داغ ترینها: ....

تکنولوژی چه تأثیری بر سلامت فردی و اجتماعی دارد؟

تکنولوژی چه تأثیری بر سلامت فردی و اجتماعی دارد؟

کمیاب آنلاین: امروزه که دستگاه های الکترونیکی مجهز به قابلیت اتصال به اینترنت زندگی ما را فرا گرفته، مطالب بسیاری هم درباره ی راه های کاهش تاثیرات منفی این تجهیزات بر بدن و سلامتی ما منتشر و اعلام می شود.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، هرچند در دنیایی زندگی می نماییم که انواع تکنولوژی های مختلف جهت کمک به ما به وجود آمدند اما تعدادی از آنها در طول زمان موجب بروز مشکلات سلامتی فردی و اجتماعی شده اند. اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که تاثیرات تکنولوژی در سلامت فردی و اجتماعی برایتان مهمست و می خواهید اطلاعاتی در این حوزه کسب کنید، در این گزارش به تأثیرات مثبت و منفی تکنولوژی پرداخته شده است.

همانگونه که گفته شد اغلب مواردی که بعد از استفاده از بیش از اندازه یا غیر مفید از تکنولوژی با آن مواجه می شوید، تاثیرات منفی هستند. به عبارتی، تکنولوژی ها جهت کمک به ما به وجود می آیند اما اگر بصورت اشتباه و یا بیش از حد از آن استفاده نماییم، امکان دارد تعدادی از این تاثیرات گریبان ما را هم بگیرند.

با این حال، تعدادی از تاثیرات منفی تکنولوژی برروی سلامت فردی و اجتماعی که همیشه از طرف کارشناسان مطرح شده و می شود به شرح زیر است:

ساعت خواب به هم می ریزد

خواب یکی از نیازهای ضروری هر انسانی است. به واسطه این مورد ساعت خواب نیز اهمیت زیادی دارد و خیلی مهم است که زمان های مورد نیازتان را برای خواب تنظیم کنید. با این وجود زمانی که از موبایلتان استفاده می کنید، طبق گزارشات جهانی انتشار یافته، نور آبی آن می تواند موجب کاهش ترشح هورمون ملاتونین شده و در نتیجه ساعت خوابتان مبتلا به اختلال شود. این مورد به واسطه این که موجب بی حوصلگی و عدم تمرکز در طول می شود، سلامت اجتماعی تان را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

اما برای این مسئله راهکارهایی وجود دارد بطور مثال اهتمام کنید تا حد امکان لوازم الکترونیکی مثل لپ تاپ، گوشی موبایل و غیره را در اتاق خواب نبرید و اگر در شرایطی هستید که نیاز دارید تا گوشی موبایل در کنارتان باشد، اهتمام کنید آنرا خاموش کنید تا از وسوسه ها جلوگیری شود.

گوشی را در حالت پرواز یا خاموش قرار داده و در غیر این صورت آنرا از اتاق خواب خود دور کنید، اهتمام کنید مدت زمان مکالمات خود با گوشی را کوتاه کنید و بجای صحبت کردن با گوشی، اهتمام کنید از هندزفری یا هدفون استفاده کنید.

با مشکلات عضلانی مواجه می شوید!

استفاده از تلفن همراه در طول روز ساعت زیادی را از افراد می گیرد اما نکته ای که بسیاری بر آن توجه نمی کنند مدل دست گرفتن گوشی موبایل است. این مورد بسیار اهمیت دارد که بدانید چگونه تلفن همراهتان را بدست بگیرید تا موجب بروز مشکلات عضلانی مثل آرتروز گردن نشوید.

جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۷، افرادی که به گوشی همراه خود اعتیاد داشته اند بطور معمول مشکلات اسکلتی در ناحیه گردن داشتند؛ البته تمام مشکلات بروز آمده در استفاده از تکنولوژی در ناحیه گردن خلاصه نمی شود و در خیلی از عضلات مثل مچ دست، کمر، انگشتان و غیره اثرگذار است. ازاین رو سفارش می شود همیشه وضعیت بدنتان را بصورت درست کنید، زمان های استراحت بین کار حرکات کششی انجام دهید و اهتمام کنید در چند نوبت استراحت کنید و از کارهای طولانی مدت اجتناب کنید.

علاوه بر موارد گفته شده بهتر است بجای استفاده از یک انگشت موقع تایپ کردن در گوشی یا کامپیوتر، اهتمام کنید از تمامی انگشت های خود استفاده کنید و فاصله مناسب از نمایشگر کامپیوتر و گوشی را رعایت کنید تا به هیچ وجه گردن و کمر خودرا برای مشاهده مطالب، به جلو خم نکنید.

بیشتر بخوانید:
چگونه از تاثیر منفی دستگاههای الکترونیکی بکاهیم؟

احساس تنهایی می کنید

به طور کلی کسانی که از شبکه های اجتماعی استفاده می نمایند، در خیلی از مواقع احساس های ناخوشایند مختلفی مثل تنهایی خواهند کرد. بعنوان مثال، فرض کنید در شبکه های اجتماعی فردی را مشاهده می کنید که درحال خوشگذرانی با دوستان خود است، در این مواقع اگر شرایط شما با آن فرد در تضاد باشد، احساساتتان جریحه دار می شود.

البته این مورد تنها یک مورد از چندین احساسات ناخوشایند و مشکلات روانی استفاده از تکنولوژی است. با این حال، مشکلات پیش آمده می تواند موجب انزوای اجتماعی هر فردی شود. بنابراین همانطور که هستید خودرا بپذیرید، اهتمام کنید زمان زیادی را در زندگی واقعی خود بگذرانید و اگر استفاده از شبکه های اجتماعی ضررهای انکار ناپذیری برایتان به وجود آورده از آن دوری کنید.

به چشم تان لطمه می رسد

از مشکلاتی که اغلب افراد در مواجه با تکنولوژی با آن مواجه می شوند، لطمه به چشم است. این مورد نیز از نظر علمی ثابت شده است که استفاده بیش از حد از لوازم الکترونیکی مثل لپ تاپ، کامپیوتر، تلفن همراه و غیره می تواند موجب بروز مشکلات بینایی شود.

این مشکل با علامت هایی مثل تاری دید، سردرد، خشکی چشم و یا حتی درد در ناحیه گردن و شانه خودرا نشان داده و می تواند غیرقابل تحمل باشد. در همین رابطه بهتر است از کسانی که از تلفن همراه زیاد استفاده می نمایند، نور صفحه نمایش موبایل خودرا با عنایت به نور محیط تا حد امکان پایین نگه دارند.

فاصله خودرا تا صفحه نمایش گوشی موبایل حفظ نموده و بیش از اندازه به آن نزدیک نشوند و اهتمام کنند، در هر ۲۰ دقیقه تماشای صفحه نمایش، به مدت ۲۰ ثانیه به نقطه ۶ متری خود نگاه کنید و چشمان خودرا استراحت دهند و از همه مهم تر از صفحات مخصوص نمایشگرهای کامپیوتر برای کاهش نور استفاده کنید. همین طور بزرگنمایی سایز فونت به کار برده شده در صفحه نمایش هم تأثیر بسیاری در کاهش لطمه به چشم ها دارد.

تاثیرات مثبت تکنولوژی در سلامت فردی و اجتماعی

طبق اطلاعات وبلاگ اپراتور دوم تلفن همراه، تکنولوژی در کنار زیان هایی که دارد، از برخی تاثیرات مثبت هم برخوردار است، البته نکته ای که همیشه باید به آن توجه کنید استفاده صحیح و درست از تکنولوژی است تا زیان های آن بطور کل رفع شوند.

برخی از خاصیت های مثبت تکنولوژی در سلامت فردی و اجتماعی عبارتند از:

صرفه جویی در زمان

زمان یکی از مهم ترین دارایی های هر فردی به حساب می آید ازاین رو، کمک بسیار مهمی که تکنولوژی در این حوزه می کند صرفه جویی در زمان است. بعنوان مثال، با استفاده اپلیکیشن های آموزشی می توانید به سادگی و در هر زمانی از آموزش های مختلف استفاده کنید و دیگر نیازی به رفت و آمد های زمان بر نخواهد بود.

بهبود سلامت روان نوجوانان با استفاده از بازی های ویدیویی

حوزه گمینیگ از محبوب ترین سرگرمی های کودکان و نوجوانان بشمار می رود که با پیشرفت تکنولوژی افراد زیادی را به سمت خود جذب کرد؛ این مورد در کنار سرگرمی می تواند تا حد زیادی بر بهبود سلامت روان و ایجاد احساسات خوشایند در میان افراد اثرگذار باشد.

ایجاد تعاملات اجتماعی

با استفاده از شبکه های اجتماعی می توان افراد زیادی را در سراسر جهان شناخت و با آنها معاشرت کرد. اینکار موجب می شود تا سطح اجتماعی افراد ارتقا یافته و احساسات تنهایی آنها را حل کند. همین طور این مورد موجب می شود تا با دوستان خود نیز ارتباط دوستانه داشته باشید و همیشه از حالشان مطلع باشید.

ورزش و تحرک

فناوری های مختلفی در زمینه آموزش ورزش به وجود آمدند. البته جالب است بدانید برخی از این فناوری ها که VR نیز نام دارند، می تواند برای کاربران خود فضای ورزشی در خانه تدارک ببیند تا آنها نیز بتوانند تحرک کافی را داشته و در نتیجه بهبود سلامت فردی حاصل شود.

منبع:

1402/02/22
20:44:18
0.0 / 5
460
تگهای خبر: آموزش , اپراتور , اپل , اختلال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین