داغ ترینها: ....

راهکار وزارت ارتباطات برای مقابله با سرقت کابل های مخابراتی چیست؟

راهکار وزارت ارتباطات برای مقابله با سرقت کابل های مخابراتی چیست؟

کمیاب آنلاین: کمیاب آنلاین: سرقت کابل های مخابراتی که چند سالی است در شهرها و حتی روستاها بالا رفته، نارضایتی شهروندان را به همراه داشته است، در این جهت وزیر ارتباطات بتازگی اعلام نموده که مهم ترین روش مقابله با این مساله زمینی کردن کابل ها در روستاها و فیبر نوری است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، سرقت سیم های مسی توسط برخی افراد سودجو اینروزها به امری معمول تبدیل گشته است که به علت استفاده از مس بعنوان فلزی گرانبها در ساخت سیم ها صورت می گیرد؛ این امر نه تنها باعث هدر رفت ثروت ملی می شود بلکه زمینه را برای خسارت شدید به زیرساختها و اختلال در خدمات رسانی را هم مهیا می کند و در نتیجه به علت سودجویی عده ای فرصت طلب تعداد قابل توجهی از هم وطنان خدمات مورد نظرشان را با اختلال یا قطعی بیشتر از یک هفته دریافت می کنند.

پیش از این و طی سال های گذشته خسارت ناشی از این اقدام میلیاردها تومان اعلام و سبب شده مخابرات تدابیر شدیدتری برای محافظت از اموال بکار ببندد چون که در بعضی موارد این خسارت ها قابل جبران نبوده است؛ به صورت مثال در مواردی ۱۰ کیلومتر کابل از یک اطراف یک روستا سرقت شده که بخاطر شرایط فیزیکی و جغرافیایی عملاً دیگر ایجاد شبکه ممکن نبوده و این مورد سبب ایجاد مشکلات مضاعف برای مردم شد.

در دولت گذشته هم مسؤلان به مراتب از سرقت کابل مسی در ناقط مختلف کشور اطلاع داده بودند؛ آنها از شرکت مخابرات ایران درخواست نمودند ضمن مذاکره با مسؤلان انتظامی همه نقاط مجدد به شبکه وصل شوند. اما با گذشت سال ها همچنان کابل های مسی به سرقت می روند و شهروندان به علت قطعی تلفن و مدت زمان حل این مشکل به دردسر می افتند.

شرکت مخابرات در این حوزه اعلام نموده بود خیلی از اپراتورهای ثابت و همراه، اغلب زیرساخت هایشان را از این شرکت تأمین می کنند، اما متأسفانه طی چند سال گذشته سرقت و تخریب تجهیزات مخابراتی به یکی از اشکالات جدی برای مخابرات تبدیل گشته که سالیانه میلیاردها تومان خسارت های مادی و معنوی به این سازمان وارد می نماید و سبب نارضایتی مشتریان و همه ذی نفعان شرکت شده است.

محمدرضا بیدخام - مدیر کل ارتباطات و اموربین الملل شرکت مخابرات ایران- در این حوزه می گوید متأسفانه سرقت ها از حاشیه شهرها به داخل شهرها وارد شده که در نتیجه ارتباطات مناطق شهری گرفتار مشکل شده و خسارت های زیادی را برای شرکت مخابرات به دنبال داشته است. او تاکید می کند امیدوار هستند با تمهیدات در نظر گرفته شده توسط دستگاههای نظارتی، شاهد کاهش این سرقت ها باشند چونکه زمانیکه شرکت مخابرات با تخریب و سرقت ها با مشکل رو به رو می شود، خیلی از کسب و کارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم صدمه می بینند و مبتلا به اختلال می شوند.

اما دراین میان برخی مشترکان از مدت زمان طولانی برای حل این مشکل گلایه می کنند چون امکان دارد برای حل این مورد چند ماه به صورت مثال یک تا شش ماه منتظر بمانند. در این حوزه هم شرکت مخابرات ایران اعلام نموده تجهیزات مخابراتی بسیار گران قیمت است و در برخی از موارد در بازار برای تأمین آن منابع مالی بسیاری مورد نیاز است که در تأمین آن با مشکل رو به رو هستیم و با عنایت به بحث تحریم هم زمان بر شده است. حتی مکان هایی وجود دارد که نزدیک به ۱۷ بار سرقت کابل تلفن صورت گرفته است و تأمین تجهیزات، متریال و ملزومات منابع مالی خاص خویش را می خواهد.

در همین رابطه اخیرا عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در رابطه با دزدی کابل های مخابراتی توضیح داده است: متاسفانه بخشی از مراجعات مردمی و تماس هایی که با شماره ۱۹۵ گرفته می شوند، در ارتباط با سرقت کابل های مخابراتی است چونکه مس ارزش و قیمت پیدا کرده است، راهکار ما برای این مشکل زمینی کردن کابل ها در روستاها و فیبر نوری است که ما در شهرها طرح فیبر نوری منازل کسب و کارها را دنبال می نماییم که عملا این مشکل را به صورت ریشه ای حل می کند چونکه فیبر نوری قیمت چندانی ندارد. البته هرچند در بعضی مناطق از فیبر نوری استفاده شده اما از آنجائیکه برخی می پندارند که سیم مسی است، فیبر نوری هم مورد سرقت قرار می گیرد.

وی بر این باور است بخش زیادی از هزینه تعمیر و نگهداری در ارتباط با همین سرقت هاست؛ در بعضی از روستاها بالای ۱۵ بار این اتفاق رخ داده است به صورت مثال یکی از نمایندگان محترم از یکی از روستاها تماس گرفتند و بیان نمودند که ارتباط قطع شده است که بعد از بررسی مشخص شد که این دفعه ۱۴ امین بار است که این اتفاق رخ می دهد، در واقع این مورد تبدیل به رویه شده است.

مسئله ای که مدیر مخابرات استان تهران هم به آن اشاره می کند که گاهی اتفاق افتاده است که تا پنج بار برای حل مشکل مراجعه نموده اند و در این حوزه از مشترکان درخواست می کنند حتما اعلام کنند اما به صورت کلی راهکارهای امنیتی در این حوزه اندیشیده شده است.

چندی پیش فرمانده انتظامی شهرستان کرج از دستگیری یک سارق کابل برق و اعتراف او به ارتکاب ۵۵ فقره سرقت اطلاع داد. سرهنگ پیمان گودرزی در این حوزه گفت ماموران در تحقیقات گسترده خود موفق به شناسایی یکی از سارقان سابقه دار کابل برق شده و در یک عملیات منسجم و دقیق ضمن هماهنگی با مرجع قضایی او را دستگیر کردند و در بازرسی از مخفیگاه متهمان ۷۰۰ کیلوگرم کابل مسی مسروقه کشف شد.
1402/03/12
13:57:39
4.0 / 5
470
این مطلب را می پسندید؟
(4)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین