داغ ترینها: ....

تلاش متا برای جلوگیری از استفاده طالبان از واتساپ

تلاش متا برای جلوگیری از استفاده طالبان از واتساپ

کمیاب آنلاین: دولت طالبان در یک بازی موش و گربه با شرکت مادر واتس اپ، گیر افتاده که به سبب تحریم های آمریکا، در کوشش برای جلوگیری از دسترسی کاربران در رابطه با این حکومت به این پیامرسان است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، از سال ۲۰۲۱ که طالبان بر افغانستان تسلط پیدا کرد، مقامات دولت طالبان برای ارتباطات خود به میزان فزاینده، به استفاده از واتس اپ روی آورده اند و برای همه کاری، از شناسایی اهداف حمله گرفته تا ارسال یادداشت های رسمی وزارت خانه، به این برنامه پیام رسان رمزگذاری شده متکی هستند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: با وجود اتکای مقامات این دولت تازه تاسیس رادیکال به واتس اپ، آنها برای حفظ دسترسی به حساب های واتس اپ خود، تقلا می کنند و امکان دارد بدون اطلاع قبلی، ارتباطات ضروری آنها قطع شوند.

مقامات طالبان تلاش می کنند چاره هایی نظیر خرید سیمکارت های جدید و ایجاد حساب های جدید را برای دسترسی به این اپلیکیشن پیدا کنند و این موضوع، یک بازی گردشی موش و گربه را به وجود آورده است.

متا که شرکت مادر واتس اپ بوده و در کالیفرنیا مستقر است، برای رعایت تحریم های آمریکا که به مدت بیشتر از دو دهه ضد این گروه وجود داشته است، باید دسترسی کاربران وابسته به طالبان را مسدود کند.

شیر احمد برهانی، سخنگوی پلیس دولت طالبان در ولایت بغلان، به نیویورک تایمز اظهار داشت: واتس اپ برای ما خیلی مهم می باشد. همه کار من به این اپلیکیشن وابسته است. اگر واتس اپ نبود، تمام کارهای اداری و غیراداری ما فلج می شد.

طبق گزارش نیویورک تایمز، یک سخنگوی شرکت متا اظهار داشت: واتس اپ کاربران در رابطه با طالبان را با اسکن نام گروه ها، توضیحات و تصاویر پروفایل گروهی شناسایی کرده و سپس حساب های متخلف را می بندد.

نمایندگان متا به درخواست بیزنس اینسایدر برای اظهارنظر در اینباره پاسخ ندادند اما هنوز معلوم نیست که مدیران این شرکت، چه مدرکی نیاز دارند تا یک حساب واتس اپ کاربر در رابطه با طالبان را مسدود کنند.

جیمز کومی، رئیس سابق اف بی آی، در یک سخنرانی در سال ۲۰۱۴ اخطار داد که رمزگذاری گسترده که مزیت اصلی واتس اپ به حساب می آید و به کاربران وعده حفظ امنیت محتوایشان را می دهد، نتایج بسیار جدی برای سازمان های مجری قانون و امنیت ملی در همه سطوح خواهد داشت.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، واتس اپ مدت هاست به علت رمزگذاری سرتاسری استاندارد شده خود، با انتقادهای گروههای مجری قانون و تمجید کارشناسان حفظ حریم خصوصی داده روبروست. استفاده طالبان از این اپلیکیشن با وجود تلاش متا برای محدودیت دسترسی این گروه، سوالاتی را در مورد نحوه برخورد شرکتهای شبکه اجتماعی عرضه کننده رمزگذاری محتوا، با کاربرانی که قانون را نقض می کنند، مطرح کرده است.

منبع:

1402/03/30
11:38:17
5.0 / 5
362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین