داغ ترینها: ....

تعداد دامنه های فارسی چقدر افزایش یافت؟

تعداد دامنه های فارسی چقدر افزایش یافت؟

کمیاب آنلاین: آخرین آمار انتشار یافته از ثبت دامنه در مرکز ثبت دامنه کشوری حاکیست که تا حالا یک میلیون و 567 هزار و 938 دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده که پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین دامنه ی فعال را دارد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می کنید. پسوندهای مجاز و معتبر در حقیقت پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همین طور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل نیز تأثیرگذار است.

در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراکز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی بشمار می رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. این پژوهشگاه همین طور آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.

مرکز ثبت دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره ی دامنه های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info که در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه ها در تمامی کشورها باز است، بسیار گسترده باشد که برآورد آماری دقیق از آنها کمی مشکل شود، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه های ثبت شده را به دست می دهد.

اما طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از شروع ثبت دامنه های فارسی در کشور تا حالا یک میلیون ۵۶۷ هزار و ۹۳۸ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۵۵۹ هزار و ۶۰۵ دامنه ی فعال در صدر قرار دارد. درحقیقت بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ بطوریکه از میان دیگر پسوندهای فارسی، هر کدام کمتر از ۵۰۰۰ دامنه را ثبت کرده اند.

دامنه هایی که بیش از هزار مورد ثبت شده دارند، co.ir با ۴۲۶۲ مورد، دامنه ایران با ۱۵۴۲ مورد و دامنه ac.ir با ۱۱۷۳ دامنه فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از هزار مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۶۹۰ مورد، دامنه org.ir با ۲۲۶ مورد، دامنه sch.ir با ۲۱۹ مورد و دامنه gov.ir با ۱۹۴ مورد نیز در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۲۷ دامنه فعال است.


همین طور این مرکز در بهمن ماه سال قبل طی یک اطلاعیه ای اعلام نموده بود که از اول اردیبهشت سال ۱۴۰۲ نرخ ارائه خدمات ثبت دامنه بیشتر می شود. در این اطلاعیه گفته شده است: به اطلاع کاربران گرامی می رساند مطابق بند ۱۳ صورتجلسه تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۸ مصوبه هیأت امنای پژوهشگاه دانش های بنیادی، نرخ ارائه خدمات ثبت دامنه از اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ از قرار هر واحد برای کاربران، معادل ۱۶۰، ۰۰۰ ریال است.
مرکز ثبت دامنه کشوری ایران در تازه ترین اطلاعیه خود اعلام نموده باتوجه به تقارن موعد اعلام شده برای افزایش قیمت ارائه خدمات ثبت دامنه و تعطیلات عید سعید فطر، به جهت رفاه حال کاربران و نمایندگان عزیز، زمان اعمال اقزایش نرخ ارائه خدمات ثبت دامنه به تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ (امروز) موکول گردید.
منبع:

1402/02/05
11:18:22
3.8 / 5
630
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , كاربر , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین