داغ ترینها: ....

تیک تاک به پایان خود نزدیک می شود؟

تیک تاک به پایان خود نزدیک می شود؟

به گزارش کمیاب آنلاین، تیک تاک اپلیکیشن اشتراک گذاری ویدیو که متعلق به یک شرکت چینی است و از محبوبیت فراوانی در سرتاسر جهان پیدا کرده، مدتی است به علت نگرانی های امنیتی مورد انتقاد قرار گرفته و از جانب برخی کشورها با مساله ممنوعیت فعالیت روبه رو می شود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، تیک تاک، یک رسانه اجتماعی است که از راه سیستم عامل آی آواس و اندروید قابل دسترس است. تیک تاک در آغاز با عنوان دوئین در سپتامبر ۲۰۱۶ در چین ارائه شد و عرضه آن برای خارج از چین، با عنوان تیک تاک و در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. تیک تاک به کاربران اجازه می دهد که موزیک ویدیوهای بسیار کوتاه ۳ تا ۶۰ ثانیه ای بسازند.
اما این شبکه اجتماعی از جانب رئیس جمهور پیشین آمریکا و سایر سیاستمداران آمریکایی که نگرانی های امنیت ملی را نسبت به این اپلیکیشن مطرح کرده اند، تحت فشار شدیدی قرار گرفت. ترامپ به بایت دنس که شرکت مادر تیک تاک است، ۴۵ روز مهلت داد تا در رابطه با فروش فعالیتهای آمریکایی تیک تاک با مایکروسافت مذاکره کند. روزنامه انگلیسی سان در گزارشی نوشت موسسان بایت دنس به زودی تصمیم خود برای ایجاد فروشگاهی برای تیک تاک در لندن را اعلام خواهند کرد.
سخنگوی تیک تاک در واکنش به این اخبار اعلام نمود جابجایی بین المللی تیک تاک در دست بررسی قرار دارد. بایت دنس یک شرکت جهانی است و به دنبال وضعیت فعلی، درحال ارزیابی احتمال استقرار مقر مرکزی تیک تاک در خارج از آمریکاست تا به کاربران جهانی خود بهتر خدمات رسانی کند. در همین رابطه، دولت انگلیس هم در این خصوص اعلام نمود محل مقر مرکزی تیک تاک یک تصمیم در ارتباط با این شرکت است.
بعد از این مورد تیک تاک در انگلیس با محدودیت روبرو شد؛ یک منبع مطلع به بلومبرگ گفته بود بررسی های دولت انگلیس احیانا به این نتیجه خواهد رسید که تیک تاک مانند هواوی تکنولوژیز تهدید بزرگی ایجاد نمی کند اما همچنان سفارش خواهد شد دولت مانع انتقال اطلاعات کاربران انگلیسی توسط تیک تاک به خارج از کشور شود.
در نهایت بعد از محدود شدن از جانب برخی کشورها طی ماه های گذشته اعلام گردید که ممنوعیت آن به لایحه بودجه آمریکا اضافه شده است. در رابطه با جزئیات این اتفاق میتوان گفت سنای آمریکا به اتفاق آرا، به لایحه ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن اشتراک گذاری ویدیوئی تیک تاک در همه تلفن ها و دستگاههای دولت فدرال آمریکا که حامی اصلی آن جاش هالی، سناتور جمهوریخواه از ایالت میزوری بود، رای داد. این اقدام، منعکس کننده نگرانی های سیاستمداران آمریکایی نسبت به احتمال استفاده تیک تاک و بایت دنس (شرکت مادر این اپلیکیشن) از اطلاعاتی است که کاربران آمریکایی به اشتراک می گذارند.
این ممنوعیت در لایحه تأمین مالی دولت آمریکا گنجانده شده است. لایحه مذکور به مدیریت و بودجه کاخ سفید ۶۰ روز فرصت می دهد تا استانداردها و دستورالعمل هایی را برای سازمان های اجرایی تهیه کرده و آنها را ملزم کند تیک تاک را از دستگاههای فدرال حذف نمایند. سازمان های ایالتی در لوئیزیانا و ویرجینیای غربی، جدید ترین آژانس های ایالتی شناخته شدند که استفاده از اپلیکیشن ویدئویی محبوب تیک تاک در دستگاههای دولتی را به علت نگرانیهای امنیتی، ممنوع اعلام نمودند.
کشور هایی که تیک تاک را ممنوع کرده اند
این تهدید چشمگیرترین اقدامی است که مقامات دولت و قانونگذاران آمریکایی که نگران افتادن اطلاعات کاربران آمریکایی به دست دولت چین هستند، ضد این شرکت انجام داده اند. تیک تاک متعلق به شرکت چینی بایت دنس است و بیشتر از ۱۰۰ میلیون کاربر در آمریکا دارد. همینطور برای اولین بار است که تیک تاک در دولت دموکرات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به ممنوعیت احتمالی تهدید می شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور جمهوریخواه پیشین آمریکا، کوشش کرد تیک تاک را در سال ۲۰۲۰ ممنوع کند، اما در دادگاه های آمریکا شکست خورد. کشورهای گوناگونی در سرتاسر جهان نسبت به نزدیکی این شرکت به دولت چین و نگهداری اطلاعات کاربران، نگرانی هایی را مطرح کرده اند؛ رویترز در گزارشی به بررسی کشورها و نهادهایی پرداخته که به ممنوعیت جزئی یا کامل تیک تاک اقدام نموده اند:
هند: هند تیک تاک و ده ها اپلیکیشن چینی دیگر را با این ادعا که به صورت بالقوه برای امنیت و یکپارچگی کشور زیان آور هستند، در ژوئن ۲۰۲۰ در همه دستگاه ها ممنوع کرد.
افغانستان: افغانستان درحال مذاکره برای ممنوعیت تیک تاک و بازی ویدیویی PUBG است. طالبان ادعا می کنند که این اپلیکیشن ها، جوانان افغان را به بیراهه می کشند.
پاکستان: تیک تاک به علت آنچه که دولت محتوای غیراخلاقی و ناشایست در این اپلیکیشن اعلام شد، دستکم چهار بار ممنوع گردید که آخرین ممنوعیت آن در ماه نوامبر به پایان رسید.
بلژیک: الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک، در ۱۰ مارس اظهار داشت که کارمندان دولت فدرال بلژیک دیگر مجاز به استفاده از تیک تاک در گوشیهای کاری نخواهند بود.
کانادا: این کشور به علت خطرات امنیتی، تیک تاک را در دستگاههای دولتی ممنوع کرده است. دولت فدرال و سه رگولاتور حریم خصوصی منطقه ای کانادا اعلام نمودند در رابطه با تیک تاک بر سر نگرانی ها پیرامون جمع آوری، استفاده و افشای اطلاعات شخصی توسط تیک تاک، تحقیق می کنند. هیات خزانه داری کانادا در اطلاعیه ای اعلام نمود تصمیم جهت استفاده از یک اپلیکیشن یا پلتفرم، یک انتخاب شخصی است اما دستورالعمل مرکز کانادایی امنیت سایبری به شهروندان کانادایی اکیدا سفارش می کند این ریسک ها را درک کرده و قبل از تصمیم گیری در رابطه با ابزاری که استفاده می نمایند، انتخاب آگاهانه انجام دهند.
آمریکا: کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، نهاد امنیت ملی قدرتمندی است که در سال ۲۰۲۰ به اتفاق آرا سفارش کرد بایت دنس، تیک تاک را واگذار کند. در اوایل ماه مارس، قانونگذاران هر دو حزب بزرگ ایالات متحده لایحه ای را برای ممنوعیت این برنامه محبوب در ایالات متحده عرضه کردند. کنگره قبلاً در دسامبر ۲۰۲۲ لایحه ای را برای ممنوعیت تیک تاک در دستگاههای فدرال تصویب کرد.
ایالتهای آمریکا: تگزاس، مریلند، آلاباما و یوتا همچون بیشتر از ۲۵ ایالت هستند که به کارکنانشان دستور داده اند از استفاده از تیک تاک در دستگاههای ایالتی اجتناب کنند.
انگلیس و اسکاتلند: انگلیس هفته گذشته اعلام نمود که تیک تاک را در تلفن های دولتی ممنوع خواهد نمود و این ممنوعیت فوری اجرا خواهد شد. دولت انگلیس از مرکز ملی امنیت سایبری این کشور خواسته است صدمه پذیری احتمالی اطلاعات دولت از جانب اپلیکیشن های شبکه اجتماعی و مخاطرات پیرامون چگونگی دسترسی یافتن و استفاده از این اطلاعات حساس را بررسی کند.
شبکه اسکای نیوز گزارش کرد تیک تاک از تلفنها و دستگاههای پارلمان اسکاتلند حذف خواهد شد. به اعضای پارلمان اسکاتلند و کارکنان این نهاد قویا سفارش شده است تا تیک تاک را از دستگاه هایی که از آنها برای دسترسی به سیستمهای فناوری اطلاعات پارلمان استفاده می نمایند، حذف نمایند.
استرالیا هم به علت نگرانی های امنیتی، تیک تاک را در دستگاههای دولت فدرال ممنوع کرد و جدید ترین هم پیمان آمریکا شد که ضد این اپلیکیشن ویدیویی چینی دست به اقدام می زند. این ممنوعیت منعکس کننده این نگرانی های رو به رشد است که چین امکان دارد از تیک تاک که متعلق به شرکت چینی "بایت دنس" است، برای جمع آوری داده های کاربران و پیشبرد اهداف سیاسی خود بهره برده و منافع امنیتی غرب را تضعیف کند. تیک تاک هم اعلام نمود از تصمیم استرالیا بشدت مأیوس شده و این ممنوعیت را تحت تأثیر مسائل سیاسی و نه حقیقت، خواند.
در نهایت مجموع این اتفاقات سبب شد قانونگذاران مونتانا، لایحه ای را برای ممنوعیت فعالیت اپلیکیشن ویدئویی تیک تاک در این ایالت آمریکایی تصویب کنند. این لایحه، عرضه تیک تاک از جانب فروشگاه های اپلیکیشن برای دانلود توسط کاربران در مونتانا را ممنوع خواهد نمود. مجلس مونتانا با ۵۴ رای موافق در مقابل ۴۳ رای مخالف، این ممنوعیت را تصویب کرد.
اگر این لایحه به قانون تبدیل گردد، تیک تاک و همینطور اپل و گوگل که فروشگاه های اپلیکیشن موبایل را اداره می کنند، در صورت تخلف از این ممنوعیت، جریمه خواهند شد. هنوز مشخص نیست که این ایالت، چگونه ممنوعیت مذکور را اجرا خواهد نمود. این لایحه حالا باید توسط گِرگ جانفورت، فرماندار مونتانا امضا شود.
منبع:

1402/02/08
15:46:24
0.0 / 5
592
تگهای خبر: ابزار , اپل , اجرا , اندروید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین