داغ ترینها: ....
وزیر ارتباطات خبر داد

تدوین نقشه راه ملی برای توسعه هوش مصنوعی در کشور

تدوین نقشه راه ملی برای توسعه هوش مصنوعی در کشور

کمیاب آنلاین: کمیاب آنلاین: باتوجه به پیشرفت چشم گیر و فزاینده هوش مصنوعی در سایر کشورها و ایران، وزیر ارتباطات بتازگی اعلام نموده است این وزارتخانه از یک سال و نیم قبل مرکز توسعه هوش مصنوعی را در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی و یک نقشه راه ملی نیز برای توسعه هوش مصنوعی در کشور تدوین کرده و در اختیار مراکز سیاستگذار و تصمیم گیر قرار داده است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، با یکپارچه شدن فزاینده هوش مصنوعی با فناوری های اطلاعات و ارتباطات (ICT) که سهم مهمی در تجارت، جوامع و زندگی ما دارد، رگولاتورها با وظیفه پیچیده به حداقل رساندن تهدیدات و حداکثر کردن منافع مواجهند. هوش مصنوعی بطور فوق العاده ای کاربردی است؛ هوش مصنوعی درحال تعبیه شدن در هر کجاست. مهم نیست که آیا شما در حرفه پزشکی مشغول هستید یا در تولید یا حتی در کشاورزی، شما با برنامه های کاربردی هوش مصنوعی سر و کار خواهید داشت.

ماشین های دارای هوش مصنوعی قادرند حجم عظیمی از داده های به دست آمده از منابع مختلف را برای انجام طیف گسترده ای از وظایف، بررسی نموده و آنها را به کار ببرند. گسترش هوش مصنوعی دوگانگی های مختلفی نظیر خطرات و فرصت ها، انسان و ماشین، محدودیت ها و توانمندسازها بوجود آورده است. رگولاتورها باید با این موضوعات و عدم اطمینان برای ایجاد زیرساختی امن و ایمن برای توسعه هوش مصنوعی تعامل داشته باشند. از یک نگاه هوش مصنوعی بجای این که جایگزین انسان شود، به ما امکان می دهد با انجام وظایف سنگین و روزمره، از آن چه که انسان می تواند تعریف کند، فراتر برویم و فراتر از آن چه که می توانیم تصور نماییم را ببینیم.

در همین رابطه، اخیرا عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره ی گسترش استفاده از هوش مصنوعی اظهار داشت: شورایعالی فضای مجازی بعنوان مرجع تصمیم گیری در این عرصه روی تدوین سند توسعه هوش مصنوعی کار می کند.

وی اضافه کرد: ما هم در وزارت ارتباطات از یک سال و نیم قبل مرکز توسعه هوش مصنوعی را در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی و یک نقشه راه ملی نیز برای توسعه هوش مصنوعی در کشور تدوین کردیم و در اختیار مراکز سیاستگذار و تصمیم گیر قرار دادیم که بر مبنای آن همه دستگاههای مکلف هستند ظرفیتهای خود جهت استفاده از هوش مصنوعی برای هوشمندسازی ارائه خدمات را احصاء کنند.

به اعتقاد کارشناسان، هوش مصنوعی مانند هر فناوری جدیدی موجب افزایش قدرت و ارتقای بهره وری می شود و از منظر ایجاد قدرت، حکومت ها باید با در نظر گرفتن قوانین استفاده نادرست و خلاف مصالح انسان ها را محدود کنند و با تشکیل پیمان های بین المللی جلوی اثرات مخرب آنرا بگیرند.
1402/03/21
10:09:20
0.0 / 5
479
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین