داغ ترینها: ....
وزیر ارتباطات خبر داد

اتصال 3000 روستای باقیمانده به شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال

اتصال 3000 روستای باقیمانده به شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی ۲۰ ماه گذشته بیشتر از ۴۰۰۰ روستا به شبکه ملّی اطلاعات متصل شده و بیشتر از ۳۰۰۰ روستای باقیمانده هم تا آخر سال متصل خواهند شد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، از اواخر سال ۱۳۸۴ طرح شبکه ملی اطلاعات عنوان شد و کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت مهم ترین دلیل پیاده سازی آن عنوان شده بود. در سند لزوم تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات ذکر شده که این شبکه بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، به حساب می آید. قابل ذکر است این شبکه از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملا داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است، تشکیل شده است.

شبکه ملی اطلاعات در قالب قوانین جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی کامل از دیگر اقدامات آموزشی، حقوقی و قضایی به نحو مطلوب و مطمئن تأمین کننده نیازهای ارتباطی برای انواع ذی نفعانی که حداقل یکی از آنها در داخل کشور قرار دارد، است و امکان عرضه انواع خدمات و محتواهای فضای مجازی در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و دفاعی را در کشور فراهم می آورد.

همچنین در سند لزوم تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، بر ایجاد شبکه ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه ها و مراکز حیاتی کشور و میزبانی داخلی در صورت نبود شبکه جهانی اینترنت تاکید گردیده است.

در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی صورت می گرفت تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی گردید. اما با روی کارآمدن دولت سیزدهم اهتمام بیشتری به این پروژه شد بگونه ای که طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطاعات از آغاز پاییز سال ۱۴۰۰ شروع شد و همچنان هم در مرحله اجرا قرار دارد.

بیشتر بخوانید
اتصال ۹۲ درصد روستاهای صعب العبور و دورافتاده به شبکه ملی اطلاعات

در سال گذشته، تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه های وزارت ارتباطات قرار داشت و برای اینکه این پروژه مهم محقق شود تمام منابع وزارت خانه بسیج شد. اولویت اول وزارت ارتباطات تحقق شبکه ملی اطلاعات در لایه های مختلف است و شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت وزیر ارتباطات شکل گرفته و هر هفته جلسه برگزار می نماید.

در همین رابطه عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با انتشار پستی در یک شبکه اجتماعی داخلی در اینباره اظهار نمود: در ۲۰ ماه گذشته بیشتر از ۴۰۰۰ روستا به شبکه ملّی اطلاعات متصل شده و ان شاالله بیشتر از ۳۰۰۰ روستای باقیمانده هم تا آخر سال متصل خواهند شد.

وی تاکید کرد: عمده این روستاها در نقاط صعب العبور و دورافتاده هستند که با سختی فراوان اتصال آنها صورت می گیرد.

پیشرفت این شبکه از آغاز دولت سیزدهم ۲۳ درصد اعلام شده بود اما در حال حاضر به پیشرفت ۶۰ درصدی رسیده است و آنگونه که وزیر ارتباطات اعلام نموده مقرر است پایان سال جاری این عدد به ۷۵ درصد برسد.

منبع:

1402/03/06
15:22:34
0.0 / 5
424
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین