. ممکنست دست ها خیلی کوچک باشند یا انگشتان خیلی بلند. ممکنست برخی در دستانشان بجای پنج انگشت، چهار یا شش انگشت داشته باشند و حتی سر افراد کمی بیش از اندازه بزرگ باشد و به بقیه بدن نخورد یا حتی ابروها و دندان ها اغراق آمیز به نظر برسند.


برای مثال در این تصویر حالت گوش پاپ بزرگ تر از حد معمول به نظر می آید، شیشه های عینک او نامتقارن است. سایه ی عینک پاپ روی صورتش درست نیست. زنجیر گردن بند صلیبی که پاپ به گردن آویخته هم تنها به یک سمت صلیب متصل شده است. در پایین تصویر، دست راست پاپ از دست دیگرش بلندتر اما دارای انگشتان کوچک تری است. وسیله ای که در دست پاپ قرار دارد هم معین نیست که چه شیئی است. این موارد نشانه های واضحی است که این تصویر توسط ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی تولید شده است.در تصویر بالا هم که رییس جمهوری روسیه را در حالت زانو زدن مقابل شی جین پینگ، همتای چینی اش به تصویر کشیده، خطاهای واضحی به چشم می خورد. در این تصویر کفش راست پوتین بطور نامتناسبی بزرگ و پهن به نظر می آید. ساق پایش دراز و ناهمگون است. گوش پوتین و همین طور شی جین پینگ هم طبیعی به نظر نمی آیند.
۴. به پس زمینه عکس ها دقت کنید
پس زمینه تصاویر می توانند نشان دهند که آیا این تصاویر واقعی هستند یا توسط هوش مصنوعی تولید شده اند. در پس زمینه تصاویر ممکنست تعدادی از اجسام، نامتناسب و دفرمه به نظر برسند یا المان هایی بی ربط نسبت به سوژه اصلی در پس زمینه تصاویر دیده شوند. در موارد بسیاری هم بک گراند تصویر محو نمایش داده می شود و بصورت مصنوعی تار بنظر می رسد.
در بعضی موارد هم حتی دیده شده که هوش مصنوعی افراد و اشیاء حاضر در پشت صحنه تصویر را بصورت تکراری یا دو بار در تصویر قرار داده است.


۵. منبع تصاویر را پیدا کنید
اگر مطمئن نیستید که یک تصویر واقعی است یا توسط هوش مصنوعی تولید شده، اهتمام کنید منبع انتشار آن تصویر را پیدا کنید. بررسی کنید که آیا تصویر از منابع رسمی انتشار یافته یا فقط درحال دست به دست شدن در رسانه های اجتماعی و یا توسط اکانت های نامعتبر است. با خواندن نظرات انتشار یافته توسط سایر کاربران زیر تصویر مورد نظر نیز ممکنست بتوانید اطلاعاتی را در مورد جایی که نخستین بار تصویر را منتشر نموده پیدا کنید.
به عنوان راهکار دیگر، می توانید جست وجوی عکس معکوس هم انجام دهید. برای انجام این کار می توانید تصویر مشکوک را در ابزارهای آنلاینی مانند موتور جست وجوی یاندکس، گوگل ایمیج ریورس سرچ، تاینی آی و غیره آپلود کنید و منبع تصویر را پیدا کنید.

جمع بندی
هم اکنون خیلی از تصاویری که توسط هوش مصنوعی تولید می شوند، با کمی تحقیق قابل آشکار شدن هستند اما فناوری روز به روز درحال پیشرفت است و احتمالاً اشتباهات هوش مصنوعی در آینده نادرتر خواهد شد.
روش هایی که در بالا عنوان شد هم تنها سرنخ ها و ردپاهایی از فناوری هوش مصنوعی در تولید تصاویر را نشان می دهند و ممکنست این روش ها هم با خطا همراه باشند.
در صورت شک داشتن به این که تصویری واقعی است یا تقلبی، علاوه بر آزمایش روش هایی که پیش تر عرضه شد، مشاهده ی باردیگر تصاویر مشکوک با عینک منطق و عقل سلیم، باورنکردن هرچیزی که در فضای آنلاین دست به دست می شود، تکیه بر رسانه های معتبر و پرهیز از اشتراک گذاری تصاویری که مشکوک به نظر می رسند بهترین راه حل بنظر می رسد.
منبع:

1402/01/24
17:18:25
0.0 / 5
555
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , اپل , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین