داغ ترینها: ....

عصبانیت اروپا از عدم ممنوعیت هواوی در آلمان

عصبانیت اروپا از عدم ممنوعیت هواوی در آلمان

کمیاب آنلاین: اتحادیه اروپا در آستانه مذاکرات میان برلین و پکن، احتمالاً از آلمان خواهد خواست برای کاهش استفاده از تجهیزات هواوی در شبکه 5G خود، اقدامات بیشتری انجام دهد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، آلمان در اجرای تدابیر امنیتی اتحادیه اروپا درباب شبکه های ۵G که سه سال پیش برای محدود کردن استفاده از فروشندگان پرخطر مانند هواوی چین به سبب نگرانی درباره ی خرابکاری یا جاسوسی احتمالی مورد موافقت قرار گرفته بود، عقب مانده است.

دو منبع مطلع به رویترز گفتند: مقامات اتحادیه اروپا احتمالاً هنگام ارائه دومین گزارش پیشرفت تدابیر امنیتی مذکور در این خصوص در ایام آینده، از آلمان و شمار دیگری از کشورها به سبب پیشرفت ناکافی بازخواست خواهند کرد. یکی از این منابع آگاه اظهار داشت: مقامات اتحادیه اروپا همین طور از اپراتورهای مخابراتی مانند دویچه تلکام انتقاد خواهند کرد.

سخنگوی اروپایی هواوی که استفاده پکن از تجهیزات این شرکت برای جاسوسی یا خرابکاری را قویا رد کرده است، اظهار داشت که از محتوای این گزارش اطلاعی ندارد و تکرار کرد که در طول ۲۰ سال فعالیت در اروپا، هیچ سابقه ای وجود نداشته است که نشان دهد در تجهیزات این شرکت، شنود وجود داشته است.

اگر آلمان موضع خودرا مشکل تر کند، باتوجه به اینکه بزرگ ترین اقتصاد اروپاست و کشورهای دیگر هم احتمالاً از آن دنباله روی خواهند کرد، ضربه بزرگی برای هواوی خواهد بود. همین طور می تواند سیگنالی را به چین ارسال نماید که آلمان در اولویت دادن به امنیت بر منافع اقتصادی جدی است و به سبب تجارت گسترده اش با ابرقدرت درحال رشد آسیا، حلقه ضعیفی در اروپا نیست.

این موضوع احتمالاً در رایزنی های دولت چین و آلمان که انتظار می رود در ۲۰ ژوئن برگزار شود، یک مانع خواهد بود. یکی از منابع آگاه اظهار داشت: چین خواسته است هواوی، یکی از موضوعات اصلی برنامه این دیدار باشد.

کشورهای دیگری مانند دانمارک و پرتغال قبل از این، محدودیت هایی را برای فروشندگان پرخطر فراتر از ۵G گسترش داده اند.

به گفته میکو هووتاری از موسسه مطالعات چین مرکاتور، پکن احتمالاً در برلین، لابی خواهدنمود تا تضمین کند که هرگونه کنترل جدید در اتحادیه اروپا روی فناوری چین، خیلی شدید نباشد.

به گفته کارشناسان مخابرات، شرکت های مخابراتی در دهه گذشته به استفاده از تجهیزات ساخت شرکت هواوی روی آوردند که محصولات ارزان تری را عرضه می کرد و محصولات مذکور، به خوبی تجهیزات ساخت شرکت های اروپایی نوکیا و اریکسون بود.

با این حال، غرب بطور فزاینده ای برای محدود کردن استفاده از هواوی خصوصاً در ۵G اقدام نموده است. هر چند منتقدان می گویند این کشور ارتباط نزدیک با خدمات امنیتی چین دارد اما هواوی و دولت چین این ادعاها را رد کرده و می گویند این محدودیت ها، اقدامی محافظه کارانه برای پشتیبانی از رقبای غیرچینی است.

برلین در سال ۲۰۲۱ قانونی را تصویب کرد که موانع زیادی را برای سازندگان تجهیزات مخابراتی برای قطعات مهم شبکه های ۵G تعیین کرد. با این وجود، این قانون را در مقایسه با سایر کشورها، کاملا محدود توصیف کرد و به تجهیزاتی که قبل از این در ساخت شبکه ها استفاده شده بود توجه نکرد.

دولت آلمان در پاسخ به پرسش های پارلمانی در ماه های اخیر، اذعان کرده است که نمی داند چند درصد از تجهیزات هواوی هم اکنون در شبکه های ۵G استفاده شده است و آیا می تواند خطر امنیتی بوجود آورد یا خیر.

بر اساس گزارش رویترز، برلین در مارس، از بررسی تامین کنندگان مخابراتی برای مشخص کردن این مساله آگاهی داد که انتظار دارد تابستان امسال به نتیجه برسد.

منبع:

1402/03/27
11:47:06
5.0 / 5
402
تگهای خبر: اپراتور , اجرا , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین