داغ ترینها: ....

قهر سرمایه گذاران از استارتاپ های اروپا

قهر سرمایه گذاران از استارتاپ های اروپا

کمیاب آنلاین: کمیاب آنلاین: تامین مالی استارتاپ های فناوری اروپایی از 83 میلیارد دلار در سال 2022، به 51 میلیارد دلار در سال 2023 کاهش پیدا خواهدنمود.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، داده های شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر اتومیکو نشان میدهد سرمایه گذاری در استارتاپ های فناوری اروپایی، امسال ۳۹ درصد کاهش پیدا خواهدنمود و به ۵۱ میلیارد دلار در مقایسه با ۸۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید.

این کاهش، ناشی از عقب نشینی سرمایه گذاران آمریکایی است. صندوق های آمریکایی قبل از این، عامل اصلی فعالیت تامین مالی در اروپا بودند و چندین صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر در آمریکا، بمنظور افزایش سرمایه گذاری در اروپا، دفاتری در لندن دایر کرده بودند.

کاهش بیشتر تامین مالی در اروپا بعد از سال دشوار برای صنعت فناوری روی می دهد. سرمایه گذاری برای استارتاپ های فناوری خصوصی در اروپا، از ۱۰۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱، به میزان ۲۲ درصد کاهش پیدا کرده و در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۶ میلیارد دلار رسیده بود.

اتومیکو اعلام نمود سیگنال هایی از تاب آوری در صنعت فناوری اروپا وجود داشته است همچون اینکه مجموع ارزش شرکت های عمومی و خصوصی باردیگر به مرز سه تریلیون دلار رسیده که اولین بار در سال ۲۰۲۱ به دست آمده بود.

در این بین، تامین مالی شرکت هایی که در مراحل اولیه هستند، کمتر از همتایان خود در مرحله بعدی، کم شده است، بطوریکه تامین سرمایه برای شرکت هایی که پایین ۱۵ میلیون دلار تامین مالی دارند، در نیمه اول سال ۲۰۲۳، به ۸.۲ میلیارد دلار در مقایسه با ۱۰.۳ میلیارد دلار در زمان مشابه سال قبل کاهش پیدا کرده است.

انتظار می رود شرکت های مرحله بعدی سهم ۹۳ درصد از کل ضرر ۲۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری در فاصله سالهای ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ را داشته باشند.

شرکت های فناوری طی یک سال و نیم گذشته، تحت فشار زیادی قرار گرفته اند و در شرایطی که سرمایه گذاران این بخش را مورد ارزیابی مجدد قرار می دهند، شرکتها وادار شده اند به هر قیمتی سودآوری را بجای رشد، در اولویت قرار دهند.

شرکت های فناوری که زمانی ارزش بالایی داشتند، حالا شاهد افت سهام خود به دلایلی نظیر حمله نظامی روسیه به اوکراین و سیاست پولی انقباضی هستند. فدرال رزرو آمریکا و سایر بانکهای مرکزی برای مهار تورم افسارگسیخته، نرخ بهره را افزایش داده و محرک های مالی دوران کرونا را تعدیل کرده اند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، این امر سرمایه گذاران را وادار کرد تا سرمایه گذاری خود در شرکت های فناوری زیان ده که ارزش آنها بطور معمول تحت تاثیر انتظارات از جریان های نقدی آتی قرار دارد را باردیگر ارزیابی کنند.

منبع:

1402/03/19
14:22:47
5.0 / 5
531
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین